В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен 07 януари в 16:23 ч.
Метод на извличане: Парна дестилация
Използваема част: Листа и цъфтящи върхове
Основни ползи:
Основни химични съставки
Карвакрол, Гама-терпинен, Парацимен, Тимол
Лечебни свойства:
- мощно антибактериално
- антивирусно
- антимикотично
- имуностимулиращо
- тонизиращо
- афродизиак
Етерични смеси с масло от Зимна чубрица
В парфюмерията етеричното масло от зимна чубрица може да се използва като средна нотка, като подсилва дървесните и кехлибарени парфюмерийни аромати. Комбинира се добре с аромати на лавандула, розмарин, мащерка, тамян, пало санто, кедър, бял бор, бяла ела и хвойна.
Зимна чубрица – малко история
Зимната чубрица (Satureja montana), известна още като балканска чубрица, е многогодишно тревисто растение. Латинското й наименование е „Satureja“ и означава „трева на сатирите”. Според митологията, сатирите са митични същества, които се славели с непокорния си нрав. В древен Рим билката се използвала като универсална подправка, която се слагала в повечето ястия. Нейната хегемония продължила докато не се появили първите доставки на черен пипер от Индия. Има данни, че много от пчеларите в Рим, засаждали чубрица близо до кошерите. Така пчелите събирали нектар и от ароматното растение. В резултат, медът придобивал уникален вкус, аромат и поленов състав, който се ценял много. Малко по-късно обаче мъжете на древния свят открили, че чубрицата е ароматен стимулант и незаменим афродизиак, най-силният познат за своето време.
През средновековието, вкусовете на европейците започнали да се променят и те заменили чубрицата с традиционните подправки от Индия и Близкия Изток. Започнали да добавят чубрицата към кексове и сладки печева. Благодарение на монаси чубрицата навлиза в Централна Европа през IX век. Те били очаровани от божествената защита, която символизирала билката. Древните лекари открили, че освен, че подпомага ерекцията, тя може да се бори с много болести. На първо място стимулирала храносмилателната система и помагала да се облекчат симптомите след обилното хапване, типично за Рим и Гърция. До днес тя се използва, за да облекчава ефекта от варивата като боб, леща и грах.