В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен днес в 16:20 ч.
Метод на извличане: Парна дестилация
Използваема част: Съцветия
Основни ползи:
Основни химични съставки
Линалилацетат, Линалол, Склареол
Лечебни свойства
- силно спазмолитично
- антидепресивно
- антибактериално
- естрогеноподобно
- афродизиращо
- флеботонично
- стягащо
Етерични смеси с масло от Салвия скларея
Етеричното масло от салвия скларея се използва като средна нотка в парфюмерията. Комбинира се добре с етерични масла от лавандула, евкалипт, здравец, мащерка, маточина, роза, бор, розмарин и цитруси.
Салвия скларея – малко история
Salvia sclarea или т.нар. мускатна салвия е двугодишно или многогодишно растение. Данни за медицинската й употреба се откриват в трудовете на Теофраст (4 век пр.н.е.), Диоскорид (1 век пр.н.е.) и Плиний Стари (1 век пр.н.е.). Билката присъствала активно на Дионисиевите пиршества – тя спасявала от меланхолия, скука, тиха апатия и спомагала за веселието и еуфорията, без да развива зависимост. Римляните наричали салвия скларея „herba sacra” или „свещена билка“. В миналото са я добавяли за натурален аромат към пелина и други видове вина. Билката е помагала на свещениците да влязат в транс по време на религиозни ритуали. В малки дозировки от коктейли със салвия скларея англичаните открили нейният релаксиращ ефект, а в млечните отвари от листата ‒ лесна възможност да се извадят чужди тела, попаднали в окото, а в чайовете от семената й ‒ най-успешното лекарство против отслабване на зрението. От тук произлиза нейното име „чисто око” или „ясно око” - Clary Sage. Ботаникът Н. Кyлпепер описва лечебната билка като чудодеен релаксант и успокоявящ агент.
Тъй като семената на растението имат слузеста обвивка, старите билкари препоръчвали поставянето на семе в окото при попадане на чуждо тяло в него, така че семето да прилепне към чуждото тяло и да улесни отстраняването му. Тази практика е отбелязана от Никълъс Кълпепер в неговия Complete Herbal (1653), който нарича растението „Clary Sage“. Мускатната салвия е използвана като съставка при производството на вино и бира. През 16-ти век в Германия славия скларея, напоена с цветя на бъз, се добавя към вина от Рейн, за да се получи по-мощен сорт, известен като Muscatel. През 1577 год. ботаникът И. Бок препоръчва салвия скларея като средство за повишаване на женското либидо и подобряване на репродуктивните способности при жените. Както показват съвременните изследвания, по своята структура салвия скларея е подобна на женските полови хормони - естрогени и поради това проявява подобен ефект в организма. Използва се в началните фази на менопаузата за премахване на хормоналния дефицит и емоционалните разстройства, както и при предменструален синдром. Ароматът на салвия скларея е аромат на свободата, веселието и релаксацията ‒ аромат на Духа.