Политиката за съседство като инструмент на външните отношения на Европейския съюз
Автор: Мариета Рабохчийска
Формат в мм.: 230 х 160
Обем: 252 стр
Издател: Сиела
Мека подвързия
Година на издаване: 2016
Състояние: Нова, не е четена (на склад в издателството)
Ка 888
Всички нови книги, които предлагам са с направена 10% отстъпка от коричната цена!!!
На фона на другите политики на ЕС, Европейската политика за съседство (ЕПС) е сравнително нова, тъй като е лансирана официално през 2004 г. Тя е рамка на отношенията на Съюза с 16 държави от непосредственото му географско обкръжение и служи като алтернатива на разширяването.
В монографията подробно са разгледани политическите и правни механизми за осъществяване на политиката за съседство, проблемът за смесените споразумения, международните договори на Съюза с отношение към политиката, програмите за асоцииране, докладите за държавите и докладите за напредъка. Специално внимание е обърнато на споразуменията за асоцииране с Украйна, Грузия и Молдова от 2014 г.
Разглеждани са механизмите за осъществяване на ЕПС и е щрихован целият процес на възникване и изковаване на политиката от гледна точка на институциите на Съюза.
Изследвана е практическата приложимост и ефективност на политиката под формата на рамката за многостранно сътрудничество по линия на Източното
партньорство. Отделено е място и на бъдещето – разгледан е процесът на преосмисляне и преразглеждане на ЕПС, който тече от началото на 2015 г.
Доктор Мариета Рабохчийска е главен асистент в Катедрата по конституционноправни науки на СУ „Св. Климент Охридски“.
Има специализации по външни отношения на ЕС (Генуа, 2007; Брюж, 2012); по външна политика и външни отношения на ЕС (Хага, 2002 и 2009); по международно публично право (Хага, 2003); по право на ЕС (Флоренция, 2009).
Член е на Консултативния съвет по международно право към Министерството на външните работи (2007–2010).