Контакт Тестер за Контакт Детектор Фазомер Проверка за Електрически Утечки Тестер за Изтичане на Ток
Уреда е предназначен за тестване на контакти и откриване на неизправности свързани с окабеляването. Тестерът е снабден с функция за проверка за електрически утечки. Ако се чудите защо сметката Ви за ток се е вдигнала без основание, това навярно се дължи на лошо свързано окабеляване към контакт. Токът на утечка ще повлияе на качеството на консумацията на енергия. Някои потребители може да не работят в къщата, но дори когато оборудването е изключено, консумацията на електроенергия ще се отрази на електромера. Заземяването на електрически уреди ще попречи на електрическите удари да докоснат шасито. В този случай точката на закрепване на проводящия кабел ще започне да генерира интензивно топлина, което ще доведе до запалване на окабеляването.
Тестерът за контакти Ви помага, да се погрижите за безопасността на дома си. Това малко и практично устройство разполага с цифров дисплей и LED индикатор, които ще Ви предоставят най-важната информация. Ще Ви информира за липсата на заземяване и ще Ви позволи да извършите "Leakage" тест за електрически утечки. Тестерът е оборудван с ярък дигитален дисплей, с който можете лесно да четете резултатите от измерването. Светодиодният индикатор, разположен в горната част на устройството, ще ви информира за евентуални проблеми. Ако тестерът открие някаква нередност, светодиодите ще светнат в определена комбинация. По този начин бързо ще разберете дали има повредата, дали е правилна връзката, дали липса заземяване, дали има проводник под напрежение и т.н. Устройството се отличава с многостранното си приложение. Ще ви бъде полезен за тестването на контакти у дома или офиса, на разклонители, на стенни контакти в училище, лаборатория или фабрика, както и за много други. Благодарение на компактния си дизайн, можете лесно да го съхранявате в чантата или раницата си. Характеризира се и с висока точност, ще получите удобен достъп до най-важната информация.
Обхват на приложение с диапазон на измерване: 48~250V 50Hz/60Hz
Работна температура: 0°C до +40°C (Градуса по Целзий)
Размери: 5.6 х 5.6 х 4.4 см
Какво представлява "Утечка на ток" (т.нар. паразитен ток): Когато проводник с напрежение върху него се свърже с тяло в резултат на изолационна грешка, токът, който тече към земята, се нарича ток на утечка. Остатъчният ток се наблюдава, когато има токове, причинени от изолационни дефекти, като следва да се предоврати повреждането на хора и електроуреди от токова повреда. Уреда се използва за предотвратяване на опасност от пожар, причинена от дефекти в изолацията на по-голям мащаб.
Токове на утечка, причинени от изолирано електрическо устройство или кабелна връзка, могат да причинят искри и пожар. Милиамперният ток на утечка 300 възпламенява материали, причинявайки пожар. Като цяло, късо съединение се споменава в тези случаи, но проблемът не е късо съединение. В случай на късо съединение, предпазителите и прекъсвачите се активират и прекъсват електричеството. Проблемът обаче е в изолационните повреди и повредите на кабелите и в резултатния ток на утечка на земята.
Когато възникне електрическа грешка, електрическият ток, който иска да се върне на земята, използва човешкото тяло като проводник. Щетите, напрежението, стойността и честотата на тока, пътя на тока в тялото, времето на преход на тока и електрическото съпротивление на тялото ще варират в зависимост от някои фактори.
Когато товарът е превишен в затворена електрическа мрежа, понякога възниква изтичане на ток. Натоварването стават различни проводящи предмети - човешкото тяло, батериите, ваната, електрическите уреди. Прекалено високият ток на утечка е животозастрашаващ и има риск от повреда на домакинските уреди. По тази причина си струва да използвате този тестер, за да откриете и да се предпазите от явлението.
Токът на утечка е потокът на електрически ток в земята, към отворени, проводими, чужди предмети или защитни проводници при нормални работни условия.
Токът е насочен от фаза към земя по непредвиден маршрут:
* жилището и домакинските съоръжения - перални или съдомиялни машини, котли, електрически печки;
* метални тръби на водопровода или газопровода;
* мокър мазилков слой на апартамент или къща;
* други проводими пътища.
Явлението възниква в условия на повреда на изолацията по време на стареене, претоварване на домакинско оборудване или механични повреди на окабеляването.
Посока на тока на утечка:
Ток на изтичане на земя - Посоката на токовете зависи от вида на заземяването:
Изолиран неутрален IT - изтичането се извършва през изолационния слой към проводящите елементи. От тях, по протежение на проводниците, той се отклонява към района на разпространение.
* твърдо неутрално заземяване - изтичането преминава през REN шината към входното защитно устройство.
* изтичането се осъществява през основната изолация от токоподаване към отворени проводящи елементи. Чрез проводника и заземяващия електрод токът се насочва към местната почва. Посоката и пътят на тока във веригите са еднакви.
