Сребърен Пръстен с мойсанит (двойник на диаманта)
Размер 54, Сребро 925.Всеки проявил интерес към света на скъпоценните и полускъпоценни камъни знае, че той е меко казано обширен. Съществува голямо разнообразие от камъни, всеки от които съставен от различни елементи, с различна твърдост, цвят, дисперсия, история и още куп съпътстващи го интересни факти.
Днес ще ви запознаем с един от тях, който е утвърдил своето място в съвременната бижутерия и е сред най-предпочитаните избори както на дизайнери, така и на любителите на красивите аксесоари – Мойсанит. Преди да аргументираме твърдението си, че той е наистина страхотен избор за вашето бижу, нека накратко ви запознаем с неговата структура и произход .
Мойсанитът е изключително рядко срещан в естествената среда полускъпоценен камък, който произлиза от звездите. Да, точно така, от звездите! Открит е за пръв път през 1893г. от френски учен и носител на Нобелова награда, Хенри Мойсан, а оттам идва и името на камъка. Ученият се натъкнал на мойсанит докато изследвал кратер от паднал метеорит в Аризона, САЩ. Първоначално помислил, че е открил парченца диамант, но по-късно установява, че камъкът е съставен от силициев кабрид. Натуралният мойсанит е почти неоткриваем в природата, но въпреки това е намиран в по-малки количества и в други метеорити след това. Първите докладвани неметеоритни източници на естествен мойсанит се появяват през 50-те години на миналия век и са открити в скали в Уайоминг, САЩ, и Якутия, Русия. Рядкостта му е и сред причините, поради които на по-късен етап, през 1998г., той започва да се произвежда в лабораторна среда и намира приложение в търговията с бижута. По това време, след години неуспешни опити, частиците биват успешно синтезирани, което създава един от най-бляскавите полускъпоценни камъни в света на бижутерията.
Освен че с невъоръжено око мойсанитът изглежда почти идентичен с диаманта, термичните им свойства също са изключително близки. При тестването му с уред, измерващ топлинната инерция (мярка за това колко бързо повърхностната температура на даден материал може да се промени от потока топлина), мойсанитът често бива бъркан с диамант
Преглеждания: 12
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 0 от 0 глас.