"Пирин" - Държавен ансамбъл за народни песни и танци - Благоевград - От чистите извори – BHA 10351
"Пирин" - От чистите извори - 1979 г.
Балкантон – BHA 10351
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
А
1. Парапуновата - сол. Илия Аргиров,
2. Ой, прошетал се Сандански - сол. Елена Рахова и Стоянка Колева,
3. На ти, моме, дзиври,
4. На трапеза - сол. Н. Костов (кавал),
5. Песен за Никола Калъпчиев (Имала майка) - сол. Руска Стоименова,
6. Мори, еж се жени - сол. Татяна Сърбинска,
7. Питат ме, мамо - сол. Венета Цветкова, Катерина Костадинова и Илия Аргиров.
Музика: К. Стефанов (1). Обработка: К. Стефанов (2, 3, 6, 7), Кр. Кюркчийски (4), Д. Янев и К. Стефанов (5)
В
1. Горо, горо - сол. Илия Аргиров,
2. Древна земя,
3. Пирине, Пирине - сол. Илия Аргиров,
4. Разболе се Дона - сол. Руска Стоименова, Мария Томова и Венета Цветкова,
5. Янтра на Струма тихом говори - сол. Елена Каракашева,
6. Не прибирай, мила мамо, стройници - сол. Катерина Костадинова,
7. Тръгнала е мома Рума - сол. Илия Аргиров.
Музика: К. Стефанов (2, 3, 5, 7). Обработка: К. Стефанов (1, 4, 6). Текст: Е. Евтимов (2), М. Спасов (3), Ст. Етърски (5)
Държавен ансамбъл за народни песни и танци „Пирин“ е основан през 1954 г. в Благоевград. Ансамбълът се състои от народен хор, оркестър и танцов състав. Дейността му е свързана със сценично претворяване и популяризиране на обработен фолклор от Пиринския край, но ансамбълът изпълнява народни песни и от останалата част на Македонската фолклорна област, която се намира в Гърция и Северна Македония, както и от други области на България.
Ръководител на ансамбъла при създаването му е диригентът на хора Златко Коцев. Първи диригент на оркестъра е Александър Кокарешков, а ръководител на танцовия състав е Божидар Янев. От 1956 г. главен художествен ръководител и диригент на хора е Кирил Стефанов. Той стабилизира ансамбъла и го изгражда му като самостоятелна формация. В началото на дейността си ансамбъл „Пирин“ се ръководи от опита на Държавния ансамбъл за народни песни и танци в София. Принос на ансамбъла в сценичното претворяване на фолклора е обединяването на отделните номера от програмата в цялостен спектакъл. Непрекъснато обогатява репертоара си. Сътрудници за дейността му са композиторите Ст. Кънев, Николай Кауфман, Красимир Кюркчийски, Коста Колев, Н. Стойков; хореографите Кирил Дженев, М. Кутев, Д. П. Димитров и др.
Художествените търсения на хореографите Кирил Харалампиев, Костадин Руйчев, Т. Бекирски, на диригента на оркестъра Ст. Стоянов, на сценографа Васил Докев са насочени към съчетаване на съвременната тема с традиционното народно изкуство.
Ансамбълът при ръководството на проф. Кирил Стефанов осъществява над 6000 концертни изяви в над 55 страни по всички континенти на света. Публиката надвишава 6 милиона зрители и слушатели. Над 100 издания са отбелязали художествените изяви на ансамбъла.
Към 1967 година има общо 60 народни певици, инструменталисти и танцьори.
Репертоарът на хора включва десетки акапелни песни и песни в съпровод на оркестър.
още обяви в профила Грамофонче