Причини за изтичане на ток:
Течът се появява дори когато оборудването работи нормално, но опасността се появява, когато границата на остатъчния ток е надвишена. Допустимият процент може да се увеличи в няколко случая.
* От електрически уред в апартамент или къща: Напрежението възниква върху тялото на домакинските уреди (най-често бойлер или автоматична машина). Причината се крие в повредата на нагревателния елемент или прекъсванията в изолацията. В трижилна или двупроводна верига за свързване на оборудването явлението се проявява по различни начини:
* Трижилна връзка на устройството. В случай на повреда на заземен корпус, изтичането се насочва към PE шината. Активира се електромагнитната или термичната защита на прекъсвача на захранващата линия.
* Двужилна връзка на устройството с TN-C заземяване. Течът няма да задейства прекъсвача и оборудването ще продължи да работи, докато се генерира диференциалният ток. Явлението ще възникне, когато докоснете тялото, строителния елемент или водопроводите. Човек ще бъде проводникът на изтичането от устройството на земята. Най-голямата опасност за живота е двужилният тип връзка.
В скрито окабеляване в къща или апартамент: Повреда на кабелната изолация на скрито окабеляване. При скритата организация на окабеляването съществува риск от повреда на изолираните кабелни жила. Те се появяват в такива случаи:
* Превишаване на стандартния експлоатационен живот. Апартамент в сграда, построена през 50-90-те години на ХХ век, е оборудвана с алуминиева или медна окабеляване. Според VSN 58-88 медните проводници се сменят веднъж на 30 години, алуминиевите - веднъж на 30 години.
* Неправилна употреба. Претоварването на мрежата води до нагряване и разрушаване на изолацията на захранващия кабел.
* Механични повреди на токови проводници. Те се появяват, когато технологията за монтаж е нарушена или стените са пробити неправилно.
* Изолацията има постоянна стойност на съпротивлението, но трябва да се проверява при съмнение за изтичане.
Каква е опасността от теч: Токов удар на човек - Ако изолационният слой загуби устойчивост, човек, докосвайки тялото на домакинските уреди, телена обвивка, щепсел, щепсел, водопровод или отоплителна тръба, стени на жилищна сграда, ще действа като проводник. Чрез тялото му токът на изтичане ще потече в земята. В този случай има риск от частично нараняване или смърт.
Характерни признаци на токова утечка през повреден токоизправител диод, можете да разберете текущото изтичане по следните признаци:
* леко изтръпване при докосване на стената, тръбите, домакинските уреди;
* увеличена консумация на енергия без видима причина;
* започва да избива щепселите, когато са включени няколко устройства;
* смущения и шум от работещо радио;
* електрическите уреди не работят, когато са свързани към мрежата;
* токови удари в банята по време на водни процедури.
За да елиминирате явлението, трябва да установите причината за него.
Как да проверите и да намерите тока на утечка със собствените си ръце
Как да определите дали електрическият уред е повреден: Устройствата с метален корпус стават животозастрашаващи, ако са изложени на фазово напрежение. Можете да определите теча по този начин: Докоснете неоцветена метална част с неонова отвертка. Слабото сияние от крушката показва изтичане. Проверката се извършва на две полярности на връзката. Изключете оборудването, като извадите щепсела от мрежата. Включете превключвателя в стаята в действие. С едната сонда на мултицета докоснете устройството, а с другата - до контакта. Измерванията се извършват и при двете полярности. Не докосвайте домакински уреди с ръце.
Намиране на проблеми в окабеляването: Повредената верига на скрито окабеляване често става причина за токов удар по време на ремонтни и довършителни работи. Течът може лесно да бъде проверен с транзисторно радио. Устройството е настроено да улавя средни и дълги вълни, слушайки станцията в мълчание. Радиото се включва с пълна сила на звука и търсенето започва, като го плъзнете практически по стената. Шумът на високоговорителите и фоновият шум показват повредени комуникации.
Средства за защита: За да се предпазите от токов удар при утечка и домакински уреди от повреди, се използват следните методи за защита:
* заземяване на всички домакински уреди и устройства;
* монтаж на ShDUP (допълнителна шина за изравняване на потенциали) в банята;
* инсталиране на RCD, който реагира на общи показания от около 100 mA и бързо изключва устройствата;
* инсталиране на дифавтомат, който прекъсва електричеството само в повредени зони;
* подмяна на джъмперните блокове в щита и свързването им с висококачествени клеми;
* полагане на нова електрическа линия с висококачествена изолация.
Организацията на защита изисква спазване на стандартите за безопасност и професионални умения, така че ще ви е необходима помощта на специалисти.
Откриването на текущи течове ще предпази човек от нараняване или смърт, ще предотврати повреда на оборудването. Независимите промени трябва да бъдат извършени в съответствие с правилата за безопасност, а линията на отбраната трябва да бъде организирана с участието на квалифицирани електротехници.