В Bazar.BG от 28 май 2015г.
Последно активен днес в 10:57 ч.
НОВИ НАЧИНИ ЗА ДОСТАВКА!
Състав и полезни свойства на конопеното масло.
Според химичния му състав конопеното масло се доближава до маслото от ленено семе, но за разлика от него има деликатен вкус и пикантен аромат. Конопеното масло, заедно с лененото са едни от малкото масла, които са изключително богати на полиненаситени мастни киселини – ОМЕГА-3.
Освен това, конопеното масло съдържа бактерицидни вещества, глицериди и аминокиселини. В маслото от конопени семена се съдържат две много важни мастни киселини, които играят важна роля в растежа и поддържането на клетъчните мембрани. Ценните ненаситени мастни киселини в конопеното масло също така извеждат лошия холестерол от организма ни и поддържат имунната
система.
Нерафинираното конопено масло съдържа и до 60% линоленова киселина. Тази киселина по-главно се съдържа във водораслите и рибеното масло.
Конопеното масло се отличава и с много високото си съдържание на есенциални мастни киселини.
В допълнение на това, конопеното масло съдържа и много минерали – цинк, калций, желязо, манган, фосфор, калий и сяра.
Съдържащите се в конопеното масло есенциални мастни киселини са изключително благоприятни за здравето на човека. Необходимостта от тези незаменими киселини може да бъде удовлетворена с 2- 3 ч.л. конопено масло на ден.
Конопените семена от древността са били използвани за храна на хората. По данни от научните изследвания конопеното семе е просто фантастичен хранителен продукт, който съдържа почти всички незаменими аминокиселини за тялото на човека, ненаситени мастни киселини в оптимално съотношение, много витамини и минерали. От незапомнени времена в Русия и източните народи
са добивали масло от семената на конопа, което заслужено се е славило със своите хранителни и лечебни качества. Това масло, заедно с лененото,се явявало основно хранително масло в храната на тези народи, но след 18-19 век, постепенно е отстъпило своето лидерство на по-евтиното слънчогледово масло.
През 1961 г. Единната конвенция на ООН е отнесла конопа към наркосъдържащи растения и отглеждането му в бъдеще е било под строг държавен контрол. Това решение е довело до изключително намаляване на насажденията от коноп в целия свят. В страните от Бившия Съветски Съюз са се провеждали селекционни работи за нови сортове коноп, които не съдържат наркотични съставки. Такива сортове са били селектирани. След разпада на Съветския Съюз, посевните площи на това изключително растение са били рязко
съкратени. В момента отглеждането на коноп е изключително трудно заради строгите изисквания за защита на обработваемите площи и всевъзможно бюрократични препятствия.
В последно време, постепенно се възражда производството на конопено масло и потребителите могат отново да видят този изключителен продукт в магазините. Това масло е с малко необичан светлозелен цвят, приятен аромат и леко кисел вкус. Произвежда се от конопени семена чрез студено пресоване, така че напълно запазва всички полезни качества на конопените семена.
Конопеното масло, като продукт за здравословно хранене, отново отскоро се утвърди твърде убедително. То е богат източник на ОМЕГА-3 мастни киселини, острия дефицит от които понякога има човешкото тяло.
По-долу ще разгледаме състава на конопеното масло подробно.
Какво се съдържа в Конопеното масло?
Навярно никой няма да спори, че за метаболизма на човешкия организъм са необходими мазнини. Но има само 2 вида мазнини, които тялото ни не може да синтезира самостоятелно. Това са ОМЕГА-3 и ОМЕГА-6 мастни киселини. Още повече, те са необходими за организма ни в определено съотношение. Именно в конопеното масло съотношението им е изключително близко до идеалното. За сравнение ще предоставим данни за съотношението им в другите масла, които ги съдържат.
Конопено масло – 1:3;
Ленено масло – 4:1;
Рапично масло – 1:2;
Соево масло – 1:7.
