В Bazar.BG от 06 януари 2021г.
Последно активен 02 януари в 07:39 ч.
Canadian Silver Predator
Серията монети Canadian Silver Predator включва четири монети.
За първата монета от новата серия, Кралският канадски монетен двор избра страховитата Пума като лице за стартиране на най-новата си програма. Гледката на скачаща пума на обратната страна на тези монети от 2016 г. е създадена от илюстратора на природата и канадския художник Емили Дамстра. Damstra има дълга история на продуктивна работа с Кралския канадски монетен двор, като е проектирал последните две пускания на монети в Canadian Wildlife Series и всичките четири в Birds of Prey Series.
Нейното изображение на обратната страна на монетата „Канадска сребърна хищна пума“ от 2016 г. представя цялото тяло на пума, докато скача напред към плячката си, извадени нокти и отворена уста, готова да се хвърли върху жертвата си. Гравюрите на това лице са стандартни и включват емитирана нация в горната част, с чистотата на монетата точно отдолу. Съдържаниетона метал и теглото на монетата са представени под дизайна на пумата, с малки инициали „ED“ за дизайнера вдясно от дизайна.
Защитните елементи на Кралския канадски монетен двор също се използват в тази нова серия монети с радиални линии, излизащи от центъра и покриващи цялата обратна и лицева страна на монетата. Точно под дизайна на пума върху тези монети Canadian Predator от 2016 г. ще намерите микролазерно гравирания защитен знак Maple Leaf. Този малък тоалет от кленов лист включва все по-малките дизайни на кленови листа, като годината на издаване „16“ е изобразена в центъра му. Това е най-новата мярка за фалшифициране, предлагана от RCM.
На лицевата страна ще намерите онзи познат портрет в десен профил на кралица Елизабет II. Образа Нейно Величество е създаден през 2003 г. от Сузана Блънт и е изобразено на лицевата страна на всички канадски валути от Кралския канадски монетен двор. Той е придружен от гравюри, които гласят „Елизабет II“, „5 долара“ и „DG Regina“ отляво надясно в горната част на дизайна, като годината на издаване е гравирана под изображението на Нейно Величество.
Второто издание на Canadian Silver Predator е това на Lynx /Рис/. Отново проектирани от Емили Дамстра, монетите Canadian Silver Predator Lynx от 2017 г. имат същата чистота, тегло и съдържание на метал като дебютните сребърни монети Cougar, но Кралският канадски монетен двор намали наполовина тиража за това второ издание.
На обратната страна на монетата е изображението на Рис, който преследва плячката си. Монетите имат микролазерно гравиран знак от кленов лист, който носят всички основни сребърни монети в кюлчета. В центъра на това ще забележите знака за дата „17“ при увеличение. Във фоновото поле също има радиални линии. Рисът е неуловим вид дива котка, който се среща в цяла Северна Америка и се счита за средно голям член на по-големите котешки видове.
Образа на могъщ вълк, докато преследва плячката си и се готви да атакува. Вълците обикновено ловуват на глутници, като използват силата на числата, за да свалят понякога по-голяма плячка, включително мечки и лосове.
Канадските сребърни хищници от 2018 г. също имат микролазерно гравирани кленови листа и радиални линии за повишена сигурност. Тиража е ограничен.
Мечката гризли, второто по големина месоядно животно на северноамериканския континент след полярната мечка. Монетата от серията Canadian Silver Grizzly Predator от 2019 г. се отличава с дизайн на Емили Дамстра с нейните инициали „ED“ върху монетата. Това прави третия дизайн в изданието с четири монети, проектирано от Damstra, като само изданието от 2018г. /Вълк/ е проектирано от друг художникът Nathalie Legace.
Мечките гризли всъщност са само северноамерикански кафяви мечки, но експедицията на запад на Мериуедър Луис и Уилям Кларк доведе до прикрепването на името „гризли“ към вида. Двамата
забелязаха северноамериканската кафява мечка и използваха термина „зловещ“, за да го опишат, което тогава означаваше вдъхващ страх, а сега се отнася до ужасен. На обратната страна на канадската монета от серията „Сребърен хищник гризли“ от 2019 г. е изображението на мечка гризли, която се нахвърля върху плячката си.
Отново, монетите от тази серия имат радиални линии на фоновото поле както на реверса, така и на лицевата страна. На обратната страна има и микрогравиран знак от кленов лист, който включва „19“, когато се гледа под увеличение. Тиражът за монетата от 2019 г. е ограничен.