В Bazar.BG от 12 ноември 2020г.
Последно активен вчера в 08:24 ч.
Шунковар - уред за приготвяне на домашна, здравословна шунка
В цял свят хората се стремят все повече към здравословно, правилно и полезно хранене. В зависимост от местоположението в световен мащаб, хората си запазват традициите и местните вкусове. Това в съвременната кулинария се случва, чрез изобретяване и навлизане в готварството на нови уреди, съдове и прибори, които помагат на съвременния човек за приготвяне на храната си. Именно точно това ще Ви представим с кратко разяснение.
Предлагаме Ви уреда за приготвяне на шунка или така нареченият шунковар. Той може да се употребява в стандартни тенджери, тави, касероли, и всякакъв вид стандартни съдове за готвене.
Шункувара е предвиден за приготвяне на шунка, колбаси, ролета и други деликатеси от месо, риба и птици с възможност за добавяне на всякакви подправки, зеленчуци и др. на вкус. В основата на приготвяне на шунката е температурната обработка на хранителните продукти, чрез варене, печене и др. Поради тази причина шунковара е изработен от неръждаема стомана 18 – 10, която е готварска стомана употребявана за производството на тенджери, тави, тигани и всякакви гастро съдове. Всички негови елементи са предвидени да издържат температури, без да отдават вредни вещества на храната.
Максималният работен обем на уреда за приготвяне на шунка се дели на два вида:
1. Максимален работен обем при поставяне на сурови продукти. Може да се поставя месо с обем от 0.9 л., 1,13 л и 1,5 л. Това може да се контролира чрез трите разделителя на шунковара в зависимост от нуждите.
2. Обем на готовия продукт в зависимост от продукта поставен в сурово състояние – на първа степен, при поставяне на 0,9 л суров материал – от 0,2 л – до 0,8 л готов продукт в зависимост от вида на месото. При поставяне на 1,13 л. суров материал – от 0,5 л. – до 1 л. готов продукт. От 1,5 л. суров материал – от 0,75 л. – до 1,4 л. готов продукт.
Преди да използвате продукта за първи път, той трябва да се измие добре, тъй като може да има по себе си производствена мръсотия. Шунковара е предвиден за домашна употреба, тъй като моделът е направен с малък обем за домашни цели, но доброто му качество позволява да се употребява в заведения за хранене с малки нужди от домашна шунка.
Внимание! Когато почиствате продукта и при употребата му внимавайте за порязване, тъй като уредът за приготвяне на шунка е с много технологични отвори.
Правила за правилна употреба на шунковара и оптимален резултат.
1. Следвайте точно рецептата, когато приготвяте съставките, спазвайте теглото и пропорциите.
2. Напълнете съдът, така че да може да се закачат пружините в прорезите на съдът. Това е нужно за да се пресова нормално материалът за шунка.
3. Поставете корпуса с прорезите нагоре върху твърда повърхност.
4. Поставете единият от капаците в корпуса, спускайки го до долу със сгънатият ръб нагоре към прорезите. Така се получава отворена консерва. Отворите за пружините трябва да съвпадат с отворите на корпуса.
5. Поставете плик за печене вътре в корпуса, за да е готов шунковара за пълнене. Обърнете излизащата част на торбичката извън ръба на кутията.
6. Равномерно започнете да запълвате торбата поставена в корпуса, като се стараете да не остават кухини. Притиснете внимателно материала за шунка в плика, като отново се уверите, че няма кухини.
7. След напълването на плика, внимателно завържете краищата му с готварско въже или специализиране термо лепенка, като се стараете да не остава въздух в плика при сместа. След завързването, прережете внимателно излишният остатък от плика.
8. На върха на завързаният плик поставете вторият капак със сгънатият ръб надолу, като внимателно подравните неравностите по плика. Капакът трябва да е поставен, така че отворите за пружините на капака да съвпадат с прорезите на корпуса.
9. Закачете четирите пружини на шунковара за междинните отвори, след което ги опънете, така че краищата им да са опънати от капак за капак, като внимавате да са добре влезли в отворите си. Всичко това се прави внимателно, като се внимава да не се нарани плика. Малки дупчици не са от значение, но големи отвори по плика ще намалят качеството на шунката.Поставете така подготвеният уред за приготвяне на шунка в тенджера, в зависимост от размера и може да се постави както прав, така и легнал. След което залейте с чиста вода шунковара до закриването му.
След поставяне на огъня на тенджерата с шунковара, настойте котлона на желаната температура според рецептата и това дали приготвяте шунка, роле или някакъв вид колбас.
След приготвяне на шунката, целият шунковар се охлажда и се слага в хладилник за 3 часа за да се охлади. Не разглобявайте шунковара до пълно охлаждане.
След като се охлади, внимателно разкачете пружините и изкарайте плика с готовият продукт.
Грижи за шунковара.
Веднага след употреба изплакнете и измийте корпуса и останалите части на шунковара с мека гъба и сапунена вода. Уредът може да се почиства в съдомиялна машина. Не почиствайте прибора с абразивни препарати и почистващи средства. Не употребявайте белени, ацетони и бензини за почистването му. След измиване подсушавайте добре. Грижете се за шунковара, така както за съдовете си за готвене.