Ръчна сонда за вода - глави за ръчно сондиране
Уважаеми, колеги,
За онези от Вас, които са скептични относно Р.С./ръчното сондиране/ и имат финанси да го изпълнят професионално : ето възможен вариант : Атанас Бодурски, живее в Петрич, пловдивчанин - сондира на територията на страната. Залага обсадни тръби ф200. За контакти : тел.0878054885.
Започнах да сондирам вкъщи с ръчни глави от втора снимка./ ВЕЧЕ НЕ СА НАЛИЧНИ!!!/
От тази снимка на обявата като ефективни при ръчно сондиране /РС/ се наложиха два вида глави :
- На основата на ВИНТОВ ШНЕК и ЖЕЛОНКИТЕ, т.е. глави 3,4 и 6 от сн.№1. и глави 8 и 9 от същата снимка - отляво надясно.
И двата вида Ж. /последните 2/ на сн.1 са стария модел, с който се започна !
Този първи вид желонки претърпя някои промени в конструкцията : Първо захващането стана от твърдо на шарнирно.
Второ - резбовата сглобка 1/2 цола на последните изработени желонки се замени с втулкова./ Впоследствие черните 1/2 цолови гайки отново излязоха на пазара/
Трето - шарнирвия щифт в клапана стана от ф5,00мм. на ф6,00мм. Колеги, промените се налагат от практиката, затова ще бъда благодарен, ако споделяте какви трудности се явяват при експлоатацията на желонките и винтови шнекове /свределите за Р.С./
Конкретно предлаганите глави за Р.С. в момента /виж първа снимка/ са :
ВИНТОВ ШНЕК - съкратено "В.Ш." /т.н. СВРЕДЕЛ / 3-ти,4-ти и 6-ти отляво надясно - само три размера : ф60, ф80 и ф100мм.
И ЖЕЛОНКИ - съкратено "Ж" - също само три размера /в превод от руски "килер" - последните две също отляво надясно, но вече по-нов модел : размерите им са : ф89мм., ф114,5мм. и ф130мм
./От месец има и ф160мм. с водещ цилиндър ф115мм. Теглото на Ж.Ф160мм. е като на ф130, около 8 кг./
Винтовите шнекове бързо пробиват нормална почва, а желонките се и използват при завършване - почистване на РС. Трети вид Ж. ф129-130мм. различни от ф89мм. и ф114,5мм. биха могли освен почистване на сонд. отвор да продълбочат още надолу. Това е благодарение на режещата двойна пика и зъби по периферията.
ЗАБЕЛЕЖКА: Всеки от В.Ш. пробива по-голям отвор от спиралата си - примерно ф60мм. отваря на около ф80, вторият р-р ф80мм. отваря на около ф100, а третият р-р ф100мм. отваря на около ф147-148мм. Разликата идва от изработването на по-дълги режещи ножове. Отвора става по-голям, като част от пръстта при всяко вадене пада долу. Но при навлизане във водоносния слой всичко се обира от Ж.
Разбира се, който не иска по-голям отвор може още в началото да резне част от ножчетата до р-ра на спиралата за секунди!
Преди поръчката си получавате информация - снимки и точни р-ри, тегло, цена на куриер и обща на "В.Ш." или "Ж" - без ангажимент за покупка!
В КРАЯ Е ТРЕТИЯ ВИД ЖЕЛОНКИ !
Засега предлагам трите вида най-често използвани шнекови глави: ф60, ф80 и ф100мм.и 3 вида желонки: ф89, ф114мм.и ф 128- ф130мм. ,/ Отскоро и ф160мм./
На въпроса защо само тях : това са възможности ми.
КОГА СЕ ИЗПОЛЗВА ОБИКНОВЕНА И КОГА КОМБИНИРАНА ЖЕЛОНКА /Ж/. ???
Комбинираната има предимство, че с нея се работи по-бързо и по-ефективно. И недостатъка, че работи с въртящи тръби. И след 9-тия метър ИЗПОЛЗВАНЕТО и става трудоемко. ЗАТОВА : НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА Ж. НА ДЪЛБОЧИНА НАД 15-16м.
Комбинираната обаче има предимство: може да работи и като обикновена - само с въже, като в горния и край се завие преходник.
Обикновената има недостатък - работи бавно.
Последният вид Ж. са предвидени за по-твърди почви поради наличието на режещи зъби в периферията им и реж. двойна пика от стомана 65 Г /ресьорна стомана/
При желонките от ф128 - ф130мм. е предвиден демонтаж на :
- режещата пика - за да преминава по-едър чакъл. и материал и
- разширението от ф115 д ф130. Така Ж. става и за по-тесни отвори.
