Европолия България е интересна настолна икономическа игра. В нея играчите пътуват из различните градове на България, купуват и продават имоти, строят хотели и се стремят към това да натрупат най-голямо богатство. Играта включва множество финансови стратегии, умения за преговори и доза късмет. Европолия България също така развива логическото мислене, вниманието, паметта и уменията за създаване на бизнес стратегии.
Целта на тази настолна икономическа игра е проста: да станете най-богатият играч чрез умни инвестиции и правилни решения. А заедно с това, да се забавлявате и да научите повече за българските градове и култура.
Освен бизнес изгра тя е и образователна игра, предназначена както за деца над 8 години така и възрастни. В нея могат да участват от 2 до 4 играчи, като е препоръчително да има и Водещ. Играта се базира не само на късмета, но и на знанията на играчите.
Съвети за играта Европолия България
Бъдете активни в преговорите с други играчи. Понякога сделките в Европолия могат да бъдат изключително изгодни за вас.
Бюджетиране за строителство:
Строенето на къщи и хотели може да бъде скъпо, затова планирайте внимателно кога и къде да инвестирате в строителство.
Допълнителни детайли за икономическата игра Европолия
Карта на играта:
Всяко поле на игралната дъска представлява различен град или място в България. Опознайте ги и стратегически планирайте движението си.
Специални карти:
Играта включва карти с неочаквани събития като данъчни проверки, бонуси и други. Бъдете готови за тях и се опитайте да предвидите как те могат да повлияят на играта ви.
Начало на играта:
Преди началото на играта, картите, според своите наименования се слагат в отделни купчинки извън игралното поле. Определя се банкер, който се разпорежда с всички банкноти, карти и ръководи разплащанията с банката. Всеки играч избира по 2 пионки и 12 жетона от един цвят. Банкерът раздава на играчите по 1200 Euro и поле “Рейтинг”, съответстващ на цвета на пионките на играча. Играчите разполагат своите пионки: едната на стартовата позиция от своя цвят, а втората на стартова позиция за играта в Евробанка. Играчите хвърлят зара, който хвърли най-голямото число ще играе пръв. И по този начин се определя редът на останалите играчи.
По определения ред играчите хвърлят едновременно и двата зара. Според показанието на големия зар играчът мести първата си пионка в посока на стрелката на основното поле, а според показанието на малкия зар, мести втората си пионка на полето за играта в Евробанка. При попадане на определен терен върху основното поле има следните възможности:
- Ако теренът “Обект” е свободен, то той може да бъде приватизиран от играча, който пръв стъпи на него, ако той желае това. При желание за приватизация, играчът заплаща на банкера цената за приватизация на даден “Обект” и слага един от своите жетони върху този обект, ако той не е закупен от друг играч. Ако играчът приватизира всички “Обекти” в един град, то той получава субсидия от банката – по 100 Euro за всеки приватизиран “Обект”.
- Ако теренът е чужда собственост, то играчът трябва да заплати на собственика такса А.
- Ако теренът е “Шанс”, “Съд”, “Интерпол”, “Банка” или “Поща” - играчът тегли най-горната карта от съответно тесте и изпълнява написаното изискване, след което връща картата обратно в купчината.
- Ако теренът е “Затвор” - играчът пропуска един ход.
- Ако теренът е “Старт” - играчът получава от банката 100 Euro.
Играейки върху основното поле играчът успоредно играе и върху полето Евробанк, местейки втората си пионка по показанието на малкия зар. При попадане на определен квадрат има следните възможности:
- Ако теренът е печеливш играчът получава от банкера съответната сума.
- Ако теренът не е печеливш играчът не получава нищо.
Играчът има право да получи само четири транша. След получаване на четвъртия транш играчът продължава играта си в полето Евробанк, получавайки вече само 50% от спечелените таншове.
Фалит:
Когато един играч трябва да плати входна такса или глоба, но не разполага с достатъчни средства, в този случай играчът продава на водещия право за собственост на един от своите обекти, махайки своя жетон от този обект. Банкерът заплаща на играча цената на приватизирания обект, без оглед на направените инвестиции върху него и след този момент обектът може да бъде приватизиран отново. Ако играчът не разполага с никакви обекти, които биха могли да бъдат предадени на банката, тогава играчът фалира и излиза от играта.
Край на играта:
- I-ви вариант - Когато и предпоследният играч е фалирал, този който остане със собственост и пари е победител.
- II-ри вариант - Преди началото на играта, играчите се споразумяват за времетраенето на играта. Когато изтече определения срок играчите преброяват и оценяват своята собтвестност по тяхната приватизационна цена и пари. Който притежава най-висока парична стойност е победител.
Играта е подходяща за възраст 8+
Времетраене: 30+ мин.
Брой играчи: 2-4
Размери на кутията: 26х23х5 см.
Комплектът съдържа:
- 1 игрално поле
- 36 кapти
- 72 жетони
- 8 пионки
- 2 зара
- 60 банкноти
- правилата на играта
Играта е произведена в България от Playland.