Автор: Питър Дж. Дохърти
Обем: 310 стр.
Формат в мм.: 220 х 150
Издател: Класика и стил
Мека подвързия
Година на издаване: 2006
Състояние: Нова (на склад в издателството)
Ка 888
Икономическите мислители и политолозите години наред са гледали на великото произведение на Адам Смит "Богатството на народите" като на пътеводител в тайнствата на пазара. А ето че сега Питър Дохърти чрез своята жива и навременна книга показва как икономистите се облягат също така и на разработките със социална насоченост на шотландеца и преди всичко на забележителната "Теория на нравствените чувства", за да разяснят как пазарът създава не само фискален, но и "социален капитал". Въпреки сериозните изменения и метаморфози, които настъпиха след поставеното преди два века от Смит начало в социалните измерения на икономическото мислене, Дохърти ни показва, че неговите идеи преживяват в момента ре-несанс, особено що се отнася до туширането на крайностите.
При излагането на своите тези Дохърти проследява развитието на идеите на Адам Смит при няколко поколения икономисти, като се започне от икономическите философи от деветнадесети век от рода на Алфред Маршал, който запазва акцента върху нравствените чувства, разширявайки техническия обсег на проблема, и се стигне до гигантите на двадесети век като Джон Мейнард Кейнс, Пол Самюелсън и Милтън Фридман, чиито аналитични икономически теории спомагат за защитата и разширяването на пазарната демокрация.
Дългогодишен издател на икономическа литература, Дохърти успява да разбие доста разпространения мит за икономистите като облечени в строги сиви костюми критици, които се занимават с някаква "отвлечена наука". Той ги представя като интелектуалци и архитекти с принос в процеса на доразвитие на сътвореното от Адам Смит и неговите последователи в цял свят по линия на гражданското общество. Разказвайки доста живо и с чувство за хумор собствената си почти невероятна двадесетгодишна одисея на издател, свързан с "академичните драскачи" в сферата на икономиката, Дохърти майсторски ни внушава, че икономистите имат доста по-голям принос в културата, отколкото обикновено се признава, и че възраждането на гражданското общество до голяма степен е резултат именно на този принос. Капитализмът обхваща всички аспекти на ежедневието ни. Питър Дохърти ни представя очарователния връх на скритата му душа.