Йентеров апарат Starter full set Karl Jenter Germany
ЙЕНТЕРОВ АПАРАТ за производство на пчелни майки
Starter full set
Стартов пълен комплект № 011
Производител: Karl Jenter, Germany
Процесът за отглеждане на кралици, наречен Йентеров апарат е награден с 3 златни медала:
- Златен медал на Апимондия във Варшава през 1987г.
- Златен медал на Ян Дзерзон в Рио през 1989г.
- Балкански медал в Белград през 1990г.
ТОП ЦЕНА ЗА СЕЗОНА С ДДС - 156,00 ЛВ
ПРЕДЛАГАМЕ ВСИЧКИ ОСНОВНИ КОМПОНЕНТИ ОТ КОМПЛЕКТА И ПО ОТДЕЛНО
Бърза доставка с Еконт без ограничение на количеството, с 10 % отстъпка от куриерската такса
ВНОСИТЕЛ ЗА БЪЛГАРИЯ: ПЕТЛЕТО ЕООД
Кратка история:
Карл Йентер, е роден през 1923г., развива интереса си към пчеларството още като ученик, тъй като баща му е опитен пчелар. Той се задълбочава все повече в пчеларството след 1945г., той вече е натрупал ценен опит в тази област.
Въз основа на своя опит в проектирането, той започва да развива ”метода за повторно вкарване (въвеждане)” в началото на 80-те години на 20 век.
Това включва устройство за отглеждане на маточници, което позволява на всеки пчелар да отглежда пчелни майки по по-лесен начин.
С напредването на развитието той основава компанията, носеща неговото име, "Карл Йентер", през 1983г.
От 1987г. до 1990г. Карл Йентер става известен като създател на метода за повторно поставяне, през това време той получава три големи награди за новаторската си работа в областта на отглеждането на кралици:
-1987: Златен медал на Апимондия във Варшава
-1989: Златен медал на Ян Дзерзан в Рио де Жанейро
-1990: Балкански златен медал в Белград
По-късно той обикаля света, посещавайки търговски изложения и панаири, за да представи най-новите си разработки и да направи своя метод за повторно поставяне по-широко известен.
През следващите години той работи върху допълнителни разработки, като щипки, с които кралиците могат лесно и безопасно да се държат за по-лесно маркиране.
Първоначално той се посвещава усилено на развитието на отглеждането на кралици, а по-късно започва съвсем ново развити, устройство, което прави възможно събирането на големи количества пчелно млечице. За целта са произведени няколко прототипа и бяха проведени различни експерименти
през последните години.
През 2010г. Карл Йентер се оттегля от активен бизнес в компанията на 87-годишна възраст.
Кратко описание за работа с пълния стартов комплект на Карл Йентер (№ 011):
С оригиналния метод на трансфер според Карл Йентер, кралиците могат да се отглеждат лесно и ефективно. Начинаещите в развъждането също веднага постигат отлични резултати при отглеждане.
Вставните клетки се вкарват в 112 проходни отвора на култивираната пчелна пита. За да не бъдат блокирани с мед или цветен прашец, те са покрити с покривната плоча.
Решетката от пчелна пита е вече охранявана, но може да се намаже с мед, преди да се използва за първи път. След като кралицата е пусната в пчелната пита, яйцата се снасят само за няколко часа, така че барикадата може да бъде премахната и кралицата освободена на следващия ден.
След няколко дни (приблизително 3 дни) ларвите се излюпват в клетките на ”щепсела”. С помощта на ”доставения щепсел” те могат лесно и безконтактно да бъдат включени в маточниците.
Маточният кладенец с приставната клетка се натиска върху клетъчния носител, който е залепен в развъдната летва. Най-късно до 11-ия ден маточните клетки, които са готови за излюпване, трябва да бъдат обучени (защитени) в защитни клетки (арт. № 040).
Защитната клетка спестява много място, но е подходяща само за първите няколко дни след излюпването на кралицата. Следователно, около 1-2 дни след излюпването на кралицата, защитната клетка трябва да бъде заменена с ролковата клетка. Кралицата може да бъде държана в училищната ролкова
клетка за по-дълъг период от време.
Специална особеност на тази клетката за обучение е, че тя може да се използва и като клетка за транспортиране без никакви проблеми.
За да се постигне оптимален успех в размножаването, за разплод трябва да се използва силна отглеждаща колония с много млади пчели.
Пълен стартов комплект №011 се състои от следноите елементи:
- 1 гребен за разплод:
Състои се от решетка от пчелна пита / AR, бариерна решетка, капак за бариерна решетка и покривна плоча
- 115 маточници
- 115 приставни клетки
- 1 щепсел за щепселни клетки
- 20 клетъчни носители гладки
- 20 оребрени клетъчни носители
- 10 защитни клетки
- 10 училищни клетки с тапи
- 1 развъдна летва (за немски стандарт, судак или Лангстрот)
- 1 процедура за прехвърляне на DVD
- Подробни инструкции за работа на български език