Учените са установили, че на човек средно на ден са необходими 2,3 г- 3,3 г ОМЕГА-3 и 4,5 г- 6,5 г ОМЕГА-6 (при дневна калорийност 2000 ккал). Това количество на ненаситени мастни киселини, човек може да получи при употребата само на 1 с.л. конопено масло на ден. При такова количество, не може и да става дума за неговото психотропно действия върху организма, даже и при максимална концентрация на тетрахидроканабинола в семената, от които се получава това масло. Към днешна дата, няма никакви сведения за причинена вреда, върху здравето на човека, след употребата на конопено масло, а напротив, доказани са многото полезни ефекти при употребата му за здравето както на възрастни, така и на деца.
Това масло е продукт с висока биологична активност, проверена от многовековната история на неговото използване. Освен това, конопеното масло е може би единственото, което се усвоява от човешкия организъм практически на 100%.
Конопеното масло в борба с болестите.
Полиненаситените киселини ОМЕГА-3 и ОМЕГА-6, съдържащи се в конопеното масло, повишават устойчивостта на организма към инфекциозни заболявания, благоприятстват отделянето на излишния холестерол, почистват кръвоносните съдове, разреждат кръвта и по този начин се предотвратява образуването на кръвни съсиреци (тромби), които причиняват инсулти.
За какво помага Конопеното масло?
Конопеното масло е не само уникален хранителен продукт, но и ефективно, абсолютно натурално, лечебно и профилактично средство. Редовната консумация на конопено масло в храната се препоръчва от националната и народната медицина.
Храносмилателна система.
Хлорофил – това е веществото, което притежава противотуморно действие. Именно то придава зеленикав оттенък на това масло.
Конопеното масло проявява отличен ефект и в комплексното лечение на дерматологични заболявания. Препоръчва се редовно да се включва в диетата на пациенти с витилиго, псориазис, екзема, дерматит, акне и кожен лупус. Даденият продукт може да се използва при лечение не зачервена кожа, изгаряния, циреи, дълго незаздравяващи и възпалени рани и порязвания.
Препоръчително е да се използва редовно конопено масло в храната на бременни жени и кърмещи майки. Витамин Е и ненаситените мастни киселини са от съществено значение за пълноценното развитие на плода в утробата, освен това, конопеното масло може предотврати задържане на течности, което често се случва по време на бременност, особено в по-късните етапи. В следродилния период, редовният прием на този продукт в храната допринася за бързото възстановяване на майката, активизира нейната имунна система, защитава както майката, така и бебето от различни инфекции, подобрява лактацията и качеството на кърмата.
За засилване на имунитета и като превантивна мярка, трябва да се консумира конопено масло 1 с.л., 2 пъти на ден, в течение на 2- 3 седмици.
При лечение на различни заболявания се препоръчва да се приема по 1 с.л., 2- 3 пъти на ден, 20 минути преди хранене, без употреба на вода след това.
При тежки случаи, преди започване на курса на лечение с конопено масло, е необходимо да се консултирате с лекуващия лекар и да се коригира необходимата лично за вас доза от това масло.
Освен вътрешната употреба, конопеното масло може да се използва и външно:
Конопеното масло се препоръчва за всякакъв вид терапевтичен масаж. Особена ефективност проявява при артрит, артроза, ревматизъм и остеохондроза. За да се усили ефекта се препоръчва на 1 с.л. конопено масло да се добавят 1- 3 капки масло от розмарин и лавандула.
Противопоказания към употребата конопеното масло.
Единственото противопоказания към употребата на конопено масло може да се явява индивидуална непоносимост към продукта.
Използване на конопеното масло в козметиката.
През последните години, маслото от конопени семена все по-често се използва като компонент на различни козметични продукти. Ще разгледаме по-подробно какви свойства притежава конопеното масло и защо на него е определена водеща роля.
Конопеното масло много бързо и напълно се абсорбира, без да оставя и най-малкия мазен блясък върху кожата. Понякога, дори го наричат сухо масло.
Сега ще се фокусираме върху това как да се използва конопеното масло за козметични цели. Най-лесният начин е просто да добавите 1 ч.л. от него в 50 мл от готов козметичен продукт, това може да бъде лосион, крем, маска, шампоан или балсам. Разбира се, така обогатеното козметично средство е необходимо да се съхранява в хладилник.
Конопеното масло може да се използва и в чист вид. Препоръчва се, с това масло да се масажира кожата на ръцете, особено при суха кожа, да се използва като основно подхранващо и овлажняващо средство за зряла кожа, а също така и при застаряла такава. Това масло може да служи и за допълнителна защита против измръзване на кожата на лицето и ръцете. Също така, може да се използва и в смес с други растителни и етерични масла, подходящи за вашата кожа.
