Ray Charles - Jazz, Funk / Soul - Рей Чарлз джаз фънк соул
Ray Charles
Jazz, Funk / Soul
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
A1 At The Club
A2 Basin Street Blues
A3 Alabamy Bound
A4 New York's My Home
A5 Josephine
A6 Marie
A7 California, Here I Come
A8 I've Got News For You
B1 Margie
B2 I'm Gonna Move To The Outskirts Of Town
B3 One Mint Julep
B4 Rosetta
B5 Sweet Georgia Brown
B6 Chattanooga Choo Choo
B7 Baby, It's Cold Outside
B8 Side By Side
Ray Charles е американски певец, автор на песни, пианист и композитор - Бащата на соула. Цитиран като вдъхновител от почти всички на попсцената в средата на ХХ век, никой не е оказвал по-комплексно влияние върху развитието на световната музика от него. Започва с буги, революционизира ритъм енд блуса, създава соул, вкарва спиричуъла в попмузиката, след това се увлича от джаз, мейнстрийм, кънтри, театрална музика… Казва, че никога не е искал да бъде известен, а само велик.
Чарлс играе ключова рола в създаването на стила соул през 50-те години на XX век, съчетавайки блус, ритъм енд блус и госпъл в музиката си, записвана от студиото „Атлантик Рекърдс“. Той допринася за интегрирането на кънтри, ритъм енд блус и поп музиката с работата си през 60-те години за „Ей Би Си Рекърдс“. През този период той става един от първите чернокожи музиканти, които получават творческа свобода при работата си за голяма звукозаписна компания.
В продължение на дълги години Рей Чарлс страда от тежка зависимост от наркотици. Няколко пъти е залавян с марихуана, кокаин и хероин. Той неведнъж се опитва да приключи с дрогата, но успява едва след като минава лечение в рехабилитационна клиника. След това не спира да говори публично срещу употребата на наркотици.
Последовател на идеите на Мартин Лутър Кинг, през целия си живот Рей се бори с проявите на расизъм. През 1961 г. той трябва да се появи на сцена в родния си щат Джорджия, но получава телеграма от студенти в университета, където е планиран концертът. В текста ѝ се казва, че при продажбата на билетите ръководството е разрешило до сцената да има само бели студенти, а чернокожите трябвало да гледат концерта от балконите. Рей отменя концерта.
Една от най-прочувствените му песни „Georgia On My Mind“ всъщност не е писана от него, а от Хоги Кармайкъл. При това е посветена на момиче, наречено Джорджия, а не на американския щат. Но в изпълнение на Рей Чарлс тя става толкова популярна, че през 1979 г. щатът Джорджия я обявява за свой официален химн.
Една от най-известните песни на Рей Чарлс „What’d I Say“ се появява
абсолютно случайно. По време на концерт през 1958 г. музикантите вече привършвали подготвената програма, но оставало време, което да бъде запълнено. Тогава Рей сяда на пианото и започва да импровизира, като води диалог с публиката по време на изпълнението. След няколко месеца композицията е записана, но е излъчена по радиото по-късно, след като била съкратена от първоначалните 7 минути. Много радиостанции забранили излъчването ѝ в ефир заради сексуалния подтекст. Както казал един радиоводещ: „Диалогът в песента започва в църквата, а завършва в спалнята”. Въпреки това песента се задържа няколко месеца на върха на класациите.
още обяви в профила Грамофонче