В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен днес в 09:03 ч.
Метод на извличане: Парна дестилация
Използваема част: Корен
Основни ползи:
Основни химични съставки
Алфа-пинен, Феландрен, Лимонен, Бета-пинен, Пара-цимен
Лечебни свойства
- Силно седативно (силно успокоително)
- Аналгетично (облекчава болката)
- Спазмолитично (премахва спазмите на гладката мускулна тъкан)
- Антикоагулантно (разреждащо кръвта)
- Отхрачващо
Етерични смеси с масло от Ангелика
Тревисто-землистият аромат на маслото от ангелика се съчетава добре с етеричното масло от кедър, хвойна, лайка, здравец, портокал, бергамот, грейпфрут, лавандула и лимон.
Ангелика - малко история
Ангеликата, позната още като „ангелска билка", представлява многогодишно тревисто растение, което принадлежи към семейство Сенникоцветни. Латинското име произлиза от гръцкото име "αγγελος" (Ангелос) ‒ пратеник, наречено на Архангел Михаил. Вярва се, че именно Архангел Михаил се явил като видение и обяснил магичните сили на растението. Ангеликата има древно значение и неясен произход. Тази билка присъства в няколко легенди, а една от тях се свързва с Архангел Михаил, който преди десетилетия донесъл тази билка на Земята по време на епидемията от чума. B тoзи пepиoд блaгoдapeниe нa нeя e бил cпaceн живoтът нa мнoгo xopa, имeннo пo тoзи нaчин лeĸoвитoтo pacтeниe пoлyчилo имeтo „aнгeлcĸa билĸa“, ĸoeтo пpeз гoдинитe cтaнaлo Aнгeлиĸa. Съществува и друго поверие, което казва, че името „ангелска билка" може би е дадено именно заради видът й ‒ нежни цветове събрани в сложно съцветие сенник, наподобяващи величествен ореол.
Ангеликата е била смятана за свещена билка от скандинавските народи, която има „ангелски сили“ за борба със стомашно-чревните проблеми. От нейното стъбло се прави музикален инструмент, който наподобява флейта. Северните народи я добавят като овкусител към млякото на северния елен. Друг интересен факт за нея е, че красивите й стъбла се захаросват и се използват с декорираща цел. В Средновековието правели течен екстракт от ангеликата, който рицарите капвали в очите и ушите си и вярвали, че засилва зрението и слуха. В цяла Северна Америка индианците използват множество видове ангелика като хранителни, лечебни и упойващи растения, за пушене при ритуали. В Китайската медицина ангеликата се смята за „женският" еквивалент на жен-шена, заради способността й да хармонизира женския организъм. Вярва се, че удължава младостта и удължава репродуктивния период, възстановява добре енергийния поток по меридианите. Полученото масло от ангелика е много скъпо и се използва в сладкарската, винено-спиртната и тютюневата индустрия, за приготвяне на храносмилателни горчивки, както и за овкусяване на ликьори като бенедиктински, вермутски, Dubonnet и Chartreuse. Ангелика се използва и при дестилация на джин и абсент.