Чебурашка - Эдуард Успенский - Едуард Успенски - крокодилът Гена - руска приказка
Чебурашка - Эдуард Успенский
Мелодия – С50-06707—08
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
Чебурашка е литературен герой от произведенията на руския писател Едуард Успенски (две повести и две пиеси), и от анимационните филми на режисьора Роман Качанов.
Чебурашка е животно от женски пол и от незнаен за науката вид, с кафява козина, големи добри очи и огромни уши. Намерено е в щайга с портокали, докарана в големия град от далечна тропическа страна. Неговият най-добър приятел е крокодилът Гена, който работи в зоологическата градина като крокодил.
За първи път Чебурашка се появява като персонаж в „Крокодилът Гена и неговите приятели" („Крокодил Гена и его друзья") през 1966 г. В илюстрациите към книгата Чебурашка прилича на мече. Името му идва от думата „чебурахнуться" (падам, сгромолясвам се, а в речника на Дал – означава и играчка, направена от дървено кълбо, използвана и като поплавък). Според спомените на Успенски, когато веднъж бил на гости, дъщерята на домакините възкликнала по адрес на шубата, която не можела да остане в изправено положение: „Ой, опять чебурахнулась!"
Първата поява на Чебурашка на екран е през 1969 г. в диафилма „Крокодил Гена и его друзья" („Крокодилът Гена и неговите приятели") на художника Борис Степанцев. Тук Чебурашка е нарисуван с огромна катерича опашка.
Първият анимационен (куклен) филм от сериите за Чебурашка излиза също през 1969 г. – „Крокодилът Гена" на режисьора Роман Качанов. Следващите три епизода са: „Чебурашка" (1971), „Шапокляк" (1974) и „Чебурашка отива на училище" („Чебурашка идет в школу", 1983). През 2005 г. при ежегодната акция „Рожденият ден на Чебурашка" за набиране на средства за деца сираци, авторът Едуард Успенски обявява 20 август 1969 г. за рожден ден на Чебурашка.[1]
Антагонистът в епизодите – бабичката Шапокляк, дължи името си на вид сгъваеми цилиндри, наричани шапоклак (chapeau claque). Успенски твърди, че при създаването на образа на Шапокляк е имал предвид първата си жена, а художникът, създал кукления персонаж, признава, че се е вдъхновил от тъща си.
Чебурашка и Гена са били доста популярни в Швеция през 70-те години на ХХ век като Drutten och Krokodil. Но тематиката на филмчетата е различа и героите са били кукли марионетки, които живеят на лавицата с книги.
През 2003 г. японците откупват правата за филмирането на персонажите до 2023 г. и започват да пускат нови 3-минутни епизоди. За периода 2009 – 10 г. са създадени 26 епизода[5]. През 2010 г. японците създават 80-минутен римейк на оригиналните епизоди от 70-те[6], който беше показан и в Киномания 2011 в България.
Името Чебурашка е популярно и в масовата култура – така се наричат популярните през 70-те автомобили Запорожец 968 (заради щръкналите въздухозаборници), самолетът Ан-72, големите аудиослушалки, както и двуострите брадви, използвани при ролевите игри за реконструкция на сражения.
още обяви в профила Грамофонче