Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 01 септември 2015г.
Последно активен днес в 00:13 ч.
К-947
Операция ”Маратон”
Истината за кражбата на Паисиевата история от Държавна сигурност в Зограф
Христо Христов
Сензационно разкритие от архива на Държавна сигурност за една от най-продължително подговяните операции на ДС с кодово име, което е показателно - ”Маратон” - за кражбата на оригинала на ”История Славянобългарска” от манастира ”Св.Георги Зограф” в Света гора. Двайсет години след изплуването на скандала пъзелът на една от най-големите загадки от близкото минало е нареден.
Следвайки примера на Кремъл, БКП подменя десетвековната българска традиция на царе и патриарси за дарителство и ктиторство към манастира ”Зограф” с ”изземване” и ”придобиване” на неговите писмени и материални съкровища.
От сенките на целенасочената партийна пропаганда на издирване, придобиване и опазване на паметници на българската култура в чужбина на повърхността изплуват невидимите до момента специални операции на т.нар. културно-историческо разузнаване в ДС. Това е разузнавателна единица, наблюдавана пряко от представителя на КГБ в България ген. Иван Савченко и подчинена лично на Людмила Живкова, председател на Комитета за изкуство и култура.
Задълбочен, обективен и прецизен анализ на събитията от комунистическата епоха, свързани с величествената история на българския манастир ”Зограф”, в която се сблъскват смиреният духовен подвиг на българските монаси и направляваните от ”дипломатите” под прикритие платени агенти на Държавна сигурност.
Влез в профила си или се регистрирай, за да не губиш наблюдаваните обяви, търсенията си и следваните потребители – ще ги имаш навсякъде с теб.
Вход/Регистрация