Jean-Michel Jarre – Equinoxe - Жан-Мишел Жар един от най-известните пионери на електронната музика
Jean-Michel Jarre – Equinoxe
при интерес пишете на лични
отговарям бързо
Equinoxe Part 1
Equinoxe Part 2
Equinoxe Part 3
Equinoxe Part 4
Equinoxe Part 5
Equinoxe Part 6
Equinoxe Part 7
Equinoxe Part 8
Equinoxe на Жан-Мишел Жар е концептуален албум „алегоричен електронен химн на живота и природата“. Той е вторият голям международен успех на изпълнителя след Oxygène през 1976 г. (продаден в почти 18 милиона копия по целия свят), номер 1 по продажби във Франция, продаден в близо 10 милиона копия по целия свят, с четири сингъла извлечени Équinoxe Part 5 (1978), Équinoxe Part 4 (1979), Равноденствие, част 7 и 8 (1980).
Идвайки от Парижката консерватория и групата за музикални изследвания на Пиер Шефер, син на композитора Морис Жар, Жан-Мишел Жар отбелязва историята на електронната музика от първите синтезатори със значителния публичен успех на албума си Oxygène през 1976 г. (феномен революционен международен мюзикъл за времето си).
Изпълнителят затвърждава предишния си международен успех с този нов албум с експериментална електронна музика. Най-накрая наречен „Équinoxe“, този нов електронен химн за живота и природата е композиран и записан за девет месеца и е продължение на Oxygène. Работата разкрива звукови пейзажи, проектирани с множество електронни инструменти (особено аналогови синтезатори, включително ARP 2600, задвижван по-специално от матрисеквентора (en) на Michel Geiss), като по този начин предизвиква по сюрреалистичен начин космически ритми, естествени органични звуци на пролетно или есенно равноденствие, вода, дъжд, вятър, прилив, море, буря и буря 3,4. Албумът е алегорично музикално представяне на един ден от живота на човека на земята. Жан-Мишел Жар казва за Équinoxe: „Исках да събудя преминаването на 24 часа от денонощието, като всяка част от албума представлява различен момент от деня и нощта. Искам хората да използват моя запис, за да свирят по различно време на деня и когато са в различно настроение.“ С двата си албума Oxygène и Équinoxe Жан-Мишел Жар става един от най-известните френски музиканти в света. Той получава златен медал Sacem през 1979 г. за приноса си към разпространението на френската култура по света, докато албумът Équinoxe става двойно платинен.
Албумът е записан в частното студио на Жан-Мишел Жар с оборудване на MCI-Studio и е смесен в Gang Recording Studio в Париж между януари и август 19785 г. В този нов албум музикантът използва много повече ритмични елементи и динамика, по-специално на използването на секвениране на басите, особено благодарение на оборудване като матрисеквенсер (en) и ритмичен компютър, специално произведени за него от неговия приятел и сътрудник Мишел Гайс.
Жан-Мишел Жар се запознава с художника Мишел Грейнджър през 1975 г. по време на една от изложбите му в парижката галерия. Той купува произведение от него, което шест месеца по-късно става корицата на албума му от 1976 г. Oxygène, след това ситопечатът му „Le Trac“, който става корицата на Équinoxe през 1978 г.6. Творбата „Le Trac“ представлява „хумористично взаимно наблюдение“ на голяма публика от сини герои, които наблюдават театрална сцена с бинокъла си, самите те наблюдавани от сцената. Снимката на гърба на корицата се различава в зависимост от изданието на албума: черно-бяла снимка на художника в близък план, направена от фотографа Хелмут Нютон в първото издание, и цветна снимка в широк кадър, направена от актрисата Шарлот Рамплинг (по това време спътница на Жан-Мишел Жар) във второто издание.
Издаването на този албум беше последвано няколко месеца по-късно от гигантски безплатен концерт Paris Bleu Blanc Rouge, даден на Place de la Concorde, на 14 юли 1979 г., пред публика около един милион души (първият световен рекорд в Книгата на Гинес рекорди за Жан Мишел Жар, счупени няколко пъти със следващите му концерти). Така Жан-Мишел Жар открива своята грандиозна концепция за мега градски концерти на открито. Шоуто е излъчено по телевизията в Евровизия, след което е пуснато на видеокасета. Артистът е заобиколен на сцената от множество синтезатори и е в сърцето на грандиозна сценография от светлинни шоута, лазери, прожекции на гигантски изображения върху фасади на сгради, фойерверки и пиротехника. Следващите концерти на Жан-Мишел Жар (безплатни за някои) ще привлекат тълпи от няколко милиона души (3,5 милиона зрители през 1997 г. в Москва).
още обяви в профила Грамофонче