В Bazar.BG от 12 октомври 2014г.
Последно активен днес в 00:42 ч.
Притежавайте тази свещенна книга - правете хваление пред бог и нека бог и силата му винаги бъдат с вас и да ви пазят и закрилят !
Почувствайте мирисът на хартията и следите на времето по тази безценна книга .
Това съкровище за всеки християнин е изключително добре запазено за годините си - без накъсвания и липсващи страници .
Източник на доброта, мъдрост и възвишеност.
Притежавайте този старинен ценен екземпляр и свещено писание на почти 70 години!
Служебният тип М възниква по-късно от празничния и съдържа служби за всеки ден от годината. Най-ранните старобългарски служебни М не са запазени, но тяхното съществуване се потвърждава от изследванията на редица учени, които откриват следи от старобългарски протографи в най-ранните източнославянски М. Началото на изследванията на текстовете от М е положено от известния учен В. Ягич, който сравнява текстовете на най-ранните запазени служебни М, Новогородските от 1096 – 1097 г. (или т. нар. Ягичеви М) с текстовете на южнославянски ръкописи и стига до заключението, че тази богослужебна книга е навлязла в Русия от България и е редактирана непоследователно на руска почва.
Съществува и една друга разновидност на М, т. нар. чети-миней, който съдържа слова за празниците и е предназначен по-скоро за индивидуално четене, отколкото за богослужебни цели. Такъв тип М е Супрасълският сборник със слова за месец март. Текстовете в него са преведени по времето на цар Симеон от преславските книжовници.
Често, и до известна степен погрешно, терминът „миней“ бива отъждествяван с „месецослов“, а последният е богослужебна книга, която включва в себе си съдържанието на минеите.
Службите, които се поместват в М, се състоят от песнопения и четива. Всяка служба е съставена от два основни дяла – вечерня и утринна. На вечернята се поместват три стихири за празника, който е на следващия ден (календарната подредба е съобразена със схващането, че денят започва от вечерта, изразено още в началото на Книга Битие – „биде вечер, биде утро – ден един“ (Бит. 1:5). След стихирите се вмъкват четива от Стария завет и още едно песнопение – тропар или стихира. Утринната включва основното песнопение за празника, т. нар. канон, който се състои от девет песни. След шеста песен на канона се изпълняват други кратки песнопения и проложно (кратко) житие за чествания светец или събитие. Освен канона, утринната включва и други песнопения, различни по брой в зависимост от използвания Типик (книгата с указания за службите). Освен от Минея на празника се изпълняват песнопения и от другите две основни богослужебни книги в Православната църква – Октоиха и Триода.
Литература: Ягич, В. Служебныя минея за сентябрь, октябрь и ноябрь в церковнославянском переводе по русским рукописям 1095 – 1097 г. – В: Памятники древнерусского языка. Т. I. Санкт Петербург, 1886.
Кожухаров, С. Миней. – В: Кирило-Методиевска енциклопедия. Т. 2. 1995, 679 – 681.
Йовчева, М. Старобългарският служебен миней. София, 2014.
тагове: колекции, колекционер, колекционерство, колекция, ретро, соц, русия, руско, антиквар, антикварят, антикварни предмети, антика, антики, старинни предмети, кутийка, вещи принадлежности, предмети, старинна библия, стара библия, бог, религия, Исус Христос, църковна книга, богослужебна книга с молитви, православен триод, триод, православен пентикостар, пасха, Великден, възкръсване на Христос, Хваление, синодално издателство, светия синод, църковна книга, православна църква, църковна книга, православна книга, светия синод на българската църква, богослужебна книга, бог, исус, исус христос, миней, старинни книги, редки книги, антикварни книги, стари книги, пазар за стари книги, книги цена, стари антикварни книги, старинна книга, антикварни стари книги