Кисинджър - световният ред / Henry Kissinger - World Order
Henry Kissinger - World Order
Сравнително запазена, с подчертани с маркер някои редове, меки корици, 420 страници, английски език.
Хенри Кисинджър, един от водещите специалисти по световна дипломация, представя своето монументално изследване на „тектоничните плочи“ на глобалната история и държавните отношения.
Тази книга е обобщението на мисленето на Хенри Кисинджър за историята, стратегията и държавното управление. Сякаш разглеждайки отдалече земното кълбо, той изследва великите тектонични плочи на историята и мотивите на нациите, обяснявайки отношението, което държавите и империите са възприели към останалия свят от формирането на Европа до наши дни.
Кисинджър идентифицира четири големи „световни реда“ в историята – европейски, ислямски, китайски и американски. След края на империята на Карл Велики и особено след Вестфалския мир през 1648 г. европейците се стремят към баланс в международните дела, първо на собствения си континент, а след това и в световен мащаб. Ислямските държави са гледали към обречената им експанзия в региони, населени с невярващи, позиция, пример за която днес е Иран под управлението на аятоласите. В продължение на повече от 2000 години китайците са виждали „всичко под небето“ като принос към китайския император. Америка гледа на себе си като на „град на хълм“, фар към света, чиито ценности имат универсална валидност.
Как са се развили тези нагласи и как са оформили историята на своите нации, региони и останалия свят? Какво се е случило, когато са влезли в контакт един с друг? Как са балансирали легитимността и властта в различни моменти? Какво е състоянието на всеки от тях в нашия съвременен свят и как сега те оформят отношенията между държавите?
За да отговори на тези въпроси, Хенри Кисинджър се опира на исторически изследвания през целия си живот и несравним опит като световен държавник. Неговият разказ е наситен с наблюдения за това как се случва историческата промяна, как някои лидери оформят своето време, а други не успяват да го направят, и колко далеч държавите могат да се отклонят от идеите, които ги определят.