Стайка Гьокова - ВНМ 6135 - народна музика
Балкантон - ВНМ 6135
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
А
1. Разширило сей небето - обр. К. Колев
2. Тръгнала е Йовка, Йовко ле - обр. Хр. Тодоров
Съпр. орк., дир. Ан. Наумов (1), Хр. Тодоров (2)
В
1. Турците дялба делили - обр. К. Колев
2. Руске ле - обр. Ст. Кънев
Съпр. орк., дир. Ан. Наумов (1), Хр. Тодоров (2)
Стайка Гьокова е българска народна певица на предимно тракийски песни.
През 1951 г. се явява на прослушване в Националното радио и впечатлява комисията с уникалния си алт. Оттогава започва дългогодишната ѝ звукозаписна и концертна дейност. Със сценичните си изяви кръстосва България надлъж и нашир като част от групите „Наша песен“, „Българска песен“, „Тракийска песен“. В тях е заедно с Йовчо Караиванов, Борис Машалов, Мита Стойчева и др. Пяла е под съпровода на акордеонистите Иван Шибилев, Петко Дачев, а също – с Първомайската, Леновската, Конушенската групи. Гостувала е в Европа, Азия, Африка.
Сред най-известните ѝ песни са „Йордан Величка думаше“, „Аврам Зорница думаше“, „Турците дялба делили“, „Слънце ле мило“ и др.
През дългия си професионален път винаги се е осланяла на вярата, че „песенният извор е дълбок и не ще пресъхне“. Дълбок е и красивият ѝ алтов глас, с който извайва сложните тракийски мелодични орнаменти. Неслучайно бавните песни, особено тези с рецитация, са нейното вдъхновение и предпочитание. Неведнъж, точно с тях, е предизвиквала у нас и по света възторжени аплаузи. В годините Стайка Гьокова се наложи като емблема на изначалната тракийска песен.
„Родата на майка ми били големи певци – спомня си в интервю за Радио България известната изпълнителка. – Баба ми Мария като запееше, фитилът на лампата трепереше. Толкова силен глас имаше. Красотата на моите песни, сложните украшения съм наследила от родата на баща ми. Всяка от песните ми е със силен текст, който разказва някакво събитие, а мелодията винаги отговаря на текста. Най-много песни съм научила от баба ми Стайка и от баща ми. Много песни изпях и в чужбина.“
още обяви в профила Грамофонче