Теодосий Спасов - Кавал - Пясъчното момиче BHA 20100 - Акустична версия Струнен оркестър Борис Динев → Обява 46217409

Теодосий Спасов - Кавал - Пясъчното момиче BHA 20100 - Акустична версия Струнен оркестър Борис Динев
гр. София Наблюдавай

Публикувана/обновена на 12 септември 2024г. в 12:09 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Лично предаване; Купувача
Теодосий Спасов - Кавал - Пясъчното момиче - 1990 г.
Балкантон - BHA 20100

А
1. Скерцо
2. Литовойска любеница
3. Муха в буркан
4. Татовата работилница

В
5. Бозаджията
6. Гурбетчийски моабет
7. Монолог
8. Провикнал се Тодор
9. Пясъчното момиче
1 част. Бразая
2 част. Пясъчното момиче
3 част. Надбягване с Дунава: сюита

С участието на –
Акустична версия“ ( A3, A4, B1),
Струнен оркестър (записи: B4, B5),
Ансамбъл от духови инструменти (A1),
Борис Динев (A2, B2)

музика – Кирил Грозданов ( A1)
Теодосий Спасов (от A2 до B5)
диригент – Кирил Грозданов (A1, B5),
Теодосий Спасов ( A2 до B4)



Теодосий Спасов е български музикант, виртуозен изпълнител на кавал. Той първи започва да свири джаз на кавал, а смесването на народна музика с елементи от джаз и класика са в основата на почти всичките му авторски пиеси.

Деветгодишен започва да свири на кавал, обучаван от местния самоук музикант Димитър Йовчев.

През 1975 година Спасов постъпва в Средното музикално училище в Котел, където първо го обучава кавалджията Румен Мутафчиев. Наред с официалната учебна програма, той е повлиян от местните цигански музиканти и от набиращата популярност по това време сватбарска музика.

Учи в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив със специалности „Ръководство на народни състави“ и „Кавал“. Наред с обучението си той започва да свири с професионални музиканти от различни жанрове, което поставя началото на характерното за кариерата му съчетаване на разнопосочни влияния. През 1983 година прави първите си записи в Радио „Пловдив“, работи с фолклорни ансамбли и танцови състави, свири по сватби с някои от водещите имена в преживяващата своя разцвет сватбарска музика, като Георги Янев, Петър Ралчев, Конушенската група, Оркестър „Канарите“. По това време започва да свири и джаз с групата „Джаз линия“ на Веселин Койчев и Дочо Панов, по-късно и с Йълдъз Ибрахимова.

Теодосий Спасов разработва свой собствен, уникален стил на свирене. Неговите изпълнения са необикновен синтез между традиционен фолклор, джаз, класическа музика. В последните години пише музика за симфоничен оркестър и кавал. Свири с фолклорни състави, с именити български и чужди музиканти, между които Димитър Лавчев, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Симеон Щерев, Анатолий Вапиров, Петър Ралчев, Стоян Янкулов-Стунджи, Ангел Димитров, Румен Тосков, Христо Йоцов, Пейо Пеев, проекта Балкански, групата на индийския перкусионист Трилок Гурту, Раби-Абу Халил, Г. Велес, Д. Лийбман, Енвер Измаилов, Арканхел, формацията Балкански Коне, Мирослав Тадич, Влатко Стефановски. През 1995 г. списание „Нюзуик“ го нарежда между най-талантливите музиканти от Източна Европа. В рубриката „най-доброто от Изтока“ е отбелязано: „Спасов създава нов музикален жанр.“

