Милена Славова Орлин Горанов Борис Гуджунов Траяна Георги Христов Песни за морето 7 - ВТА 12200
Песни за морето, Бургас и неговите трудови хора - XII конкурс - 1988 г.
Балкантон - ВТА 12200
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
А1. Сбогуване с лятото - П. Петров, И. Харалампиева, Д. Пенев
изп. Нели Рангелова и "Стоп 3+"
А2. S.O.S. - м. и ар. Д. Бояджиев, В. Николаев
изп. ВГ "Сребърни звезди"
А3. Да спреш навреме - м. и ар. Ч. Селвелиев, М. Стоянов
изп. Орлин Горанов
А4. Навярно до края - м. и ар. В. Кушев, М. Стоянов
изп. Кристина Димитрова и Орлин Горанов
А5. В тихия залив - П. Тончева, И. Рудников, Ч. Панев
изп. Мария Черняева с вок трио "Бургас"
А6. Спомен от лятото - м. и ар. К. Драндийски, Г. Бакалов
изп. Борис Гуджунов
--------
В1. Измислих песен - Ф. Павлов, Х. Харалампиева, Е. Платов
изп. Вокална група "Траяна"
В2. Песен за стария моряк - З. Попова, Й. Янков, Д. Гетов
изп. Георги Христов
В3. Зимно море - м. и ар. В. Наумов, Г. Константинов
изп. Елвира Георгиева
В4. Открито море - м. и ар. К. Бояджиев, П. Йорданова
изп. Румяна Коцева
В5. Брегът на детството - К. Аврамов, Д. Точев, А. Александров
изп. ВГ "Стил " и "Феротон"
В6. След лятото - м. и ар. Т. Филков, И. Тенев
изп. Богдан Томов и Милена Славова
„Бургас и морето“ е български национален конкурс за поп песен, провеждан в Летен театър (Бургас). Организатор на конкурса е община Бургас, а патрон на събитието е кметът на община Бургас. Фестивалът е един от най-популярните от рода си в страната, а след поредното издание на Златния Орфей през 1999 г. се превръща в най-известния и авторитетен поп конкурс в България.
Националният конкурс е създаден през 1973 година. Първоначалното име на конкурса е „Песни за морето, Бургас и неговите трудови хора“ (до 1990 г., включително). В началото конкурсът е организиран от Общинския съвет за култура в Бургас, Българското национално радио, Българската национална телевизия, Държавно обединение „Музика“ и завода за грамофонни плочи „Балкантон“. В първото му издание през 1973 г. песента „Зимно море“ по музика на Тончо Русев и текст на Петър Караангов, в изпълнение на Мустафа Чаушев, получава първа награда. Много песни от този форум, които са наградени през годините, се превръщат в любими на много почитатели на българската музика. След 1980 година, така както и на „Златният Орфей“ след 1982 г., периодичността на конкурса „Песни за морето, Бургас и неговите трудови хора“ е нарушена с решение да се провежда през година. До края на 1980-е години песните в конкурса са били съпровождани от Естрадния оркестър „Бургас“ с ръководител Иван Панталеев, след което има период, в който те звучат на плейбек, а през последните години – с различни сборни оркестрови формации, но най-често с оркестър „Горещ пясък“ (от гр. Бургас) с ръководител Стефан Диомов. На конкурса се връчват Голямата награда на публиката, на професионалното жури и отделно три награди. Сред хитовите песни от фестивала са „Семеен спомен за Поморие“ (м. Атанас Косев, т. Недялко Йорданов, изп. Стефка Берова и Йордан Марчинков) – втора награда през 1975 г., „Сбогом, мое море“ (м. Чавдар Селвелиев, т. Валери Петров, изп. Катя Филипова) – първа награда през 1981 г., „Песен за стария моряк“ (м. Зорница Попова, т. Йордан Янков, изп. Георги Христов) – първа награда през 1987 г. и други. Основен аранжьор на музиката за фестивала е оркестър от община Бургас.
След 1990 година фестивалът е временно преустановен. Възстановен е през 1996 г. с активното участие на Стефан Диомов, но под името „Бургас и морето“. Изданието на конкурса през 2020 г. не се провежда заради малкия брой подадени песни, той се отлага за 2021 г.
още обяви в профила Грамофонче