ПРИМЕРНО от ф128мм.- ф130мм.без разширението влиза в по-малки диаметри! Демонтажа не е лесен, защото сглобката е плътна и освен болтовите съединения има точкования на няколко места! За улеснение на демонтажа последните уширения на Ж. работя без точкования /заварки/ на отделни места. А само с резбови сглобки.
КАКЪВ Е ПОДХОДА ПРИ ИЗБОР НА ГЛАВА ЗА РЪЧНО СОНДИРАНЕ :
Трябва ДА СТЕ НАЯСНО, какъв е съставът на почвата там, където искате да сондирате.
. За да имате отговор на този въпрос, при фин. възможност поръчвате сканиране на подземния пласт /слой/.
Ако не Ви се инвестира в сканиране, се информирате от най-близките съседи, какъв е бил състава на подземния слой, на каква дълбочина им е водата и какъв е приблизителния дебит.
Избора на диаметъра на сонд. ръчна глава, който искате Е ВАШ ! Съобразява с тръбата, която ще спре срутването на пробития вече отвор. Както и с дебита, който ще знаете от сканирането.
Може първоначално да направите разузнавателно сондиране с ф60мм.
/ Усилията и инвестициите Ви ще бъдат минимални и може да си свършите работата сам/
Ако трудът Ви си е заслужавал, сондирания вече отвор може да се разшири на ф100 - ф130 мм. със същите въртящи тръби. А би могло и повече!
Комбинираната желонка. с реж. зъби би могла да премине /доизреже/ пробития вече отвор. Изрязаната суха земна маса пада на дъното. И когато и последната почва "цопне" във водата - обирате
със Ж.
Ако обаче нямате все още вода - с Ж. сте дотам!
Почистването с желонката се налага периодично на няколко години.
Бих желал да направя следното уточнение :
1. МОЯТА ЦЕЛ НЕ Е НЕПРЕМЕННА ПРОДАЖБА !!! Подчертавам с големи букви за тези, които мислят, че сондирането им ще стане от раз ! И за тези, които вярват, че това, което купуват непременно ще им свърши работа.Щом продавачът им го обещае.
Напротив : не гарантирам и не обещавам нищо! ИЗБОРЪТ, ОТГОВОРНОСТТА И РИСКА от инвестицията в инструмента е за ваша сметка.
Въпреки условието в т1. често ми се задава въпрос : кой инструмент ще ми свърши работа, какъв размер да бъде и каква е гаранцията, че ще ми свърши работа ?
Отговорът на такива въпроси не е еднозначен !
Докъдето почвата е нормална, без големи камъни, мет. предмети, скала винт.шнек ще Ви върши работа, от който и р-р да е! Разликата в диаметрите е в разлика в усилието което прилагате.
Но, ако се натъкнете на препятствие от горните, може да се наложи да смените инструмента. А е възможно, да не можете да продължите дори и с друг!
В крайна сметка РС не е за всеки, който реши да го прави!
Ако при първата трудност сте склонен за вайкане, по-добре не почвайте!
И не мислете още отначало за най-лошия изход ! Казвам го, защото се случва!
При мен първото ми РС вкъщи беше успешно, само с един инструмент!!! При второто в частната ми горичка не беше така : инструментите от сн.2 са правени заради него! Но вода в крайна сметка имам и там.
Изборът към какъв инструмент /глава за РС/ ще се ориентирате е най-вече с какъв подпочвен /подземен/ слой ще се сблъскате. А това ако Вие не го знаете, няма кой да го знае!
Според мен най- "бързата" глава за РС е на основата на винтов шнек. Условието: мека почва без големи камъни, скали , мет. предмети или др. препятствия.
Не на последно място използвате информацията от сканирането - очаквания дебит, за избор на потапяща, центробежна, хидрофорна или ръчна помпа.
ШНЕКОВИТЕ ГЛАВИ СА С ДЕСНИ СПИРАЛИ !!! ЗА ВЪРТЕНЕ ПО ПОСОКА НА ЧАСОВАТА СТРЕЛКА ! КАКТО И ЗЪБИТЕ НА ЖЕЛОНКИТЕ.
ПРЕДЛАГАНИТЕ ГЛАВИ ЗА РС - са предназначени да пробиват чрез въртене отвори до ф100 -155мм. Шнековата глава ф100мм. може да отвори до 140-150 мм. посредством по- дълги реж.ножчета. Изработват се така./ Но който иска точно 60, 80 или ф100мм. може да резне разликата за секунди! По-дългите ножчета правят пробития отвор по-голям от диаметъра на спиралата, но изваждането и пускането на цялата Р.С. става по-лесно!/
Тези малки диаметри имат предимства и недостатъци :
Предимства :
1. Разузнавателно сондиране
2. Използва се най-малкия диаметър /ЛЕКА/ 1/2 цола въртяща тръба.
