Доставка с Еконт

Старинно турско молитвено килимче джамията Селимийе в Едирне - красота в златни нишки - направете → Обява 34592436

Старинно турско молитвено килимче джамията Селимийе в Едирне - красота в златни нишки - направете
гр. Варна Наблюдавай

Публикувана/обновена на 08 март в 16:58 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Купувача
Вид
Други антики и предмети
старинно турско молитвено килимче джамията Селимийе в Едирне - красота в златни нишки - направете вашета молитва и смирение пред Бога.



Килимчето е стара и красива изработка с много красиви флорални мотиви и втъкани златни нишки който заслепяват.

Невероятно красиво е на живо - просто спира дъха !

Не е ползвано - стояло е в гардероб.



Размери : 114 х 68 см.



Внос от Турция .Пращам с преглед .



**** Използване на молитвени килими

По време на ислямските молитви поклонниците се прекланят, коленичат и склоняват на земята в смирение пред Бога. Единственото изискване в исляма е молитвите да се извършват в чист район. Те са се превърнали в традиционен начин за много мюсюлмани да осигурят чистотата на своето място за молитва и да създадат изолирано пространство за концентриране в молитвата.

Обикновено молитвените килимчета са дълги около един метър (или три фута), достатъчно, за да може възрастният човек да се побере удобно върху него, когато коленичи или простудира.

Докато някои килими са направени в плътни цветове, те обикновено се украсяват. Дизайните често са геометрични, флорални, арабески или изобразяват ислямски забележителности като Кааба в Мека или Джамия Ал-Акса в Йерусалим. Обикновено са проектирани така, че килимът да има определено "отгоре" и "отдолу" долу е мястото, където поклонникът стои, а горните сочат към посоката на молитвата.

Когато дойде време за молитва, поклонникът слага килима на земята, така че върхът да сочи към посоката на Мека, Саудитска Арабия.

Арабската дума за молитвен килим е „саджада“, която идва от същата коренна дума ( SJD ) като „masjed“ (джамия) и „sujud“ (прострация).



**** Една от особеностите на последователите на Пророка Мухаммед (с.а.с.) е възможността да извършват молитва на всяко едно място на Земята.От милостта на Всевишния и от любов към Пророка Мухаммед Той направил цялото Земно кълбо място за намаз.

Посланикът на Аллах в един от своите хадиси е казал: „Цялата Земя е направена като място за молитва за мен и всеки човек от моите последователи може да се моли там, където времето за намаз го застигне.” (Имами Бухари и Муслим)



*** За джамията Селимийе в Едирне



Джамията е построена по искане на султан Селим втори, е един от най-ярките екземпляри на турско-ислямската архитектура. Прлез 2011 година джамията Селимийе в Едирне бе включена в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.



Султан Селим Втори се възказва на престола след смъртта на баща си Сюлейман Законодателя през 1566 година. Той продължава завоевателните войни на баща си и разширява още повече граничите на империята. Най-големият му успех е превземането на остров Кипър. След тази военна победа той решава да построи една джамия в слава на своите победи. Смята най-напред да построи джамия в Истанбул, една нощ сънува как пророкът Мохаммед му препоръчва да построи джамията в Едирне. Призовава 80 годишния архитект Мимар Синан и му нарежда да започне строежа на джамията. Строежът на джамията започва през 1568 година и се открива за богослужение през 1574 година, непосредствено след смъртта на Султан Селим Втори. Мимар Синан доказва своите способности на архитект с джамиите Шехзадебашъ и Сюлеймание в Истанбул и е назован Началник на световните архитекти.



Строи джамии, ханове, тюрбета, мостове. Той е приел още като млад еничар ислямската религия и е много набожен. В отговор на изявленията на християните че Аясофия е най-големия и красив храм в света, решава да построи голяма джамия с голям централен купол. Знае че куполът на Аясофия не е много здрав и неколкократно е рухнал. Лично той води дейностите по укрепването на този купол и го заздравява с две поставени непосредствено минарета. Първите си опити за надминаване на купола на Аясофия по площ прави при строежа на джамиите Шехзадебашъ и Сюлеймание.



Той пътува заедно с османската армия по време на военните походи на султан Сюлейман Законодателя и се запознава с архитектурата на редица страни от Италия до Египет и Иран. В колоните на джамията Сюлеймание се възползва от стила Лотус в капителите на египетските колони. Построените от Мимар Синан обекти винаги имат свои специфични черти които никога не се повтарят в друг негов обект. Това се забелязва и в архитектурата на джамията Сюлеймание. Джамията която се приема като архитектурния обект с най-голяма покрита площ, е изграден от дялан камък и обхваща площ от 2 хиляди 475 квадратни метра. Куполът с диаметър 31 метра и 30 сантиметра е с височина 43 метра и 28 сантиметра и е поставен на големи напречни колони с ширина 6 метра стоящи върху 8 големи носещи колони. Джамията има четири минарета с три шерефа и с височина 70 метра и 89 сантиметра и дебелина 3 метра и 80 сантиметра. До шерефите на минаретата откъм входа се достига по общо стълбище докато до шерефите на другите две минарета се достига по отделни стълбища. Това позволява на трима имама да излизат едновременно на различните шерефи на едно минаре.



