Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен вчера в 13:05 ч.
Днес в Гърция са налице всички положителни и отрицателни последици от глобализацията. Както в другите европейски страни, пазарът има водеща роля. Поддържа се социална система, която изисква високи разходи. За да функционират добре институциите и социалната система в държавата, е необходим голям финансов ресурс. Гърция го няма и може да го осигури само чрез взимане на кредити и европейски субсидии.
Задълженията на страната са се трупали, докато стигнат 350 млрд. евро. Всяко правителство е оставяло следващото да се справя с проблема. Глобалният пазар е изгоден за развитите и конкурентоспособни икономики и неизгоден за слаборазвитите икономики. Развитите страни произвеждат повече, по-евтино и по-качествено. Така те завладяват пазарите на по-малките страни. Настанявайки се на тези пазари, развитите икономики обричат тези страни на бедност - икономиките им остават неразвити.
Неолиберализмът издига на първо място в държавата финансовата олигархия. Тя е създадена въз основа на силната концентрация на банковия капитал, който съсредоточава и по-голямата част от средствата за производство в свои ръце. Преплитането на корпоративните интереси и политиката във властта ражда олигархията. Финансовата олигархия подчинява партийния живот в държавите, партиите се издигат в култ. По този начин олигарсите и корпорациите чрез партиите управляват правителствата.
Преплитането на корпоративните интереси и политиката във властта ражда не само олигархията, но и корупцията. Това са две сестри, затова винаги са хванати за ръка. Корпорациите, банките и олигарсите управляват партийния елит, като по този начин ръководят държавата. Затова партиите се различават само по това коя група олигарси или корпорации стои зад тях. Така се създават благоприятни условия за огромна корупция.
Това се случи и в Гърция!