Колие с бродирана шевица
Най-популярния и древен мотив в българските шевици е орнаментът „Елбетица”. Това е двоен кръст, който бележи посоките на света и най-важните слънчеви позиции – зимното и лятното слънцестоене, пролетното и есенното равноденствие и четирите позиции между тях. Тези осем лъча са кръстосани в един стабилен център и символизират кръговрата в природата и света.
По същество този орнамент е едно от най древните изображения на слънчевите календари и като символ съществува в почти всички основни стари религии.
Елементът „елбетица” е останал като мотив в бродерията на народите, които и сега населяват земите, където старите българи (прабългарите) са усядали за дълго и са създавали държави.
За разлика от съвременността, в древността украсата (шевицата) върху дрехите, кърпите, килимите, не е имала само декоративна и естетическа стойност и предназначение. В нейните мотиви са били закодирани послания за хармония в семейството, дома и общността, съдържала е символи за здраве, плодородие и благоденствие.
Елбетицата( наричана в шопските бродерии”роджета”) има енергийна ( магическа) защитна функция и пази от болести и лоши въздействия ( завист, уроки и др.) човека, който я носи върху дрехите си.
Избродирана върху кърпите за лице и ръце и покривките(месалите), тя е предназначена да запази хармонията, любовта, благоденствието и умножаването на семейството и рода. Същата роля има този символ и когато е втъкан в килимите или изобразен върху обредните празнични хлябове.
Доверете се на традицията и вековния опит на нашите баби вплели в облекло и дом магическите символи за хармония, здраве и изобилие!
Преглеждания: 411
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 0 от 0 глас.