Популярни Тракийски Кларинетисти - ВНА 11188 → Обява 30533217

Популярни Тракийски Кларинетисти - ВНА 11188
гр. София Наблюдавай

Публикувана/обновена на 21 септември 2024г. в 15:46 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Лично предаване; Купувача
Популярни Тракийски Кларинетисти - 1983 г.
Балкантон - ВНА 11188


при интерес пишете на лични
отговарям бързо

А

Петко Радев
1. Копаница - диригент Иван Кирев
2. Мариченска ръченица - диригент Петко Радев

Хари Асенов
3. Каснаковско хоро - диригент Тодор Пращаков
4. Чомаровска ръченица - диригент Тодор Пращаков

Яшко Аргиров
5. Бавна песен и Донкино хоро - диригент Димитър Трифонов
6. Брестовишка ръченица - диригент Димитър Трифонов

В

Ибрям Хапазов (Иво Папазов, по прякор Ибряма)
1. Папазлийско хоро - диригент Коста Колев
2. Дядкова ръченица - диригент Коста Колев

Никола Илиев
3. Манолско хоро - диригент Димитър Трифонов
4. Ягодовска ръченица - диригент Димитър Трифонов

Никола Янков (Леновчето)
5. Заплакала е гората и Леновска ръченица - диригент Тодор Пращаков

Съпровожда оркестър, диригенти Иван Кирев (1), Петко Радев (2), Тодор
Пращаков (3, 4, 11, 12), Димитър Трифонов (5, 6, 9б 10), Коста Колев (7,
8)


Акад. Петко Радев е виртуозен изпълнител на кларинет и един от музикантите, утвърдили го като солов инструмент, изтъкнат педагог, той е явление както в българската класическа, така и в народната музика, като става родоначалник на нов стил в жанра. Наследява любовта към кларинета от баща си, който е самоук кларинетист. Рядката му дарба го отвежда в Музикалното училище в София, за да изучава класическа музика. Завършва Музикалната академия в София в класа по кларинет на Сава Димитров. Започва да свири най-напред народна музика и попада под влиянието на оркестрите от Първомай, Дълбок извор – силни центрове за народна музика в Тракия. Когато постъпва в
Музикалното училище в София да учи класическа музика, Петко Радев не познава нотите, но той е вече музикант и талантът му е забелязан. Негов учител „по всичко“, както отбелязва инструменталистът, е проф. Сава Димитров – основоположник на българската кларинетна школа и един от първите изпълнители на духови инструменти в България, започнали да изнасят самостоятелни концерти и да правят записи.
Свири като първи кларинетист в оркестрите на Симфоничния оркестър на БНР (1953), Софийската филхармония (1961) и миланската опера „Ла скала“.
Творческият път на музиканта се пресича с този на забележителни творци, като Васил Казанджиев, Иван Спасов, Любомир Пипков, Борис Карадимчев, Влади Симеонов, Васил Стефанов, Добрин Петков и Константин Илиев. Българското национално радио на много творби, създадени за него, включително от споменатите композитори. Брилянтната му техника и специфичен изпълнителски стил му донасят големи успехи на световните сцени и отличия от престижни конкурси за класическа музика. През 1974 г. Петко Радев печели конкурс за първи кларинетист в оркестъра на миланската „Ла скала“ и там свири в продължение на 10 години. Осъществява и много записи на българска народна музика, сред които се отличава „Криво Садовско хоро“. В творческата си биография акад. Радев успешно редува класическата и народната музика. Още в юношеските си години търси звука на изворната музика и следва традицията на старите майстори на кларинета. Дълги години е еталон като изпълнител и от него са се учили много музиканти. Създател на оркестър с чудесни инструменталисти като Петко Дачев, Иван Хаджийски, Иван Михов,
Данчо Йотов, а също и от Радиото, аранжор, автор на хора. Оставя стотици записи с изпълнители, като акордеонистите Коста Колев, Иван Кирев, Иван Шибилев, Емил Колев и др., участва в продукцията на почти всички известни народни певци от времето, когато работи в Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Хари Асенов е от първите музиканти, които очерават облика на
оркестър „Марица”. Първите студийни записи на състава са реализирани в Радио Пловдив през 1985 г.
Хората на по-старите музиканти са шедьоври и нямаме право да отстъпваме от стила и името, което сме градили три десетилетия, категоричен е ръководителят Хари Асенов – ученик на известния кларинетист Бисер Каев – Байрям от Дълбокоизворската народна група. Хари Асенов е изпълнител с доказан стил и с десетки звукозаписи в БНР, „Балкантон”.

