Пеперуден Чай При Стрес Безсъние Син Чай за Отслабване Клитория Тернатея Clitoria Ternatea Butterfly → Обява 44764087

Пеперуден Чай При Стрес Безсъние Син Чай за Отслабване Клитория Тернатея Clitoria Ternatea Butterfly
Извън страната Наблюдавай

Публикувана/обновена на 22 септември в 11:16 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Купувача
100 гр. - 19.98 лв. / 500 гр. - 89.98 лв. / 800 гр. - 139.98 лв.

Натуралният аюрведичен чай е специален вид чай, базиран на принципите на аюрведичната философия, който набляга на баланса и общото здраве на тялото. Тази форма на традиционна индийска медицина се фокусира върху използването на растения, билки и други естествени вещества за подобряване на здравето и подпомагане на тялото да се лекува и балансира.

Аюрведичните чайове са предназначени да осигурят различни ползи за здравето, включително подобряване на храносмилането, намаляване на възпалението, балансиране на нервната система и настроението и повишаване на енергийните нива.

Като цяло, аюрведичният чай е отличен избор за тези, които искат да поддържат цялостното си здраве и да балансират тялото си по естествен и неинвазивен начин, използвайки билки и други природни вещества.

Натуралният чай от Clitoria Ternatea, известен още като чай от синьо цвете или син чай, се приготвя от изсушени цветове на растението Clitoria ternatea. Това растение е родом от Югоизточна Азия и се използва в традиционната медицина от векове заради полезните си свойства за здравето.

Clitoria Ternatea (Клитория Тернатея), известна като азиатски гълъбови крила, звънец, син чай, син грах, пеперуден чай, пеперуден грах, кордофанов грах, дарвинов грах, на тайландски - Anchang, е растителен вид, принадлежащ към семейство Fabaceae, ендемичен и роден на индонезийския остров Ternate.

Синият чай е мощно средство срещу безсънието, подобрява паметта, облекчава тревожността и помага за борба със стреса. Също така, намалява апетита, което го прави полезен за хора, борещи се с наднорменото тегло. Синият чай е идеалната напитка за хора, които поради своята професия прекарват много време пред компютъра. Той има невероятните свойства да почиства и укрепва очните съдове, подобрява зрението и заздравява стените на кръвоносните съдове. Син чай /от цветето пеперуден прах/, спомага и за естествената загуба на тегло. Ароматът му е смес от уханията на зелен и червен чай и представлява наслада за сетивата и здравето. Много е полезен при диабет, тъй като засяга метаболизма на глюкозата, намалява кръвната захар. Билката клитория има положителен ефект върху кръвообращението, почиства кръвта и увеличава тонуса на цялото тяло. Установено е, че е ефективна при лечението на безплодие, нарушение на менструалния цикъл. Цветовете ѝ са естествен афродизиак. Билката клитория има благоприятен ефект при лечението на мъжки стерилитет - увеличава подвижността на сперматозоидите и увеличава плодовитостта. Растението се използва в народната медицина като средство за подобряване на паметта, мозъчна циркулация, за лечение на безсъние и хронична умора.

Чаят от Clitoria Ternatea е богат на антиоксиданти, включително антоцианини, които придават синия цвят на цветята им. Тези антиоксиданти помагат за защитата на клетките срещу оксидативен стрес и намаляват възпалението в тялото.

Clitoria Ternatea може да има полезни свойства върху здравето на мозъка, включително подобряване на паметта и когнитивните функции, както и намаляване на стреса и тревожността.

Чаят от Clitoria ternatea може да помогне, за намаляване на кръвното налягане и нивата на кръвната захар, което може да бъде полезно за хора с високо кръвно налягане или диабет.

Начин на употреба: около 1 грам (5-6 броя от цветовете) се запарва в 250 милилитра 60 до 70 градусова вода за около 5-10 минути. Прецежда се. Можете, да добавите мед или стевия. Приемайте по 3-4 пъти дневно или до 1 килограм готов син чай на ден като цяло.

Инфузията е с много красив син цвят и ако добавите сок от лимон, препоръчително лайм към нея, то цветът ще се промени в лилаво-розов. Чаят има приятен неутрален вкус, така че може да се смесва с друг чай по Ваш вкус, който няма силен цвят, за да запазите цвета на синият чай. Използването на синият в съчетание с малко цвят Хибискус (Каркаде) е особено ефективно, тъй ще придобие леко стипчив вкус и още по-красив цвят с лилаво-червени нюанси. Листа от Стевия също са добра комбинация за по-сладък вкус.

Клитория тернатея не е токсична, така че е противопоказна само при индивидуална непоносимост към компонентите, алергични реакции, по време на бременност, кърмене и при деца.

