Съчинения в четири тома. Том 1-4 - Фридрих Герстекер
Отлично запазени книги.
Герстекер е роден в Хамбург на 10 май 1816 г. Син на оперните певци Самюел Герстекер и Фридерике Хърт. След смъртта на баща си той живее със сестра си Моли при чичо си Едуард Шютц в Брауншвайг. Там посещава класическото училище "Катаринеум-Мартино". След завършване на средното училище през 1833 г. стажува няколко месеца в търговска къща в Касел. Връща се при майка си в Лайпциг, която го убеждава да се обучава като земеделски производител в имението "Дойбен" в Грима, Саксония.
Герстекер е бил запален читател на произведенията на Даниел Дефо и Джеймс Фенимор Купър, които формират представата му за "Новия свят". През 1837 г. отпътува за първи път за САЩ. Там работи каквото може, за да се издържа. Става пожарникар на параход, моряк, работи в земеделието, майстори сребърни изделия и прави търговия. Той не харесва градския живот, обикаля голяма част от САЩ, и прекарва известно време като ловец и трапер в индианските територии. През 1842 г. става хотелиер в Пойнт Купе, Луизиана, а след шест години на приключения в Дивия Запад, през 1843 г., се завръща в Германия.
Докато е в САЩ той редовно си води дневник, а записките от него изпраща като писма на майка си. Тя обаче ги предава на редактора на списание "Рози", където се публикуват периодично. Така той се завръща като вече известен автор сред обществеността и поема по пътя на писателската си кариера. Събраните и обработени мемоари са публикувани през 1844 г. в сборника "Streif-und Jagdzüge durch die Vereinigten Staaten Nordamerikas".
Герстекер се установява в Дрезден, където прави преводи на известни автори от английски. През 1845 г. се жени за Анна Зауер Аурора, дъщеря на художник от Дрезден. В Дрезден той написва и някои от първите си известни романи - "Арканзаски регулатори" (1846) и "Пиратите по Мисисипи" (1848). Участва като политически наблюдател в политическите отношения и събитията около революцията от 1848 г.
Успехът на произведенията му осигурява финансовата му стабилност на него, и на семейството му, и в периода 1849-1852 г. предприема пътуване по света като посещава Северна и Южна Америка, Австралия и Таити, Полинезия. В своя наниз от приключения преживява "златната треска" в Калифорния, прекосява Тихия океан с китоловен кораб, и обикаля из Австралия при започването на "златната треска" там. При завръщането си в Германия се установява в Лайпциг и пише голяма поредица от романи и пътеписи.
През 1860 г. Герстекер отива на поредното си пътуване до Южна Америка. В него той прави най-вече оглед на германските колонии и да отчете възможността за бъдещото пренасочване на потока от немска емиграция в тази посока, за което пише книгата "Achtzehn Monate in Süd-Amerika". Завръща се през 1961 г., малко след смъртта на съпругата си. През 1862 г. прави пътуване до Египет заедно с херцог Ернст ІІ фон Кобургготски, след което се установява в Кобург, където пише редица пътеписи за своите пътешествия. През 1862 г. се жени за 19-годишна холандка Мари Луиз Фишер ван Гаасбек.
Последното си голямо пътуване Герстекер прави през 1867 г. по маршрута от Северна Америка, Мексико, Антилските острови и Венецуела. След него се установява в Брауншвайг и участва като кореспондент на пруско-френската война от 1870/71 г.
Произведенията му са вълнуващи приключенски романи и разкази, увлекателни пътеписи, които отразяват добре опознати пейзажи, истории и културни условия по целия свят. Те остават любими на младежката аудитория и до днес. Творчеството му привлича множество последователи, като Карл Май, които използват описания на пейзажи, цели разкази, мотиви и фигури от него.
В средата на подготовката си за поредното пътуване до Индия, Китай и Япония, след скандал с полицай, Фридрих Герстекер умира от инсулт на 31 май 1872 г. в Брауншвайг, Долна Саксония, Германия.
През 1947 г. в Брауншвайг е учредена най-старата литературна награда за юношеска литература "Фридрих Герстекер", която се присъжда на всеки две години. Там през 1979 г. се основава обществена организация на негово име и с нейното съдействие през 1982 г. в Брауншвайг е отворен музей за автора и неговото творчество.
За изданието
Издателство
Георги Бакалов
Град на издаване
Варна
Година
1988 г.
Език
Български
Страници
1479
Корици
Твърди
Преводач
от немски Веселин Радков
Категория