Турски флаг с полумесецът и звездата, турско знаме с щифт за закачане
Турски флаг с полумесецът и звездата, турско знаме с щифт за закачане.
Размери : 44 х 29 см.
**** За Флагът на Турция .
През 1844 г. като част от реформата на Танзимата
е приет първият официален държавен флаг на империята. Знамето, съдържащо петолъчна звезда и полумесец, е в основата на съвременния флаг на Република Турция.
Полумесецът и звездата на османското знаме са по-дебели, отколкото в сегашния си вид.
ЗА СИМВОЛЪТ ЗВЕЗДА И ПОЛУМЕСЕЦ .
Едва в Османската империя полумесецът и звездата се свързват с мюсюлманския свят. Когато турците превземат Константинопол (Истанбул) през 1453 г. пр. Н. Е., Те приемат съществуващото знаме и символ на града. Легендата гласи, че основателят на Османската империя Осман е имал сън, в който полумесецът се е простирал от единия край на земята до другия. Приемайки това като добра поличба, той избра да запази полумесеца и да го превърне в символ на своята династия.
Стотици години Османската империя властва над мюсюлманския свят. След векове на битка с християнска Европа е разбираемо как символите на тази империя се свързват в съзнанието на хората с вярата на исляма като цяло. Наследството на символите обаче наистина се основава на връзки с Османската империя, а не на вярата на самия ислям.
Полумесецът първоначално е бил символът на
Хубал
, богът на Луната, почитан от езичниците при Кааба.
[
Полумесецът и звездата, както кръста в християнството и Давидовата звезда в юдаизма, днес е универсалният символ на исляма.
Използва се в безброй джамии и минарета, от благотворителни организации
, както и като част от флаговете на различни мюсюлмански нации, в т.ч. Алжир, Азербайджан, Коморските острови, Малайзия, Малдивите, Мавритания, Пакистан, Тунис, Турция, Тюркменистан, Турската република в Северен Кипър, Узбекистан и Западна Сахара.
Твърди се, че до установяването на Османската империя полумесецът и звездата не са били свързвани с мюсюлманския свят. Когато турците завладяват Константинопол (Истанбул) през 1453 г., те са „възприели тогавашния флаг и символ на града“.
Обаче през 1453г. полумесецът и звездата не са били част от нито един познат византийски флаг,и вече са били широко използвание в различни части на мюсюлманския свят, много преди падането на Константинопол.
Преглеждания: 881
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 0 от 0 глас.