В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен вчера в 16:23 ч.
Аромат: Горещ, сладък, пикантен
Метод на извличане: Парна дестилация
Използваема част: Листа
Основни ползи:
Много хора обичат аромата на канела защото им напомня за детството и за Коледа. А така също за уханието на прясно изпечени домашни коледни бисквитки, за веселите вечери и за празничното настроение на коледните базари ‒ пиейки топло греяно вино. Освен като основна съставка в сладкарството и изисканата кухня, канелата предлага многобройни предимства като натурално лекарство. Има научни доклади, според които етеричното масло от канела има антибактериално, антидиабетно, антиоксидантно, противовъзпалително и невропротективно действие.
ОСНОВНИ ХИМИЧНИ СЪСТАВКИ
Евгенол, Евгенол ацетат, Линалол, Цинамалдехид
ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА
- противовъзпалително
- антивирусна
- антипаразитно
- силно имуностимулиращо
- тонизиращо
ЕТЕРИЧНИ СМЕСИ С МАСЛО ОТ КАНЕЛА
Етеричното масло от канела има затоплящ и енергизиращ ефект. Смесено с цитрусови масла създава спокойна и хармонична среда. Съчетава се добре с етерично масло от джинджифил, лимон, мандарина, карамфил, лайка, тамян, роза, розмарин и иланг-иланг.
КАНЕЛА ‒ МАЛКО ИСТОРИЯ
Наред със смирна и тамян, канелата е другото библейско масло с най-дълга история. Има доказателства за употребата на етерично масло от канела, датиращи от 2000 г. пр.н.е.. Древните египтяни са използвали канела в процеса на балсамиране. Тази ценна билка се споменава в Старият завет в „Песните на Соломон“ като съставка в свещеното масло за помазване. Една интересна история разказва, че в знак на разкаяние римският император Нерон след като убива съпругата си Попея Сабина заповядва да се изгори едногодишен запас от канела. За римляните канелата е била изключително ценна – 300 гр. канела като стойност се равнявала на над 5 кг. сребро и приблизително 50 месечни заплати. Според Аюрведа канелата стимулира сексуалното желание, кръвообращението, настроението и храносмилането. Канелата придобива популярност в Европа през 17 век, когато се използва главно за лечение на лошо храносмилане и като стимулант на апетита. Канеленото дърво произлиза от Шри Ланка. Днес само 10% от световното предлагане на канелата идва от самата Шри Ланка. Най-големи производители са Индонезия, Китай и Виетнам с дял от над 85% от световното производство на подправката.