БГ Джаз - Милчо Левиев - Теодосий Спасов и Katoumi quartet - ВТА 12767 - jazz
БГ Джаз - Milcho Leviev and "Katoumi" quartet - 1992г.
Балкантон - ВТА 12767
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
А
1. "California Winter" by Milcho Leviev
Theodossi Spassov, solo kaval
2. "Monday Morning” by Milcho Leviev
(after the film "Monday Morning")
В
1. "Manipulation" by Theodossi Spassov
Theodossi Spassov, solo kaval
2. "Killer Joe" by Benny Golson
3. ”I Wish You Could Stay" by Karen Briggs
Milcho Leviev - piano
Theodossiy Spassov - kaval
Karen Briggs - violin
Nedra Wheeler - contrabass
Tootie Heath - percussion
-
Dejan Timnev, sound director
Pavel Nachev, tonengineer
Nicola Mirchev, digital equipment
Documentary recording from a concert held up in the National Palace of Culture, Hall No. I, in 1990.
Със своята забележителна музикална кариера на пианист, композитор и аранжор, Милчо Левиев има огромни заслуги и влияние в развитието на българския джаз. Роден е в Пловдив в еврейско семейство. Завършва Националната музикална академия (тогава Държавна консерватория) през 1960 г. Негови професори са Панчо Владигеров и Андрей Стоянов. Започва кариерата си в Пловдивския драматичен театър. Диригент е на Биг бенда на Българското национално радио от 1962 до 1966. От 1963 до 1968 г. работи като солист и диригент на Пловдивската и Софийската филхармония.
През 1965 г. става създател, водач и пианист на емблематичната формация „Джаз Фокус 65“, с която участва в международни фестивали и концертни турнета в Швейцария, Финландия, ГФР, Франция и други. През 1970 г. по покана на Дон Елис напуска България и заминава за Лос Анджелис. Остава с него до 1977 г. В началото на 1980 г. се завръща за кратко в страната и изнася поредица от концерти. Бил е на многобройни турнета из Европа и САЩ. Преподава в Университета на Южна Калифорния и води майсторски клас в Нов български университет.
Има над 70 записа в световни фирми като инструменталист, композитор, аранжор с джаз музиканти като Дон Елис, Ал Жеро, Арт Пепър, Били Кобъм и други.
Левиев печели награда „Грами“, отличие от Националния джаз образователен конгрес и Почетен златен медал на Международната академия на изкуствата в Париж (1995). Удостоен е с орден „Стара планина“, орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие и титлите Почетен доктор хонорис кауза от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив (1995) и от Нов български университет.
Значими негови творби са Рапсодия „Орфей“ за пиано и симфоничен оркестър, Симфо-джаз скици за джаз комбо и симфоничен оркестър, 11 инвенции за инструменти и гласове, Концерт за джаз комбо и др.
-
„През 60-те години все още имах надеждите за демократизация, но след чешките събития ми се скъсаха крилете. Ако човек беше със силно развито чувство за справедливост, - казваше Левиев след години - трябваше да мине във вътрешна емиграция, да се пропие или да стигне до лагер. Заминах! Беше въпрос на съществуване… Липсата на свобода в тази страна ме беше изнервила до такава степен, до такава степен бях решил да напусна, че бях готов дори да не работя като музикант“.
-
Ала тогава, непосредвствено след историческата промяна през 1989 г., си личеше и още нещо. Насреща ни бе един по-различен от нас българин. Виждахме, че той не е очакваният едноизмерен антикомунист, нито някакъв елементарен апологет на капитализма. Всъщност, към него също си остана критичен до последно: „Капитализмът защитава интересите на тия, които грабят музикантите. Компаниите знаят, че ако тръгна да ги съдя, ще трябва да похарча повече пари, отколкото евентуално ще изкарам.“
-
„Този израз „страната на неограничените възможности, който се използва за САЩ, аз го преправям на „България е страната на неограничените невъзможности.“
-
„Разбира се, като говорим за корени, трябва да разбираме не само националните корени. Корените на човешкото съзнание са много по-важно нещо.“
-
Биографията на Милчо Левиев завършва с думите, че съществуват хора, които се приспособяват към условията на времето, но има и други хора, които, за щастие, приспособяват времето към себе си и вървят напред. „Аз отдавна съм разбрал към коя от трите категории се числи Милчо Левиев и неговата Completely Different личност. Остава и ти, любезни читателю, да направиш своя избор“, пише Владимир Гаджев.
още обяви в профила Грамофонче