БГ РОК - Златни струни - Далечни корени - ВТА 10487
БГ РОК -
Златни струни - Далечни корени - 1980 г.
Балкантон - ВТА 10487
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
А
1. Далечни корени - Ал. Йосифов, Е. Евтимов
2. Ти си жена - Н. Андреев, Ж. Кюлджиева
3. Всяка обич е нов ден - Златни струни, Г. Начев
4. Да ни радва малкото цвете - Н. Андреев, Ж. Кюлджиева
5. Летен дъжд - Златни струни, Д. Ценов
В
1. Невъзможна любов - Т. Русев, К. Донков
2. Нежен зов - Златни струни, Д. Ценов
3. Нямам тайни от теб - И. Пеев, Ж. Кюлджиева
4. Вярвай ти - Златни струни, Г. Начев
5. На теб - Златни струни, П. Йорданова
аранжименти - Златни струни
Иван Мишев - китара, вокал, ръководител
Дориан Шопов - клавишни, вокали
Федя Трифонов - бас китара, вокал
Борислав Мишев - барабани, вокали
Николай Андреев - вокал
Тонрежисьори - В. Стефанов, Д. Тимнев
Тонинженери - М. Божерянов, М. Момчилов Тоноператори Н. Христов, Л. Парушева, А. Даскалов Христо Юскеселиев Снимки Качулка.
Снимки Христо Юскеселиев
Худ. оформление Филип Малеев
Записите са направени в студио Балкантон, София, 1980
Вокално-инструменталният състав "Златни струни" е създаден през 1969 година в София. Започват като "Явление 69", а по-късно приемат името "Златни струни". В оригиналната група са: братята Мишеви - Иван (китарист, ръководител) и Борислав (ударни инструменти); Йордан Караджов (вокал), Румен Спасов (баскитарист), Христо Ламбрев (клавишни инструменти, вокал). (Последните трима сe отделят и основават "Сигнал" през 1977.) Групата участва на "Златният Орфей" през 1972-ра; имат много концерти из страната. Сред участниците в "Златни струни" са Васил Найденов и Вили Кавалджиев. В началото на 80-те след няколкогодишен престой в Скандинавия се разпадат. Изпълнителите са автори на първата българска рок опера "Легенда за Тракийското съкровище"! Техните плочи са издадени от родната звукозаписна компания "Балкантон".
„Заедно с брат ми Боби, спомня си Иван Мишев, ръководител на групата, замислихме да направим рок опера докато бяхме на турне в Съветския съюз, силно повлияни от Jesus Christ Superstar. Идеята ни бе операта да бъде представяна заедно с тракийските съкровища, които под патронажа на Людмила Живкова се показваха по света, да има визуални и сценични елементи, балет. Така и ние щяхме да имаме възможност да излезем в страните на Запад, което не ни позволяваха по това време. Купихме военен парашут, разрязахме го и върху него художникът Николай Янакиев изобрази фрагменти от Казанлъшката гробница, направиха се копия на Панагюрското златно съкровище, ние пък се облякохме като жреци, имаше балет и пантомима с Вельо Горанов и така подготвихме цялостно музикално-сценично представление“.
Да не забравяме, че действието се развива през далечната вече 1977 г. Знайно е, че в тия времена всичко, що претендира да е изкуство, е минавало през т. нар. художествени съвети или комисии. За да няма забежки от партийно-идеологическите норми на соц естетиката. А сюжетът на спектакъла се върти около династията на древния тракийски цар Севт и тракийско съкровище.
Само можем да гадаем по какви причини рок операта е спряна, а записът в радиото – заличен, макар БНР да е било продуцент на спектакъла. Е как – рок опери, царе, жреци и съкровища…как така! На всичко отгоре целият меломански свят е луднал по първата рок опера въобще Jesus Christ Superstar. Е, нашата щеше да е втората по рода си в света. Щеше, ама не е! И защо не? Ами защото така! Какви са тия западни пропаганди и влияния?!
Реанимацията на рок операта 41 години по-късно става възможна благодарение на един истински благороден меломански жест, за което разказва нашият колега, водещ на предаването за концептуални албуми „Картини от една изложба“ по „Хоризонт“, Сергей Шишов:
„Един ден получих изненадващо предложение от наш редовен слушател. Г-н Димитър Дженев от Чирпан ми писа на официалния сайт на предаването, че може да ми предостави уникален запис от 1977 г. на първата българска рок опера. След време получих записа, както и допълнителна информация и така започна изследователска дейност с тогавашните членове на групата „Златни струни“. Нейният проект „Легенда за тракийското съкровище“ обаче се оказа унищожен в архивите на БНР. В София се видях с Христо Ламбрев и така разбрах, че по това време в „Златни струни“ само той и Борислав Мишев са с музикално образование, нещо повече, те са завършили Консерваторията (сега НМА „Проф. Панчо Владигеров“), Инструменталния факултет, Борислав Мишев – ударни инструменти, а Ламбрев – специалност пиано. Затова върху него пада основната тежест за композирането и аранжиментите на музикалните идеи, които съчиняват с Иван Мишев, но и другите членове на „Златни струни“ имат принос. Христо се нае да възстанови по записа от Димитър Дженев съдържанието и участниците в рок операта, защото за тези 41 години не беше останала писмена следа, а либретистът Георги Гогов вече го няма сред нас…“
още обяви в профила Грамофонче