/С дебелина на сечението минимум 3мм !!!/ Не ф2,0 или ф2,6мм.
3. Работи сам човек до 8, 9метра - без тринога и без лебедка.
Може да е изключение, но мой клиент от Плевенско е успял с винт. шнек ф60мм. да стигне до 16метра дълбочина!!! Без да скъса резба ! Впоследствие сподели, че е разширил първоначалния отвор с друга глава до ф350мм.
4. Работи се с минимално усилие.
5. Лека конструкция, повишена мобилност - не изискват специализиран превоз
6. След достигане на целта успешно, пробития вече отвор може да се разшири примерно до ф130 - 140 мм. като се използват същите въртящи тръби.
Усилието при разширяване е по-малко.
Недостатъци :
1. Работят предимно до дълбочина 10-12м. / заради 1/2 " на въртящите тръби . Тук отварям 1 скоба : /
Ако увеличите диаметърът на въртящите тръби - недостатъка от т.1 отпада!
2. При попадане на голяма скала, камък или друго препятствие работата става проблемна ! Дали при тези случай професионалното сондиране би ли се справило ??? /
Факт е, че ъгъла на рязане на реж. нож на доста от фабричните изработки спираловидни свредла е неправилно изпълнен. Така триенето на изрязания материал става не по предната повърхнина на реж.нож, а по задната! Това затруднява рязането, почти го спира!
. Убедете се в горното твърдение, разглеждайки в Гугъл :
" Бур не сверлить. Почему." Там братушката цитира конкретна
руска фирма изпълнила свредлото. Явно и руснаците грешат.
Уважаеми клиенти, препоръчвам на всички фитинги, които купувате за захващане към винтовите ми шнекове и желонки да извършвате КАЛИБРОВКА на резбите. Някои от закупените от магазините муфи, нипели не са калибровани! Така ще си спестите смачването на резби и риск от аварийно късане на сглобки.
И като стана въпрос за резбите на въртящите тръби : Вече не препоръчвам снаждането на въртящите тръби с резбови сглобки !!! / ОСВЕН ПРИ ХИДРОСОНДИРАНЕТО! /
Резбовите сглобки взаимствах от Нета, но след сблъскването ми с някои трудности предпочетох друг вариант : Снаждане с втулки и болтове и клап-щифтове.
Резбите създават трудности : носене на тръбите при стругари, коитото вечно имат друга работа. Или изкривявания от осевата линия ако ги правите с флашка, пукане резбата от прекомерно стягане ИЛИ ВЪРТЕНЕ и др.
При ВТУЛКИТЕ се стругова само втулката /15-на см./. Неподвижната част от втулката се монтира с 2 болта или заварка, а разглобяемата с 2 щифта. По-лесно е. Избягва се отклонението от осевата линия при резбите. Имам вариант за желаещите, как да изработим втулките с минимална хлабина ако има разлика в диаметрите на втулки и въртящи тръби!
Мой клиент сподели, че е направил връзките на въртящите тръби "чупещи" се, което още повече улеснява пускането и ваденето на върт. тръби!
Не предлагам изработени въртящи тръби, заради двойното таксуване за Вас : единия път, когато плащам за извънгабаритен товар на материала за тръбите и втория път, когато Вие плащате извънгабаритен товар получавайки ги готови !
ГЛАВИ ЗА РЪЧНА СОНДА ЗА ВОДА
- ДИАМЕТРИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ , ЦЕНИ - Гледай сн. №2
От основната снимка №1 остават за предлагане :
На основата на винтов шнек - 3-те вида глави 60, ф80 и ф100 и желонки. ф89мм., ф114мм. и ф130мм.
ВЪЗМОЖНО Е ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА ПОСОЧЕНИТЕ ЦЕНИ ! Считано от 12.01.23г цените са увеличени както следва:
Глава 3 - отляво надясно на първата снимка, т.н. шнекова глава с ф60мм. / може да разпробие отвор до 80 мм. като се заварят по-дълги режещи ножчета - 129лв.
Глава 4 - отляво надясно първа снимка шнекова глава Ф80мм с възможност до отвори до ф100мм. и малко повече. - 149лв.
Всяка от шнековите глави има по 2 реж.ножчета от износоустойчива стомана - 65Г.
Глава 6 - отляво надясно първа снимка шнекова глава ф100 с възможност за отваряне до около 150мм. - 169лв.
