Йосиф Цанков - Избрани песни - ВТА 1447 - Паша Христова, Йорданка Христова, Богдана Карадочева, Лили
Йосиф Цанков - Избрани песни - 1972
Балкантон - ВТА 1447
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
А
Паша Христова - Повей, ветре / текст Д. Василев
Маргарита Николова - Пролет моя / текст Н. Вапцаров; съпровожда Естраден оркестър на К-та за телевизия и радио; диригент В. Казасян.
Богдана Карадочева - Малка руска песен / текст Д. Василев; съпровожда оркестър София; диригент Н. Арабаджиев.
Бисер Киров - Мисли за мен / текст Д. Василев; съпровожда оркестър Балкантон; диригент Д. Ганев.
Маргарита Димитрова - Мое слънце, засияй / текст Д. Василев; съпровожда Естраден оркестър на К-та за телевизия и радио; диригент В. Казасян.
Йорданка Христова и Боян Иванов - Песен за Варна / текст Д. Василев ; съпровожда оркестър; диригент Д. Ганев.
B
Лили Иванова - Море на младостта / текст Д. Василев; съпровожда оркестър Балкантон; диригент Д. Ганев.
Йорданка Христова - Песен моя, обич моя / текст Д. Василев; съпровожда оркестър Балкантон; диригент Д. Ганев.
Богдана Карадочева - Всичко беше като някога / текст Д. Василев; съпровожда Естраден оркестър; диригент К. Драгнев.
Маргарет Николова - Няма да е винаги така / текст Г. Бакалов; съпровожда оркестър Стакато; диригент Р. Попов.
Йорданка Христова - Облаци / текст Д. Василев; съпровожда Естраден оркестър на К-та за телевизия и радио; диригент В. Казасян
Йосиф Цанков е роден на 7 ноември 1911 г. в Русе в заможно семейство, в което се говори на френски, немски и английски. Баща му е търговец. Започва да учи пиано на 6-годишна възраст, а на 11 години съставя първата си композиция.
През учебните 1924/1925 и 1925/1926 година учи в „Робърт колеж“ в Цариград. На 19 години завършва Първа мъжка гимназия и записва право в СУ „Св. Климент Охридски“ по настояване на баща си. В Цариград се запалва по баскетбола и след преместването си в София е сред основателите на баскетболния отбор „АС-23“. Съосновател е и на националния отбор по баскетбол мъже. 15-годишен вече е капитан и център нападател и на двата отбора. Основава женския национален баскетболен отбор и е негов треньор.
Представител е за България на „Осрам“ и съсобственик и управител на първата фабрика в страната за грамофонни плочи „Берлин грамофон“, по-късно „Дойче грамофон“.
Още като студент по право Йосиф Цанков написва първата си песен „Ела с мен в Хаваи“ (1930). Автор е на първите български оперети, валсове, танга, фокстроти, румби. Той е главен композитор на театър „Одеон“ през 1937 – 1941 г. Оперети от Йосиф Цанков са: „Мая“, „Жуана“, „Продадена любов“, „Дръж се, Жужи“, „Златната вдовица“. При бомбардировките над София през Втората световна война изгарят повечето партитури на тези произведения.
Йосиф Цанков е сред основателите на Българското национално радио (в началото – Радио „София“) през 1936 г. Музикалните и детски радиопредавания са били по негови идеи. Открил е изключителния актьор Константин Коцев, когото привлича за участие в детски радиопиеси.
След 9 септември 1944 г. творческата работа на Йосиф Цанков е силно ограничена. Новата власт отхвърля шлагерите, тангата и валсовете, оперетите и балета като буржоазен уклон. Забавната музика, композирана от Цанков, не се излъчва по радиото, нито се свири на живо по театри и заведения. През 1951 г. е назначен за отговорен редактор в музикална редакция на „Балкантон“ с протекциите на съветския композитор Арам Хачатурян.
Запален филателист, той е разполагал с една от най-богатите колекции в България.
Йосиф Цанков умира в съня си от инфаркт дни, преди да навърши 60 години – на 21 октомври 1971 г. На пианото му е намерен нотният лист с песента „Вместо сбогом“, позната ни в изпълнението на „Тоника СВ“.
Във връзка с 90-годишнината от рождението му Цанков е удостоен посмъртно с орден „Стара планина“ I степен. Улица в софийския квартал „Лагера“ в близост до „Балкантон“ носи неговото име от 2002 г.
През 2011 г., по повод 100-годишнината на Йосиф Цанков, Международният музикален фестивал „Софийски музикални седмици“ включва концерт, посветен на композитора. В деня на рождението му се появява пощенска марка с неговия лик. През 2012 г. се състои грандиозен концерт с участието на повече от 100 музиканти и певци в зала 1 на Националния дворец на културата.
още обяви в профила Грамофонче