В Bazar.BG от 28 май 2015г.
Последно активен днес в 08:59 ч.
НОВИ НАЧИНИ ЗА ДОСТАВКА!
Календар на „Семейния лекар“
„При приема на само 1/3 ч.л. смлени синапени семена сутрин на празен стомах ще се избавите от лошо храносмилане, от запек и чревни заболявания. Синапеното семе лекува неврози, неврит, прекомерна възбуденост, безсъние, помага при хипертония, горещи вълни по време на менопауза и всякакви настинки. Същите лечебни свойства има и синапеното масло, дори и повече.“
Маслото получено от семената на синап е едно от най-полезните масла. То е добро антисептично средство и съдържа голямо количество от витамини: A, B6, D, E, К, P, PP. Маслото от синап подобрява имунитета, укрепва сърцето и пази от атеросклероза.
Освен богато на много витамини, синапеното масло съдържа магнезий, сяра, натрий, калий, калций. Комбинацията на тези съставки значително подобрява функциите на черния дроб и жлъчния мехур. Синапеното масло съдържа също и гликозиди, токофероли, фосфолипиди и синигрин. Този "букет" от полезни елементи не само подобрява обмяната на веществата, но и забавя процесите на стареене и помага за смъкването на нежелани килограми.
Маслото от синап съдържа бета-ситостерол чиито свойства увеличават количеството на левкоцитите, еритроцитите и хемоглобина в кръвта. Синапеното масло е богато на природни антибиотици, поради което има бактерицидно и противоглистно действие. Маслото от синап успешно се използва в борбата със стомашно-чревни, сърдечно-съдови и простудни заболявания.
Маслото от синап съдържа абсолютно всички мастноразтворими витамини:
Маслото от синап успешно се използва за повишаване на имунитета, стимулира цялостното развитие на организма, спомага за кърменето при кърмещи майки. Синапеното масло повишава устойчивостта на организма към инфекции, има антисептични и бактерицидни свойства. Маслото се препоръчва за масаж, особено за хора с наднормено тегло и затлъстяване.
Рецептите за използване на синапеното масло за профилактични и лечебни цели не са сложни – изпийте 1 ч.л. синапено масло преди ядене и ще се избавите от гореизброените болести за период от 1 седмица. Ефектът на лечение ще се усили, ако в този период се храните с ястия, приготвени със синапено масло.
Синапеното масло в борба с болестите.
При употреба синапеното масло помага:
Противопоказания за използване на синапено масло.
Противопоказанията при употребата на синапеното масло са малко, но не трябва да се пренебрегват. Препоръчва се да ги прочетете преди консумация. А те са:
Използване на синапеното масло в козметиката.
Благодарение на своите противогъбични, бактерицидни, противовирусни и ранозаздравяващи свойства, синапеното масло е ефективно за лечение на:
Синапеното масло често се използва в козметиката като средство за грижа за кожата на лицето и тялото. При нанасянето върху кожата, то бързо и дълбоко се абсорбира, като по този начин допринася за активното подхранване, омекотяване, почистване, хидратиране на кожата и не на последно място перфектно предпазва кожата от преждевременно стареене и появата на бръчки.
Освен това е известно, използването на синапеното масло в домашната козметика като укрепващо и оздравяващо средство за косите. Редовното външно използване на маслото с нанасяне върху косата и втриване в кожата на главата помага за предотвратяване на преждевременното побеляване и косопад.
Също така нерядко се използва като масажно масло, благодарение на своите свойства за премахване на раздразнения и загряващи свойства.
За подобряване растежа на косата и премахване на пърхота се използва следното средство:
50 г сушени корени от коприва (1 част) се заливат със синапено масло (2 части), след това се поставят на водна баня за 20-30 минути. Сместа отстоява 2 седмици, след което корените се изцеждат, отварата се филтрира и се втрива в кожата на главата 2-3 пъти седмично.
