В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен днес в 11:47 ч.
Метод на извличане: Парна дестилация
Използваема част: Листа и стъбла
Основни ползи:
Основни химични съставки
α-терпинил ацетат, (Z)-лигустилид, β-феландрен
Лечебни свойства
- силно детоксикиращо
- газогонно
- холеретично
- стимулиращо храносмилането
- диуретично
Етерични смеси с масло от Девисил
Етеричното масло от девисил се използва в козметиката, парфюмерията, ароматерапията, хранително-вкусовата, фармацевтичната и химична промишленост. Комбинира се добре с етерични масла от дафинов лист, босилек, кориандър, джинджифил, лавандула, римска лайка и роза.
Девисил – малко история
Девисилът е бил известен още в Древна Гърция и Древен Рим. Прочути лечители като Хипократ, Авицена, Гален препоръчват сварен или накиснат във вино девисил при мозъчни болести, за разсейване на отоци – вътрешни и външни, като пречистващо средство, против нощно напикаване, а смесен с мед – за изчистване и укрепване на организма при натравяния.
Една древногръцка легенда описва как билката девисил е израснала от сълзите на красивата Елена, която похитил Парис. Точно затова в Европа растението често се нарича „Еленина билка“. Смята се, че девисилът е символ на здраве и женска красота.
Славяните са вярвали, че билката има 9 изцеляващи сили, а китайците й приписвали способността да лекува 99 болести. Пълководецът Суворов пък по време на прехода през Алпите е давал на войниците си настойка от девисил за увеличаване на силите и бойните умения. Още през 1882 год. е установено, че девисилът възпрепятства разпространението на туберкулозните бактерии. В Германия това растение се смята за враждебно на магьосниците и се свързва с любовната магия, откъде идва и негово име „Liebstöckel“.
Според народните вярвания девисилът притежава още една скрита сила ‒ очистителна сила ‒ пази от негативни енергийни влияния, не само обитателите на дома, но и цялата къща, поради което се засажда пред входната врата на къщата, за да прогонва лошите сили и мисли.