Продавам:
1. Стара политическа карта на света от 70-те - 80-те години на миналия век. Картата е под формата на диплянка, т.е. сгъваема с размери 12.5 см ширина и 22 см височина - в сгънато положение, а в разгънато положение - ширина 86 см и височина 66 см. Мащабът е 1:35 000 000.и включва:
- общи данни за Земята;
- политическа карта на света по континенти, държави и държавни граници, представени чрез различно фоново оцветяване;
- големи острови и полуострови;
- големи морета и океани;
- милионни градове;
- раси;
- национални знамена на отделните държави;
- легенда.
снимки от 1 до 4 вкл.
цена 9 лева;
2. Стар антикварен географски атлас за 4-ти клас от времето на соца - за колекционери и любители на антикварни вещи. Издаден 1963 г.
АТЛАСЪТ ВКЛЮЧВА:
- физическа карта на България;
- България - природни пейзажи;
- транспортна карта на България; сн.3
- България - големи социалистически строежи;
- България - селскостопанска карта; сн.2
- как се изобразява местност на план и др.
От него може да се прави сравнение как са се развили съответните отрасли от тогава до сега.
цена 5 лева
3. Стар антикварен исторически атлас за 8-ми и 9-ти клас по НОВА ОБЩА ИСТОРИЯ - от времето на соца - за колекционери и любители на антикварни вещи. Издаден от ГУГК - Институт по картография - гр. София - 1973 г. снимки от № 9 до № 13 вкл.
(снимките са избирателни).
АТЛАСЪТ ВКЛЮЧВА - виж сн. № 10 със съдържанието
цена 5 лева
4. Нова неупотребявана цветна
карта на Сан Стефанска България - снимки №№ 14, 15 и 16 отпечатана върху гланцирана вестникарска хартия с размери 42 см на 60 см. Има ръбове от прегъване като за формат А-4. Иначе е съвсем нова.
Показва резултатите от Руско-турската война (1877-1878 г.)според подписания в Сан Стефано мирен договор, който утвърждава възстановяването на българската държава, договорено от Великите сили на Цариградската посланическа конференция.
Много е интересна, тъй като може да се използва не само като колекционерска вещ, но и с образователна цел. Върху нея има разположени снимки на руските генерали, които имат най-голям принос в Освобождението на България, снимки от боевете край Шипка с най-важните дати от тези събития, снимка от подписването на самия договор от граф Игнатиев, снимки на паметниците, които са изградени в съответните български градове, пряко свързани с тези събития и снимка на ушитото в Браила от Стиляна Парашкевова и подарено на българските опълченци знаме, което е първообраз на сегашния български трибагреник.
Картата е подходяща за поставяне в рамка или ламиниране и окачване върху стена и може да послужи като образователно средство в часовете по история за онагледяване на материала по дати, събития и личности Въобще всичко по тези събития, онагледено само в една страница - ясно и практично за ползване.
цена 7 лева
5. Нова неупотребявана пътна карта на България от 1983 г.
снимки № 17 и № 18
т.е. как е изглеждала първокласната и второкласна пътна мрежа в страната ни по онова време. Картата е издание на КИППК (Комплексен институт по проучване, проектиране и картография) - осмо издание от 1989 г. Формат 70/100 см. Изработена е под формата на диплянка, т.е. сгъваема с размери 23.3 см височина/12.5 см ширина - в сгънато положение, а в разгънато положение - 70 см височина и 100 см ширина. Мащаб:
1:600 000.
Картата включва:
А. На 1-ва страница върху цялата големина 100/70 см е изобразена картата на България с цялата й пътна мрежа, разстоянията между селищата, релеф, областни и общински центрове, курортни селища, бензиностанции, газ-станции, автосервизи, автомивки, пъна помощ, паркинги, чешми, къмпинги, мотели, туристически хижи, паметници, и др. подобни;
Б. На 2-ра страница:
- пътните знаци на страната с пояснения към тях;
- карти на по- големите областни градове с подробности за инфраструктурата:
София;
София - център;
Варна;
Пловдив;
Плевен;
Русе;
Велико Търново;
Стара Загора;
Бургас;
Видин;
Шумен;
- карта на вътрешните въздушни линии в страната на БГА "Балкан" от онова време;
- къмпинги на СБА за онова време;
- километрични разстояния между областните градове в България, измерени предимно по първокласните и второкласни пътища от тогавашната пътна мрежа. Включени са и разстоянията от Гюешево, Дуранкулак, Калотина, Капитан Андреево, Кулата и Малко Търново до съответните областни градове.
На снимка № 18 картата не е изцяло разгъната, а обхваща части от Източна и части от Западна България, защото при снимането трудно може да се обхване в цял размер.
цена 9 лева