В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен вчера в 16:23 ч.
Етеричното масло от портокал се получава чрез студено пресованe на външната кора на портокаловия плод. Използва се широко в ароматерапията заради своите антидепресантни и седативни свойства. Свежият му цитрусов аромат отключва положителните емоции, подобрява настроението и освобождава от стрес. Маслото от сладък портокал се използва и като тайно оръжие за общо почистване, при замърсяване и отстраняване на упорити и мазни петна в кухнята. Премахва неприятните миризми.
ОСНОВНИ ХИМИЧНИ СЪСТАВКИ
Лимонен, Линалол, Мирцен и Алфа-пинен
ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА
- успокояващо
- aнтисептично
- карминативно
- жлъчегонно
- адстрингентно (стягащо)
ЕТЕРИЧНИ СМЕСИ С МАСЛО ОТ СЛАДЪК ПОРТОКАЛ
В парфюмерийната индустрия цитрусовото ухание на сладък портокал се използва като връхна нотка в много известни парфюми, включително Eau d'Orange Verte (Hermes) и Orange Soleia от Guerlain. Маслото от сладък портокал се комбинира добре с етерични масла от лайм, мандарина, пачули, сандалово дърво, канела, тамян и лавандула.
ПОРТОКАЛ – МАЛКО ИСТОРИЯ
Портокалът е хибрид между помело (Citrus maxima) и мандарина (Citrus reticulata). Родината на този плод е югозападен Китай, североизточна Индия и Мианмар. Най- ранното историческо споменаване на плода се появява в китайска литература и датира от 314 г. пр.н.е.. Сладките портокали са внесени на Иберийския полуостров от маврите през 10-ти век. Едва през 15-ти и 16-ти век сладкият портокал става популярен в Европа благодарение на италиански и португалски търговци, които разпространяват портокалови дървета по Средиземноморието - в Сицилия, Калабрия и южна Испания. Любопитен факт е, че френският крал Луи XIV бил голям почитател на портокалите и построил най-голямата и великолепна за времето си оранжерия във Версайският дворец. По това време сладките портокали са били символ на богатство и лукс и са били привилегия само за аристократите. Когато Лудвиг осъжда своя министър на финансите през 1664 г. се казва, че конфискуваните съкровища включват над 1000 портокалови дървета.
Днес портокалът е цитрусов плод номер едно в света, представляващ около 70% от цялото производство на цитрусови плодове. Бразилия, Флорида (САЩ) и Китай са трите най-големи производители на сладък портокал. При отглеждане на открито портокаловите дървета достигат височина до 6 м.. При благоприятни условия те могат да живеят повече от 70 години и да дават плодове ежегодно.