• Укрепва имунната система, увеличавайки защитните сили на организма
• Насищане с кислород и обогатяване на кръвта, има благоприятен ефект върху кръвоносната система
• Подрежда нервната система, има релаксиращ ефект
• Подобрява съня
• Облекчава системната умора, тонизира и ободрява
• Подобрява паметта и концентрира вниманието
• Съдържащият се в напитката калций укрепва зъбите и костите
• Подобрява метаболизма, помага при отслабване
• Стабилизира високото кръвно налягане
• Засилва мозъчното кръвообращение
• Почиства кръвоносните съдове, намалява нивата на холестерола в кръвта, като по този начин е профилактично средство за съдови заболявания
• Подобрява зрението
• Нормализира храносмилателната система

Clitoria ternatea е почитано цвете и растение в ботаническата наука. Въпреки че неговите ползи за здравето едва наскоро набират популярност, самото растение е било приемник на много традиционни и местни лекарства, включително тази на аюрведичната медицина в Южна Азия. Особеното свойство на това цвете е способността му да променя цвета си в зависимост от pH. Тази обзорна статия обхваща литературата около това растение и ценното му цвете и се опитва да обхване всички аспекти на ползите от него в хранителната матрица, включително съществуващите му приложения. Освен това има за цел да разгледа цветето от холистична гледна точка и да си го представи като източник на бъдеща храна.

Clitoria ternatea (пеперуден грах) привлече много внимание поради ролята си в традиционната медицина, хранителните оцветители, козметиката, фуражите и като източник на екологично чист инсектицид, наред с други селскостопански и медицински приложения. Има различни имена за това многогодишно бобово растение от семейство Fabaceae, включително Blue Bell Vine, Asian Pigeon Wings, Cordofan Pea, Blue Pea и Darwin Pea. Известно е още като „Shankapushpi“ (цвете на раковина) в местните държави, както и „Aparajit“ (хинди), „Aparajita“ (бенгалски) и „Kakkattan“ (тамилски). Младите издънки, листата, цветята и деликатните шушулки се използват като зеленчуци в Южна Индия и Филипините, докато в Малайзия листата се използват за оцветяване на храната в зелено, а цъфтежът за оцветяване на оризови питки в ярко синьо.

Въпреки че произходът му е спорен, сега той е роден в части от Индия, Южна Америка, Южна и Източна Африка, Мадагаскар и западния Индийски океан. Също така се е превърнал в добър източник на храна за горещата и полусуха Североизточна Бразилия поради своята адаптивност и издръжливост при условия на суша, както и способността си за повторно израстване бързо след началото на дъждовния сезон, освен добрия си вкус и хранителни качества съдържание.

Основната информация за това цвете и как се е гледало на него в няколко местни култури, включително природосъобразното лечение на индийската аюрведа и това на Южна Америка, което е пренесено от ранните цивилизации. Функционалните характеристики на цветето на граха и биоактивните съединения, са причината за това.

От гледна точка на ботаническите си особености това растение може да се характеризира като многогодишно, силно, увиващо се, увивно, тропическо растение с перести листа, което расте през лятото. Има пет до седем елипсовидни, дълги три до пет сантимерта листа с видима на напречния разрез гръбна структура. При зрялост цветовете са или единични, или сдвоени, а плодовете са плоски, линейни шушулки, които са леко опушени и всяка съдържа осем до десет тъмно оцветени семена. Коренът е основен корен, който има множество тънки странични корени и няколко разклонения. В допълнение към варовитите почви и силно напуканите почви, като тези в Австралия, той процъфтява в широк диапазон от типове почви със стойности на pH между 5.5 и 8.9.

C. ternatea е популярна заради броя на биоактивните съединения, присъстващи в цветето. С течение на времето няколко проучвания са се опитали да ги извлекат от самото цвете и хранителните продукти от него. Изследвани са концентрациите на биоактивни съединения, като антоцианини, флавоноиди и мастни киселини, в различните цветни разновидности на това цвете (приложена е Таблица към снимките на обявата).

Уникално свойство на лилавите цветя на C. ternatea, е натрупването на делфинидини без 3' и 5' (полиакрилирана) глюкозилна група. Междувременно изследване, което е извършено само за сорта сини цветя, говори за идентифицирането на две производни на делфинидин и цианидин-3-софорозид, за които те заключват, че са отговорни за синия цвят на венчелистчетата. Също така, кемпферол 3-неохесперидозид, кверцетин 3-(2G-рамнозилрутинозид) и рутин са основно присъстващите флавонолови гликозидни съединения във венчелистчетата. Има и фенолна киселина, идентифицирана във венчелистчетата, която е елагова киселина.