Яшко Аргиров е един от доказалите се кларнетисти в Тракия. "Половин час всеки ден бях пред радиото. Запомня едното „коляно“, един мотив, другото остава за утре и пак така. Татко видя, че имам голям мерак, и за 4 години ми купи 7 кларнета. На третата година започнах да ходя по сватби с едни стари цигулари, но много неща научих от тях.


Иво Папазов е български кларинетист от семейство на потомствени музиканти (зурнаджии и кларинетисти). Стилът на новата група Тракия ( на Иво Папазов) постепенно се отдалечава от традиционния стил на българската и тракийска народна музика, характерен за типичните български групи от Тракия - Първомайска, Леновска, Садовска, групата на бай Асен Тополовеца и др., и се приближава до тази на циганската музика. След посещение на Иво Папазов в САЩ, в музиката на групата се появяват импровизации характерни и за американския джаз.

Никола Илиев известен тракийски кларинетист. Име, достатъчно познато и любимо в тракийската народна музика. Конушенският оркестър е най-дългогодишният действащ народен оркестър в страната, а може би и в Европа, основат още през 1963 година.
"Аз съм благодарен най-много на професор Петко Радев. След като чух неговите записи, направо се влюбих в маниера му на изпълнение. Започнах да му подражавам, та и до ден-днешен. Мога с гордост да кажа, че съм първият, който продължава неговия изпълнителски стил. Не съм и няма да забравя едни от първите му думи: "Ако си само музикант - си нищо. Трябва да си и човек. Да си музикант със сърце, но и човек със сърце". Казваше ми още, когато вече бях направил Конушенската група, че да си ръководител си е тежест и отговорност. Години минаха, за да осъзная какво е искал да ми каже. За да си добър ръководител, трябва да си много честен, да си много предан на работата си и да обичаш хората. И не на последно място - да си сто пъти по-работлив от останалите."


Никола Янков (Леновчето) е известен тракийски кларинетист и фолклорен виртуоз. Израснал сред музикална среда, той се свързва эавинаги с народната музика, твърде рано и категорично определи своя инструмент — кларнета и ревностно обогатява репертоара си. Бавните песни, хората и ръчениците, които влизат в този репертоар, са тракийски, главно от селата на бившата Първомайска околия и най-вече от неговото родно село— Леново. Неговата музикална зрелост съвлада с организирането на Леновската трупа, на която той е душата и сърцето. С тази група прави първите си записи в радиото, първите си грамофонни плочи, първите си изпълнения в телевизията. Но силата на Никола Янков е в празниците на неговите земляци: събори и сватби, тържества и годишнини, на които той е непрекъснато канен да свири заедно със своята леновска група.
Вдъхновеното му изпълнение, което заразява с ритъма си, с майсторството си, с умението си да изтръгва от душата на слушателя изблици и трогателни чувства, дават един нов живот на тези празници, правят ги желани и незабравими.

още обяви в профила Грамофонче


//www.youtube.com/embed/fEsF1sZqhOA
Преглеждания: 1 706
Другите търсят също
Препоръчани за теб
Цена
Цена:
Договаряне
212 рейтинг
Грамофонче - колекция грамофонни плочи
В Bazar.BG от 26 март 2020г.
Последно активен днес в 01:12 ч.
883 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!