Любомир Пипков - Песни - Изпълнява Павел Герджиков - бас - ВСА 1410 - класика
Любомир Пипков - Песни - 1974 г.
Балкантон - ВСА 1410
Vocal, Opera, Classical
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
Изпълнява Павел Герджиков - бас;
съпровожда на пиано Вера Баева и Любомир Пипков
На своята душа / текст П. Ронсар.
Романс на луната; Малка балада за три
реки / текст Фр. Гарсия Лорка.
Песен за поета, който не иска да се
отчайва; Дванадесета песен / текст Р. Алберти.
Любовта на хамалина /
текст Ат. Далчев.
Трепетлика / текст Ив. Радоев.
Любимата / текст Мл.
Исаев.
Мерете и любовта / текст Ив. Радоев.
Воденичар / текст Ив.
Мирчев.
Тракия / текст Н. Фурнаджиев
Любомир Пипков е син на Панайот Пипков. Той е представител на т. нар. „второ поколение български композитори“, един от учредителите на “Дружеството на българските компонисти “Съвременна музика” (1933 г.). Многообразната му творческа реализация като композитор, литератор и поет, публицист и общественик, педагог и художник с ярка социална позиция и прогресивни за своето време убеждения, го определят като водеща личност в музикалната култура и българския интелектуален елит през 30-те – 70-те години на 20-ти век. Учи пиано при Ив. Торчанов и Х. Визнер. Завършва Ecole Normale de Musique Париж (Франция), композиция при П. Дюка и Н. Буланже, и пиано при Ив. Лефебюр. След окончателното си завръщане в България през 1932 г. работи като корепетитор и хормайстор в Софийската опера и се включва активно в работата на новооснованото дружество “Съвременна музика”. След 1944 г. заема отговорни обществени постове. Директор на Софийската опера (1944-48 г.). От 1948 г. е професор по вокални ансамбли в ДМА/БДК (дн. НМА “проф. П. Владигеров”). Той е създател и първи главен редактор на списание “Музика” (1948 г.), което от 1953 г. е “Българска музика”. Участва в много конгреси и международни журита. Председател на СБК (1945-54 г.). Почетен член на СБФД (1974 г.).
Любомир Пипков пише във всички жанрови сфери на своето време, творчески преосмисляйки тяхната образност и музикален език.
Той е автор на 3 опери; вокално-оркестровите творби; 4 симфонии и други за симфоничен, струнен и камерен оркестър, за глас и камерен оркестър; камерна музика; хорови, солови песни, детски песни, обработки на народни песни за глас и пиано; музика към филми и др. Сред хоровите му шедьоври са “На нивата”, “Пролетен вятър”, “Жълта пеперуда”, “Нани ми, нани, Дамянчо”, “Приглушени песни” – цикъл за женски хор и други, влезли трайно в репертоара на българските хорове и утвърдили престижа на българското хорово изкуство на авторитетни международни форуми.
още обяви в профила Грамофонче