Синапеното масло външно се използва и за лечение на рани и изгаряния. Затова се втрива на болните места на ръцете и краката, а при синузит и хронична хрема ежедневно леко се намазва около носа, но не се втрива. При редовно използване, заболяването изчезва.
При навяхвания и изкълчвания, рецептата е както следва:
30 г синапено масло се смесва с 1 ч.л. йод. С тази смес се масажира засегната област.
Въобще синапеното масло се препоръчва да се използва в качеството на основа за масажни масла, тъй като то има загряващ ефект.
Древните трактати за любовта препоръчват локално приложение на синапеното масло:
То се смесва с розмарин и мед и след нанасяне на нужното място, този състав способства за разширение на кръвоносните съдове и притока на кръв към този орган.
Въпреки всичко не трябва да забравяме, че използването на народните методи за лечение трябва да бъдат умерени и под лекарски контрол.
Маска при проблемна кожа.
Смесете 1 с.л. синапено масло, 1 с.л. козметично бадемово масло, 1 с.л. козметично масло от авокадо, 1 с.л. козметично масло от жожоба, 1 с.л. от пшенични зародиши и със сместа се напоява салфетка, след което същата се поставя на проблемния участък от кожата, в продължение на 15-30 минути 1-2 пъти дневно.
Козметична маска с хидратиращ ефект.
Смесете 20 мл синапено масло, по 4 капки етерично масло от лавандула, от сандалово дърво, от иланг-иланг и с получената смес се намазва тялото след вана или душ.
За сухи и напукани ръце.
Леко се подгряват 100 мл синапено масло и в него се капват от 3 до 5 капки йодна тинктура, задръжте ръцете си в течността 20-25 минути. Препоръчва се да се използва тази процедура не по-малко от 1 път седмично. Тази баня не само ще помогне за подобряване на сухата кожа на ръцете, но и предпазва от чупливост на ноктите.
Козметична процедура за подобряване на външния вид на косата.
50 мл синапено масло леко се втрива с корените на косата, 10-15 минути преди измиването ѝ.
Козметична маска за коса.
Корени от сушена коприва – 50 г се заливат с 100 мл синапено масло и се поставят за 30 минути на водна баня, след което се оставят в течение на 2 седмици. Корените се изцеждат, сместа се филтрира и с нея 2-3 пъти седмично се втрива в кожата на главата. Тази маска не само увеличава растежа на косата, но и ефективно премахва пърхота.
При подагра или артрит.
Прави се лечебен масаж с използването на смес от синапено масло и камфор. За приготвянето на такава масажна смес е нужно в 50 мл синапено масло да се добавя 300-500 мг органичен камфор и се разбърква до еднородна смес. Сместа се подгрява на слаб огън до пълно разтваряне на камфора. Със сместа се масажират заболелите участъци.
При лечение на отоци и тумори.
Масажира се с използването на смес, която се приготвя по следния начин:
В 2 с.л. синапено масло се добавят няколко скилидки чесън и ½ ч.л. семена от сминдух. Разбърква се добре и сместа се вари до тогава, докато семената на сминдуха не почернеят.
При лечение на далака.
Коремът се масажира в областта на стомаха със синапено масло.
За лечение на простуда и ринит.
Периодично се капват няколко капки синапено масло в носа, а също така се прави разтриване на гърдите с него.
За лечение на влажна кашлица.
Разтриват се гърба и гърдите до зачервяване със смес от синапено масло и сол.
При отит и болка в ушите.
Периодично се капват 3-4 капки синапено масло в болното ухо.
При раздразнена и обрината кожа, а също така и за хидратация на суха кожа.
Препоръчва се да се прави масаж със смес от синапено масло и малко количество куркума, също така с добавяне на няколко капки камфорен спирт в тази смес, се получава средство за хидратиране на кожата и намаляване на сърбеж.
За предотвратяване на косопад и побеляване на косата се препоръчва редовно втриване на синапено масло в корените на косата.