В Bazar.BG от 12 януари 2022г.
Последно активен днес в 11:30 ч.
Метод на извличане: Парна дестилация
Използваема част: Плодове
Основни ползи:
Основни химични съставки:
Пинени (ά и β- Pinene), Камфен, Сабинен, Мирцен, Лимонен
Лечебни свойства
- общотонизиращо
- антибактериално
- противовъзпалително
- oтxpaчвaщo
- детоксикиращо
- хиполипидемично
- акваретично
Етерични смеси с масло от Хвойна
Етеричното масло от хвойна се използва като средна нотка в парфюмерията. Традиционно се смята, че нотките на хвойна са чести "гости" в парфюми за мъже и унисекс аромати. Ето някой парфюми, в които присъства този благороден аромат: Dolce & Gabbana Velvet Exotic Leather, Tom Ford Private Blend Costa Azzurra, Davidoff Champion, Creed Aventus и Comme des Garcons Blue Cedrat. Съчетава се добре с етерични масла от кипарис, кедър, черен пипер, лавандула, грейпфрут, здравец, портокал, тамян, лайм, бергамот, римска лайка и градински чай.
Хвойна – малко история
Хвойната е ярко, проспериращо и енергично растение, което от древни времена се използва за целебни, терапевтични и умилостивителни цели от много цивилизации. Най-древният източник, в който се споменава за хвойната е Библията. Египетските фараони я използвали за опушване на религиозни сгради и като една от съставките за прогонване на злите духове. Във фармакологичната енциклопедия на Диоскорид от I век е описано, че плодовете от хвойна имат противозачатъчни свойства. На Стария континент хвойната била използвана като лечебно растение, най-често при религиозни церемонии. Хвойновите клонки са били изгаряни в езически обреди, с цел предпазване от нечисти духове, змии и болести. В древен Египет са вярвали, че вдишването на парите при изгарянето на хвойната подпомагат естествените обменни и пречистващи процеси в тялото. В Древна Гърция и Рим са смятали хвойната за най-добрия начин за лекуване при ухапване от змия.
През Средновековието клоните на хвойната са били използвани за предпазване от чума и други опасни болести. Във френските болници по време на епидемии от варицела изгаряли хвойнови клонки. Индианците в Северна Америка я използвали за лекуване на кожни заболявания и отворени рани, ставни и костни заболявания. Хвойновата дървесина, използвана като строителен материал, се отличава с по-висока устойчивост и имунитет срещу дървесни червеи. През 16-ти век алхимиците успяват да получат и етерично масло от хвойна, което се използва за медицински и козметични цели. И днес етеричното масло от хвойна се използва в езически ритуали, като част от някои лекарства, за производството на козметични продукти и парфюми.