Джамията е украсена с мрамор, далян камък, изнишки гланциран фаянс, дърворезба и седефени инкрустации. Дворът на джамията е подготвен като парк за разходки и тук се намират и кафенета за почивка. Минберът на джамията, изработен от мрамор, представлява един шедьовър на турската ислямска архитектура. Той е украсен с прекрасни фрески. За разлика от по-късните представители на Ренесанса, Леонардо Да Винчи и Микеланджел, за които всичко трябва да е великобепно, Мимар Синан предпочита да остави в джамията един малък недостатък.



Куполът на Селимийе е висок 43 метра и е с диаметър 32 метра и по този начин той изпреварва купола на Аясофия. Куполът е разположен върху осмоъгълна носеща конструкция която осигурява по-голяма здравина и издръжливост. Една друга особеност на джамията е простотата на вътрешна и външна декорация, която обаче съчетава синхрона с красивото. Със своите четири минарета, джамията Селимийе в Едирне и днес продължава да предизвиква възхита.



Селимийе властва над град Едирне и е неговият най-важен символ. Ежегодно той е посещаван от десетки хиляди туристи от чужбина които искат да опознаят този архитектурен шедьовър на Мимар Синан.



**** НАМАЗ

Намаз (от персийски: نماز, namāz) на турски и персийски означава

молитва. Тя е един от стълбовете на исляма – фарзове (задължения) на мюсюлманина. Изпълнява се пет пъти за денонощие.



Аллах казва, че първото нещо, за което ще търси сметка на хората, когато отидат в ахирета (отвъдното) е дали са правили намаз, защото това е единственото нещо, което ги отличава от немюсюлманите. Всяка една молитва трябва да бъде извършена навреме. За мъжете е най-добре да я изпълнят в



джамия, докато за жените не е задължително. Всяка една молитва се състои от рекяти (части), които са в различен брой за различните молитви. Рекятите биват фарз рекят (задължителен) и сунна рекят (не е задължителен, той е правен от пророка допълнително).



Неизпълнението на петкратната задължителни молитва, без да има някоя религиозна причина за това, е голям грях.

Една от многото ползи, която се извлича при изпълнението на задължителната молитва, е опрощението на малките грехове, които са направени във времето между молитвите.



Пророкът Мохаммад (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е казал:

„Ако в двора на някой от Вас тече река, и Вие се миете в нея по пет пъти на ден, би ли останала мръсотия по телата Ви.“ Сподвижниците му казали: „Не, не би останала.“ Тогава пророкът (Аллах да го благослови и с мир да го дари) казал: „Същото е и с петкратната молитвата, благодарение на която Аллах опрощава греховете.“



**** Петкратен намаз



Броят на рекятите от фарза при шиитите и суннитите е еднакъв, но броя на сунна рекятите е различен:



Петъчен намаз



Петъчната молитва (джумуа) се изпълнява групово на мястото на обедната молитва. Тя е задължителна за мъжете и по желание за жените. Състои се от церемонна хутба, след което се изпълняват два рекята задължителен (фарз) намаз.



Дженазе намаз



Тази молитва се изпълнява на мюсюлмански погребения. Тя се различава от останалия намаз по това, че не се състои от рекяти. Вместо това се произнасят четири такбира, между които се чете сура Ал-Фатиха, молитва за пратениците Мухаммед, Ибрахим и техните семейства и дуа при погребение.



Уитр



Уитр намаз е бил задължителен за



Мохамед

и пожелание за останалите. Изпълнява се между Иша и Фаджр. Броят на рекятите е от един до 11, по желание на молещия се.



Йид



Йид или още



Байрам

намаз е задължителен и се изпълнява между Фаджр и Зухур след тържествена церемония в джамията. Състои се от два рекята, в началото на които се произнасят 7

такбира.



Тахаджуд



Изпълнява се през нощта по желание. Състои се от неопределен брой рекяти, които се изпълняват по двойки.



тагове:колекции, колекционер, колекционерство, колекция, ретро, соц, русия, руско, антиквар, антикварят, антикварни предмети, антика, антики, старинни предмети, старинна, стара, антикварна, старинна, стар, турски, османски. мюсюлмански, бог, аллах



Преглеждания: 603
Още обяви в Bazar.BG
Интересни предложения: Глок 19 втора ръка
Цена
Цена:
258 лв
excellentchoice - частно лице!
В Bazar.BG от 12 октомври 2014г.
Последно активен днес в 16:06 ч.
2655 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!