Освен концертните си изяви, участва в записи за филми, театрални спектакли. Носител на много отличия и награди, между които наградата на Международната академия за изкуства в Париж (1996), „Музикант на годината“ (1997) и (2002), Статуетката на Аполон Токсофорос, за дългогодишното му ярко присъствие в българския музикален живот и успехите му на световните сцени (2001). Има издадени над 20 компактдиска със солови изпълнения и с различни музикални формации.
-
-
-
"Настоящата плоча ни предоставя великолепен случай да се запознаем отблизо с най-добрия български вариант на взаимодействие между фолклора и джаза. Не са много имената в съвременната музикална култура, които успяват да обновят тази традиция и да защитят амбициозната си програма. Музиката на кавалджията ТЕОДОСИЙ СПАСОВ е една от изненадите, насочена към слушателя. Лишена от всякакви щампи и стандартност, тя изважда на показ живия и открит авторов поглед към фолклора. Свежо и убедително звучат различните творби, пресъздаващи атмосферата на диалог и съчетание между двата музикални жанра. В резултат на това се е получила звукова материя, податлива на осъвременяване и разнообразяване.
Закономерно е и това, че основа на творбите е музикалната импровизация.
Естествено и непринудено се редуват добре обмислени аранжименти и инструментални формации: духов, струнен оркестър, джаз-квартет, дует - кавал и ударни инструменти, като няма съмнение, че водещата роля в тези пиеси е отредена на самия кавал.
Притежаващ мек и приятен тон, кавалът е един от най-любимите български народни музикални инструменти.
Той представлява дървена тръба с отвори в двата края, върху
конто има осем дупки за пръстите - седем на лицевата страна и една на задната. Седемте дупки са разположени на еднакво разстояние една от друга, а тонът на кавала се получава чрез странично духане в отверствието. Кавалът е богат на темброви и технически възможности музикален инструмент, но само ако на него свирят добре подготвени изпълнители, тъй като отделни части от регистъра са трудни за свирене, а в общия тонов обем има липсващи тонове.
Кавалджията ТЕОДОСИЙ СПАСОВ е изълнител, който е извън рамките на ограниченията, поставени му от инструмента. Високият професионализъм е защитен както с интонационната му прецизност и широкия тонов обхват, така и от техническата виртуозност, конто е зашеметяваща. Известно е, че излизането на един артист на сцената се предшествува от дълга и грижлива професионална подготовка. ТЕОДОСИЙ СПАСОВ (роден е през 1961 г.) завършва Средното музикално училище за народно пеене и народни инструменти в гр. Котел и Висшия музикално-педагогически институт в гр. Пловдив. Докато с фолклора той е закърмен от дете, интересите му към джаза започват сериозно да се оформят в годините на студентството. Точно по това време се определят и целите, които си поставя музикантът (а не само виртуозът) - да разполага с широта на погледа, да отсъствуват „ строгата определеност" и „еднозначност". Младият изпълнител има свое мото: „Ако не се опиташ да погледнеш далеч напред, далеко няма да стигнеш".
Формиралият се вече великолепен инструменталист не се поддава на нагласата към първичното и закостенялото. Черпейки вдъхновението си от двата жанра - на фолклора и джаза, ТЕОДОСИЙ СПАСОВ навлиза все по-навътре в необятното пространство на творчеството, намирайки нова свобода и простор в добре познатото и обичайното. Това определя и чувството на вътрешна разкрепостеност в творческия му процес

Чуваме оригинални идеи и решения, свири се весело, дръзко, с импровизационна лекота. От взаимодействието с останалите талантливи музиканти се е родила музика, изпълнена с искреност, естественост и финес.

Свързвайки фолклора с джаза в обща звучност, осмисляйки я съвременно, изпълнявайкия с голямо майсторство ТЕОДОСИЙ СПАСОВ е предназначил музиката в тази плоча за всички категории слушатели. А ние, слушателите, от своя страна вкусваме радост от досега си с нея!
Ваня Динева"

още обяви в профила Грамофонче


//www.youtube.com/embed/F9cL40z5chg
Преглеждания: 289
Още обяви в Bazar.BG
Цена
Цена:
Договаряне
207 рейтинг
Грамофонче - колекция грамофонни плочи е онлайн
Отговаря бързо
В Bazar.BG от 26 март 2020г.
886 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!