Глави 8 и 9 от общата снимка - желонки ф128-ф130мм. - 390лв.
/Последната Ж. Ф160 не е показана на снимка в тази обява!/
ВНИМАНИЕ : Центриращото / водещото / в началото на шнековата спирала цилиндрично свредло е твърдо, но МНОГО КРЕХКО ! При страничен удар, ТО МОЖЕ ДА СЕ СЧУПИ !!!
Подмяната му ще Ви коства много труд и нерви - И ЩЕ БЪДЕ ЗА ВАША СМЕТКА !!! Така, че особено след изваждане и чукане на пълния с пръст шнек - ВНИМАВАЙТЕ - ударът да не бъде върху цилиндричното /водещото/ свредло, а върху ножовете или спиралата.
. Глава 7- ф102мм. - тя е за механизирано пробиване на камък, скала и бетон, не за ръчно сондиране! Не я препоръчвам за Ръчно С, защото ще работи изключително бавно! Има 10 броя големи реж. диамантени зъби. -189 лв.
Желонката служи за почистване дъната на сонди от насъбралата се след пробиването : кал, тиня, парцали, дребен чакъл и мръсотии. Комбинираната може да добави още известно колич. воден стълб !
ПРЕДЛАГАНИЯТ ТИП Ж. РАБОТЯТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОД ВОДА.
Наличието на вода в сонд. отвор осигурява минимално триене в шарнирния м-м на клапата, а при вертикалното движение на Ж.
надолу - нагоре се измива Ж. от тинята и калта.
И за тези, които издържаха да прочетат всичко до тук - за желонките /Ж/. В отделната ми обява в Базар бг :
ГЛАВИ ЗА РЪЧНО СОНДИРАНЕ - Желонки - Ф89мм. и ф114мм. Новия модел Ж. ОТВАРЯТ на ф89мм,, ф115мм и ф130мм
Тези комбинирани желонки са с променена долна част :
- по-дебел шарнирен щифт с диаметър ф6мм.
- уширен сектор на работната част!.
Уширението цели по-бързо пускане и вадене на Ж.
Прилагам снимки на променената долна част
ЦЕНИ:
Желонка ф89мм. - 280
Желонка ф115мм без реж.зъби и пика - 340лв. При поръчка с реж. зъби цената е същата, но е необходимо изчакване 2,3 часа за рязането. /Някои клиенти искат без реж. зъби./
На Ж. ф130 с уширена долна част, но вече с двойна, а не тройна реж. пика и собствени реж.зъби - 399лв.
ЖЕЛОНКА С МАЛЪК ДИАМЕТЪР МОЖЕ ДА ЧИСТИ И ПО-ГОЛЯМ ДИАМЕТЪР СОНДА !!! Разликата е в броя пускане и вадене.
При лично предаване - предимствата за Вас :
- избягване разходите за куриер
- подробно ще разгледате, което Ви интересува
- може да се откажете, без да плащате куриерска такса
- И най-вече - ако желаете - да получите информация - как да си ги изработите сами !
Напомням отново, че този тип желонка е предвиден ЗА РАБОТА ПОД ВОДА !!!
За въпроси - на имейла!
Или на тел.0889465764 - инж.Янко Колев
УПЪТВАНЕ ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ЖЕЛОНКИТЕ
ЗАПОМНЕТЕ : ТОЗИ ТИП ЖЕЛОНКИ НЕ БИВА ДА РАБОТЯТ "НА СУХО"
Предвидени са за дясно въртене /по посока на часов. стрелка. Но могат да работят и с ляво /обратно на час.стрелка/ въртене. Ако въртящите тръби са с втулки. По-бавно.
Образеца на предлаганата тук желонка няма нищо общо с този на Желонката - Торпедо. Последната е с дължина два и повече метра, много е тежка и работи със силово натоварване.
Дължината на предлаганата от мен желонка е около 60-80см.
Тежи от 4,65 до 8 кг. РАБОТИ ПРИ НАЛИЧИЕ НА ВОДА. Служи предимно за ПОЧИСТВАНЕ ДЪНОТО на сонди от кал, тиня, пясък, чакъл и малки камъни.
Ж. ОТ ПОСЛЕДНИЯ МОДЕЛ ГЛАВА завършват отдолу със зъби, биха могли да продълбочат още надолу дъното дори и с въже! УСЛОВИЕ :
- дъното да не е твърда скала !!! Но скоростта на работата им не е като на режещите глави - по-бавни са!
