Доставка с Еконт
ОСТАВАТ
00часа
00мин.
00сек.
до големите отстъпки на
Ден за разпродажби

СРЕБЪРЕН ПРЪСТЕН С МНОГОЦВЕТЕН АМОЛИТ (АЛБЪРТА,КАНАДА) → Обява 45637897

СРЕБЪРЕН ПРЪСТЕН С МНОГОЦВЕТЕН АМОЛИТ (АЛБЪРТА,КАНАДА)
гр. София, Младост 1 Наблюдавай

Публикувана/обновена на 08 май в 18:11 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Купувача
Вид
Сребърни

НЕВЕРОЯТЕН СРЕБЪРЕН ПРЪСТЕН С МНОГОЦВЕТЕН АМОЛИТ (АЛБЪРТА, КАНАДА). ОТЛИЧНО КАЧЕСТВО. ТЕГЛО -14кт. РАЗМЕР-19х11 мм. РАЗМЕР НА ПРЪСТЕНА- 55 ПО БГ СТАНДАРТ. ПРЪСТЕНЪТ Е СРЕБЪРЕН И Е ПОЗЛАТЕН С БЯЛО ЗЛАТО. РЪЧНА ИЗРАБОТКА. АМОЛИТЪТ Е ЕДИН ОТ НАЙ-РЕДКИТЕ СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ НА ПЛАНЕТАТА С ЕДНО НАХОДИЩЕ В ЦЕЛИЯ СВЯТ - КАНАДА !!!


Амолит

Амолитът е рядък и ценен, подобен на опал, органичен скъпоценен камък, срещан само по източните склонове на Скалистите планини в Канада и САЩ. Той е съставен от фосилизирани черупки на амонити, които на свой ред се състоят главно от арагонит, минералът, изграждащ седефените перли. Амолитът е един от трите биогенни скъпоценни камъка, наред с кехлибара и перлите. През 1981 официално получава статут на скъпоценен камък от Световната бижутерска конфедерация и през същата година започва промишленият му добив. През 2004 той е обявен за официален скъпоценен камък на канадската провинция Алберта.

Амолитът е известен още като скъпоценен амонит, калцентин и корит. Последното е търговска марка, дадена на камъка от канадската минна компания Korite International, първият и най-голям производител на амолит в света.
Химическият състав на амолита е променлив и освен арагонита той може да съдържа още калцит, кварц, пирит и други минерали. Самата черупка може да съдържа остатъчни елементи, като алуминий, барий, хром, мед, желязо, магнезий, манган, стронций, титан и ванадий. Кристалографията на амолита е орторомбична. Твърдостта му е 4,5 – 5,5, доста мек за скъпоценен камък, а специфичното му тегло е 2,60 – 2,85 g/cm³. Рефрактивният индекс на канадския материал, измерен с натриева светлина (589,3 nm) е, както следва: α 1,522; β 1,672 – 1,673; γ 1,676 – 1,679; биаксиално отрицателен. Под ултравиолетова светлина амолитът може да флуоресцира в тъмно жълто.
При добрите образци, подобно на опала, се наблюдава игра на цветовете наречена иризация, най-вече в зелено и червено, въпреки че са възможни всички спектрални цветове. Иризацията се дължи на микроструктурата на арагонита. За разлика от повечето други скъпоценни камъни, чиито цветове се дължат на пречупване на светлината, иризиращият цвят на амолита се дължи на интерференцията на светлината, отразена от тънките слоеве, изграждащи арагонита. При по-дебели слоеве се получава повече червено и зелено, а при по-тънки преобладава синьото и виолетовото. Червеното и зеленото се срещат по-често, тъй като по-фините слоеве, създаващи синьото, са по-крехки. При изкопаването цветовете не са особено забележими. Материалът изисква полиране и други обработки, за да разкрие пълните си цветови възможности.
Самият амолит представлява много тънки листове с дебелина около 0,5 – 0,8 милиметра. Рядко се среща без матрица, която обикновено е от сиви до кафяви шисти, варовита глина или варовик. Обичайно е така нараченото „крехко разтрошаване“. Изложен на външни въздействия и притиснат от седиментите, тънкият амолит се напуква и разпада. Продължително излагане на слънчева светлина също може да доведе до избеляване. Напукването предизвиква мозаечна повърхност, понякога наричана „драконова кожа“. Амолитът, добиван от по-дълбоки залежи, може да бъде напълно гладък или с накъдрена повърхност. Понякога се откриват цели запазени амонитови черупки. Те могат да достигат до 90 cm диаметър, но обикновено иризиращите амонити, за разлика от пиритизираните разновидности, са много по-малки. При повечето фосилизирани черупки арагонитът е псевдоморфно заменен от калцит или пирит, което прави наличието на амолит особено рядко.
Литотерапевтите твърдят, че амолита помага в лечението на заболявания на кръвта, кожата и косата, различни детски болести (скарлатина, морбили и др.).Въпреки че амолитът е признат за минерал неотдавна, неговите магически свойства са познати още от древни времена и са използвани активно в древните магически ритуали на много народи. Смята се, че амолита е свързан със силите на водните стихии и е посредник между водата и хората.
Шаманите на древните индианци предизвиквали дъжд с негова помощ. Някои легенди разказват, че амолитът може да намира подземни реки или да доведе собственика си до източник на вода.

Като талисман амолитът е добър помощник за пътешествениците, за хората, чиято работа по един или друг начин е свързана с водата ( моряци, хидромелиоратори, строители на фонтани и басейни). Особено добре той помага на водолазите и подводничарите.

Освен това, този минерал помага на учените, изучаващи древността- историци, изкуствоведи, археолози, фолклористи. Най- високо се ценят пъстро оцветните амолити и се наричат камъни на успеха. Смята се, че амулетите от такива амолити в дома носят финансов разцвет и семейно щастие. Ако такъв камък се постави в офиса той ще донесе успех в делата..


Преглеждания: 71
Още обяви в Bazar.BG
Цена
Цена:
249 лв
172 рейтинг
juve74
В Bazar.BG от 14 август 2015г.
Последно активен днес в 13:38 ч.
47 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!