Скенерът е купуван преди повече от 5 години, вече не помня откъде, за 280 лв.
Използвал съм го най-вече за цифровизиране на хартиени книги. Работил съм с него само под Windows. Така и не успях да го подкарам под GNU/Linux, а уж си работи с нативни TWAIN драйвери и има куп уроци/примери в Youtube и въобще в Internet. :D
И тъй като от 2-3 години работя само под GNU/Linux, скенерът, на практика, си стои неизползваем за мен. Такива скенери като OpticBook 3800 могат да се ползват предимно за висока точност на сканирането, ако например се прави фототипно копие на дадена книга и не само.
Типът на устройството за сканиране е CCD. По мои впечатления, дори страницата да не е плътно легнала на стъклото (да кажем ако има отстояние от сорта на 2-3 мм), сканираният текст/графика не е в дефокус е с достатъчно голяма точност, за да се разпознае впоследствие от OCR програмата (нещо, което не съм наблюдавал при бюджетни, CIS базирани скенери).
Устройството стои в момента със заключен механизъм, както трябва да е и при транспортирането (вж. една от снимките).
Ползвал съм и двата драйвера:
plustek(точка)com/afr/support/drivers-and-downloads.php
Първата версия на този софтуер (инсталирана от диска, който идва със скенера и който за съжаление се е изгубил някъде) изправя по-добре килнатите при сканиране страници, за разлика от последващата, която пък има повече опции в интерфейса. Мислих, че това е от драйвера V5.2.0.2, но с инсталацията му от сайта на производителя не съм постигал същите резултати, както със софтуера от диска.
При инсталация, ако ползвате скенера само за сканиране на книги, ви е достатъчно приложението Book Pavilion. Когато скенерът не е работил повече от 5-10 мин, е нужно отново да „загрее“.
Трите елипсовидни бутона на корпуса му са за иницииране на сканиране в черно-бяло, сиво и цветно. Бутонът Cancel на корпуса предотвратява запис на текущо сканирания файл в стека с останалите файлове, които ще се запишат впоследствие като поредица от файлове-изображения или като PDF (има и други опции).
Скенерът има отчупена част и тя е в резултат от удар. На една (две) от снимките се вижда. След това съм сканирал немалко книги, като не е имало разлика във функционирането на скенера, както и обичайните звуци, които издава сканиращата глава, докато се движи. Т.е. машината е с ненарушена работа.
Разбира се, с едно гнездо шуко (за захранване) на заем за малко от куриерския офис и лаптоп, лесно може да проверите как работи скенерът. :)