1. ПРЕДИ ЕКСПЛОАТАЦИЯ : проверете дали е изправна ж. – при рязко вдигане и пускане на Ж. трябва да се чува постоянното хлопане на клапана. Ако това не стане, ИМА ПРОБЛЕМ, не пускайте Ж. в отвора, а прегледайте шарнира на клапана. Възможно е попадане на мръсотия или боя в шарнира, или някакво леко залепяне . Така е заради малката хлабина, с която се изработва ШАРНИРА на клапата. Опитайте без разглобка да отстраните проблема. Случва се. Две капчици масълце в 2-та шарнира преди пускане. При съхранение също смазвайте горните и долните шарнири! Корозията не спи!
2. ВРЪЗВАНЕ ПУСКАЩОТО Ж. ВЪЖЕ НАДЕЖДНО, за да не се
протрие лесно и ТЯ ДА ПАДНЕ в сондирания отвор !!!
3. Желонката е по руски прототип - само на
механичен принцип. БЕЗ ГУМЕН уплътнител /виж руски сайтове/ - елементарно, но сигурно! Изпробвани са. Това, че не е херметична изработка, се оказа предимство - а не недостатък! Излиза земна маса: /пясък, тиня, кал, чакъл и неголеми камъни/. Затова че не е херметична и е без уплътнител излизайки нагоре прецежда водата, облекчавайки товара.
При нормалното и функциониране тя излиза пълна до горе.
Накрая - желонката трябва да излезе почти празна /чистата вода се процежда при вдигането и/.
Не се сърдете, ако Ж. няколко пъти излиза празна със затворена клапа - явно няма какво да вади!
Амплитудата на хода на желонката от порядъка на 15-25см. е достатъчна - не е необходимо повече. Десетина цикъла надолу-нагоре за пълненето - това е. НАПЪЛВАНЕТО СЕ УСЕЩА ПО ТЕЖЕСТА И !
Най-важното условие за ефективност е описано в т.1
4.СЛЕД БОЯДИСВАНЕ Е ВЪЗМОЖНО ЗАСЯДАНЕ /залепване/ на шарнира на клапана. Изчакайте докато изсъхне добре боята, раздвижет шарнира на сухо и го смажете с 2 капки машинно масло Процедира се – както в т.1.
5. Желонката има възможност да се преработи и като режеща
глава, за да не се разходват излишни средства! Обратният вариант също става, ако е запазен сектора с клапана.
6. Щифта от шарнира на възвратната клапа досега беше изпълняван с диаметър 5,00мм. / При новите изработки щифта е с ф6 мм. /
Нормално за работа под вода. Но ...при работа на сухо на Ж. или силен удар в необработено дъно – е възможна деформация на шарния щифт!!! Това може да изкара Ж. от строя! И най-вероятно ще се наложи вадене на сектора! Т.е – изрязване на 5,6 заварки и ремонт. Затова не я претоварвайте!
7.Когато усетите че Ж. УДРЯ НА НЕЩО ТВЪРДО на дъното, СПРЕТЕ !!
Така ще я предпазите от деформация - обикновено на зъбите !
Мой клиент от Бургас сподели скоро този проблем !
Оказало се, че предишния собственик е изтървал тръбен ключ на дъното на сондата!!
Но е казал това, едва след горния инцидент!
8.Проблемът от т.7 може да се прояви и при по-твърдо дъно при силно блъскане /хвърляне/ на Ж. към дъното !
И въпреки всичко, ако проблемът вече се е случил :
Заточете зъбите заедно с тръбната част под тях.
9 Предварително вържете другия край на въжето на Ж. на здраво място. При пускането и би могло неволно да се свлече в отвора на Р.С.
10. Последно правило, но първо по безопастност на труда при работа с желонките. ПОЛЗВАЙТЕ ЖЕЛОНКАТА САМО ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ !!! САМО ЗА почистване на вече ПРОБИТИ ОТВОРИ - не по-големи от ф40 - ф45 см. Ползването им не по предназначение носи риск от тежка злополука.
Т.н. мои клиенти измислиха как с Ж. да чистят кладенец : Желонката пускат с въже от кота 0 на кладенеца, а мургав работник долу в дъното на кладенеца я насочва и пълни. После пълна я издърпват нагоре! ПРЕЗ ЦЯЛОТО ВРЕМЕ НА ВДИГАНЕ ТЕЖКАТА ЖЕЛОНКА виси над главата на работника долу с потенциална енергия - от теглото на Ж. и м.ла в нея около 16-17 кг. по земното ускорение. Не рискувайте така живота на работещите долу!!! Кладенците обикновено са тесни и при скъсване на въжето, изтърването му или нещо друго - това може да е фатално !!! Не нося отговорност за подобен инцидент!