Чистото конопено масло има способността да усили производството на меланин, което допринася за по-интензивен тен. Освен това, отлично омекотява и овлажнява кожата, заради което полученият тен се запазва значително по-дълго време. Препоръчва се да се нанася 30 минути, преди излагане на слънце и всеки път след баня.
Както е известно, най-добрата натурална козметика е домашната. В домашни условия може да си приготвите козметика, съдържаща конопено масло, която точно да подхожда на вашата кожа или коса. Възползвайте се от нашите
рецепти.
Хубаво измийте лимоните и изстискайте сока от тях, а останалата кора залейте с кипяща вода в съд, който трябва да завиете и оставите 2 часа, за да се получи отвара. След това течността се филтрира и се охлажда. След което, отварата, лимоновия сок и меда се смесват. Конопеното масло внимателно смесваме с яйчните жълтъци и при непрестанно бъркане добавяме постепенно млечния каймак и след него по малко добавяме медно-лимоновата смес без да прекъсваме разбъркването. Последно се добавя камфорния спирт. Получената смес се филтрира отново и се налива в тъмна бутилка, като в разтвора се добавя необходимо количество преварена вода (до количество 0.5 л). Лосионът трябва да се съхранява в хладилник, където може да се съхранява до 1 година. Преди употреба бутилката трябва да се разклаща, за да се получи еднородна смес. Това средство е предназначено за омекотяване и подхранване на кожата, както и за намаляване на разширените пори по нея. Средството трябва да се нанася на предварително почистена кожа, преди сън.
Суровите картофи се обелват и се настъргват на ситно с кухненско ренде. В получената каша добавете жълтъка и конопеното масло. Всичко това старателно се разбърква. Получената каша се нанася на лицето, шията и деколтето, задържа се в течение на 10 минути и се измива с топла вода.
Суровите картофи се обелват и се настъргват на ситно с кухненско ренде. В получената каша добавете жълтъка и конопеното масло. Всичко това старателно се разбърква. Получената каша се нанася на лицето, шията и деколтето, задържа се в течение на 10 минути и се измива с топла вода.
Овесеното брашно, жълтъка, конопеното масло и сметаната старателно се смесват. Получената каша се нанася на предварително почистената кожа на лицето, задържа се 20 минути и се отмива с прохладна вода. Процедурата се повтаря 2- 3 пъти седмично.
Всички съставки внимателно се смесват и след това се разбиват с миксер. Готовата маска се нанася на косата и се разресва с гребен. След 15 минути, нанасяме останалата смес на косата и отново разресваме. Върху косата се поставя козметична шапка и оставяме в продължение на 2- 3 часа, при желание може и за цяла нощ. След това косата се измива с обикновен мек шампоан. В тази маска, бадемовото масло може да бъде заменено с масло от жожоба или със смес от тези две масла.
Конопеното масло леко се затопля на водна баня или в микровълнова фурна до температура 38-40 градуса. Добавят се етеричните масла и внимателно се смесват. Масажирайте с кръгови движения и втрийте маслената смес в кожата на главата. Останалата смес се нанася на косата по цялата дължина. Срешете косата с гребен и след това поставете върху главата си полиетиленова шапка, а върху нея – хавлиена кърпа. Задържа се 1-2 часа, след което главата се измива с шампоан. Процедурата се повтаря 2 пъти седмично.
Прясно изцедения сок от моркови, конопеното масло, пчелния мед и етеричното лавандулово масло старателно смесете в стъклена купа. Маската се втрива в кожата на окосмената част на главата и се нанася по цялата дължина на косата. Косата се разресва, поставя се полиетиленова шапка и се задържа 1,5 – 2 часа. След което косата се измива с мек шампоан. Процедурата трябва да се повтаря 2 пъти в седмицата.
За да се усили ефекта, от по-горе цитираните маски, конопеното масло трябва да се приема и вътрешно. Дори и без допълнителна външна употреба, то може да подобри състоянието на кожата, косата и ноктите ви.
Не забравяйте, здравето и красотата са две брънки на една верига!