Обявата не е активна!
Продавам бинокъл БПВ1 7Х50 USSR 1972г., 245 лв
БПВ1 7Х50, Бинокъл Призменый Високосветосилный, съветски бинокъл произведен от Загорски оптико-механически завод (ЗОМЗ) през 1973 година, известен още като "капитански". Този бинокъл е копие на Carl Zeiss Jena 7x50 Binoctem като не му отстъпва по почти нищо. БПВ1 7x50 е бил широко използван във военно-морския флот заради идеалното съчетание между увеличение и светлосила, подходящ за употреба при лоши метеорологични условия, което го прави също така удобен и за астрономически наблюдения. Оптиката е кристално чиста, фокусировката е лека и безпроблемна, като всичко това осигурява ясна и детайлна картина. Бинокълът разполага с оригинален кожен футляр и четири броя филтри . Перфектна оптика и механика в колимация
БПВ1 7х50 (ЗОМЗ).
Висш клас класически бинокли. Оценка: 9.8 / 10.
Бинокль Призменный Высокосветосильный (БПВ) с добавка единица заради централната фокусировка, е още един от най-добрите съветски бинокли. Представяли сме го неведнъж в наши проекти, познавате го добре, разпространен в България, все още може да се намери в отлично състояние. В днешната публикация ще разгледаме някои особености на поколенията БПВ и ще покажем техните различия. Подбрали сме компилация от проекти на 7х50, така, че да стане ясно, че годините и поколенията на БПВ1 НЯМАТ съществено значение за това дали бинокъла ще предава реални цветове, или лекия жълт, или жълто-зелен оттенък в изображението, което е основната и вечна дискусия, когато стане въпрос за съветските / руски бинокли.
За разлика от БПВ чието представяне е в първата половина на 60-те, то БПВ1 излиза на Пазара малко по-късно - в средата на десетилетието. В началото конструкцията е класическа и запазена от по-старите представители на Загорския завод, разликата е само във фокусировката. Покритието на оптичните елементи е в брилянтни виолетово-розови-кехлибарени оттенъци, като т.н. "зелени" обективи ВСЕ ОЩЕ НЕ СА въведени. Ролката на централния фокус е по-малка, както и скалата за междуочното разстояние. Обозначенията на бинокъла указващи модела, годината, голямото лого на ЗОМЗ и страната производител са отляво на призмения капак.
Този модел бързо се утвърждава като прекрасен бинокъл и има високи оценки по цял свят. Характерното жълтеене на образа не е било проблем, но в даден момент и особено конкуренцията от Запад и Изток налагат стандарти в цветопредаването, които Съюзите трябва да спазят. Или поне да се съобразят с тях. Така, в края на 60-те излиза следващото поколение на БПВ, а именно с прочутите "зелени" обективи. На много места в Мрежата все още се среща определението "морски" бинокъл, което е прието въобще и за конфигурацията 7х50. Такова понятие всъщност няма. При подновеният бинокъл има промени - ролката за централния фокус е по-голяма и удобна, както и скалата за междуочно разстояние. Обозначенията на модела са отляво, както и логото на СССР за най-високо качество. На десния призмен капак с големи букви е изписвано З о м З, заедно с логото на завода.
В тези години започва и огромното разнообразие на междинни модели на Загорския производител. Оптичните елементи претърпяват всякакви експериментални покрития. БПВ вече започва да предава цветовете абсолютно реални и е спряган за пълен конкурент на лидера на пазара в Източния блок в "лицето" на Carl Zeiss Binoctem. По това време руснака губи заради по-малкото ъглово зрително поле. По-голямо така и не е постигнато.
Бройките излизащи от ЗОМЗ са разнообразни - има бройки с по-малки ролки на централния фокус, но с "новите зелени" обективи. Има бройки с големи ролки и обективи в амбра. Това е накратко историята на БПВ1. Тя просъществува до 74-а, когато за пръв път се появява наследникът БПЦ 7х50.
И досега този отличен бинокъл си остава един най-добрите в сегмента 7х и обективи 50 мм. Ревю:Ремонт на Бинокли г-н Красен Цветков и binokli.alle.bg.