Синдурът е червен прах, който омъжените жени в Индия носят върху косите си. Той е символ на техния нов статус в обществото и принадлежността им към новото им семейство. Синдурът се поставя върху разделената на път коса на върха на главата, върху мястото, наречено Brahmarandhra - или домът на Брахма , за което се вярва , че е обиталище на човешката душа и чрез него хората се свързват с вселенския разум и неговата мъдрост. Поставянето на червения прах на това място спомага за поддържането на мъдростта и чистия разум на жената, премахва стреса. Той активира чакрите, които се намират на главата и така привлича космическата енергия, излъчваща се от слънцето и съединяваща елементите във Вселената - Прана, която да защитава дома, да носи здраве, мъдрост и хармония в новото семейство. Веществата, които се съдържат в червения синдур, намаляват стреса, поддържат активността на мозъка, контролират кръвното налягане. Заради свойството му да поддържа сексуалната енергия, синдурът е забранен за неомъжените девойки и вдовиците Синдурът е символ на творящата женска енергия във Вселената-Шакти, както и на богинята Парвати, която е пазителка на домашното огнище. Поставянето на синдур е начин да се потърси благословията на Парвати за новото семейство. Вярва се, че всеки път, когато омъжената жена поставя синдур върху косата си, тя се моли на съпругата на Шива да закриля нейния съпруг от всяко зло и да му дари просперитет и дълъг живот. Синдурът е символ на връзката между мъжа и жената, на защитата им от злото, на просперитета и щастието в семейството. Червеният прах символизира верността и благородството на Сати, която пожертвала своя живот, за да запази достойнството на бога на разрушението и сътворението. От научна гледна точка, червеният цвят на синдура спомага за правилната циркулация на кръвта, процесите на дишане, премахва летаргията, връща увереността, психическата сила, изгражда чувството за любов, възвръща енергията, стимулира апетита и сетивата, енергизира органите, подобрява сърдечната дейност, растежа и развитието на клетките, повишава телесната температура, създава усещане за топлина.
Синдурът се поставя върху главата на булката с ритуала Maangalya Dhaaranam, който е част от хиндуистката сватба и на който се дава и сватбената огърлица„ Манагала сутра“,която преди това също е държана в червения прах, за да донесе щастие и здраве на омъжващата се девойка.
Вдовиците в Индия не носят синдур. Той се премахва от косите им заедно с украшенията, гривните и пъстрите дрехи като по този начин се показва тяхната скръб, породена от загубата на съпрузите им и откъснатостта от обществото и предишния им живот. Задно с това, вдовицата се подлага на строга диета, като в същото време не се допуска до семейни събирания и религиозни церемонии, защото присъствието й там се смята за лош късмет. В някои случаи дори сянката им се счита за нечиста, а самите те се третират като представители на най - нишата каста - далитите.
Синдур се поставя върху лицата на жените и на големите празници и се използва като дар за боговете, с който се мажат техните изображения.
И до ден днешен голямото значение, което в Индия се отдава на Синдура
се събира в пословичната фраза - „Ishwar ka aashirwad hota hai ek chutki sindoor ... suhagan ke sarr ka taj hota hai ek chutki sindoor ... har aurat ka khwab hota hai ek chutki sindoor“.“ Една щипка Синдур е благословия от Бог. Една щипка синдур е короната на омъжената жена. Една щипка Синдур е мечтата за всяка жена