Лечебен ефект на Clitoria ternatea: Може да се определи като храни, които са свързани или с подобрено състояние на здравето и благосъстоянието, или с намален риск от заболяване, тъй като оказва положително въздействие върху една или повече целеви функции в тялото, които надхвърлят конвенционалните хранителни ползи. Той се вписва в типичния хранителен режим и не е хранителна добавка.

С течение на времето помага за укрепване на имунната система, което прави човек по-способен да устои и да лекува вирусни и хронични заболявания. По отношение на фармакологичните перспективи неговите дейности включват антимикробни, антипиретични, противовъзпалителни, аналгетични, диуретични, локални анестетични, антидиабетни и инсектицидни дейности.

Антиартритно и противовъзпалително действие: Биотест за оценка на потенциала срещу ревматоиден артрит на воден корен, извлечен от C. ternatea, чрез инхибиране на топлинната денатурация на протеина албумин, за който се твърди, че действа като индекс на анти-артритна дейност. Екстрактът от корена на растението C. ternatea е проверен срещу албумин от прясно кокоше яйце, при което резултатите показват, че екстрактът инхибира денатурацията на протеина, което е една от водещите причини за ревматоиден артрит. Въпреки че тези резултати са зависими от дозата, има активностт на взаимодействието на полифеноли и флавоноиди с алифатната област около лизиновия остатък около албуминовия протеин.Намаляването на предизвиканото от хистамин възпаление може да се дължи на кверцетина, който инхибира алергичните реакции към хистамин. Радиологичните резултати показват значително намаляване на ставното пространство (интертарзални стави), което показва дегенерация на хрущяла, костна ерозия, подуване на меките тъкани и деформация на ставите в контролната група с артрит, докато стандартните и третираните с екстракт групи не показват видими признаци на деформация на ставите. Тараксерол, тараксерон, рутин, кверцетин, делфинидин, кемферол и малвидин са терпеноиди, флавоноиди и тритерпеноиди, също допринасят за това.

Приложение на Clitoria ternatea в индийската аюрведична система: Аюрведичният подход към превенцията на заболяванията и насърчаването на здравето взема предвид цялото тяло, дух и ум, когато се занимава с поддържането на здравето, развитието и лечението. Това е холистична стратегия, която сега става все по-популярна в целия западен свят. Аюрведичните писания наричат сока от това цвете „medhya rasayana“, което означава „терапевтична процедура или препарат, който, ако се консумира редовно, ще засили паметта, интелекта и имунитета“, въпреки че корените, листата и стъблата също имат лечебни качества. Поради добре известните си ефекти върху мозъка и централната нервна система, той се използва за лечение на неврологични проблеми, подобряване на паметта и усъвършенстване на интелекта поради тези ефекти. Той се използва широко в аюрведичната медицина като подобряващо паметта, анксиолитично, антидепресантно, успокояващо и седативно помощно средство.

Цветето Clitoria ternatea е част от растение, което съдържа няколко функционални биоактивни съединения, които са полезни за човешкото тяло, като антоцианини, флавоноиди, мастни киселини, токоли и фитостероли. Наред с функционалните си свойства, той притежава и антихелминтни, противогъбични, антиинсектицидни и антибактериални свойства, които са използвани за разработването на инсектицид. Това е тропическо растение и обикновено се среща в Азия, Южна Америка и някои части на Австралия. В някои южноамерикански култури и в Югоизточна Азия той също е част от традиционната медицина и се използва за лечение на заболявания и подобряване на телесните функции като менструация и когнитивни функции. Ранните местни жители на тези места са смятали това цвете за ефекта му върху нервната система и мозъка, както и за други, като лечение на треска, заздравяване на натъртвания и дори анестетични свойства. Трябва също да се отбележи, че няколко свойства на това растение и цвете могат да бъдат изследвани едновременно, например изследванията на противовъзпалителните, антиартритните и аналгетични ефекти. Това означава, че растението проявява множество про-здравни свойства и може да се използва за множество здравословни заболявания едновременно.

В съвременната гастрономия това цвете придобива огромна популярност, поради способността си да променя цвета си в присъствието на киселинно или алкално pH. По този начин той се превръща във фокуса на някои изследвания, включително син оцветен ориз, сладолед, хляб, сладкиши и други. Проверен е и за антиоксидант в продукти като месни банички и кюфтета.

И накрая, това цвете има потенциала да се превърне в бъдеща храна, заради биоактивните съединения като антоцианини и флавоноли, които са широко присъстващи в това цвете.
//www.youtube.com/embed/yyuHmm59epM
Преглеждания: 492
Още обяви в Bazar.BG
Цена
Цена:
19,98 лв
Частно лице
Отговаря бързо
Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 19 юни 2023г.
Последно активен днес в 07:39 ч.
607 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!