Доставка с Еконт
ОСТАВАТ
00часа
00мин.
00сек.
до големите отстъпки на
Ден за разпродажби

Руската култура → Обява 21096187

Руската култура
гр. София, Гео Милев Наблюдавай

Публикувана/обновена на 11 март в 22:23 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Купувача

Автор: Димитрий Лихачов

Обем: 480 стр.

Размер в мм.: 160 х 240

Издател: Изток - Запад

Корица: Твърда

Година на издаване: 2018

Състояние: Нова (на склад при доставчик)

Ка 888

"Църковнославянският език, пренесен в Русия от България не само чрез книгите, но и устно - чрез богослужението, веднага става в Русия своеобразен индикатор на духовната ценност на онова, за което на него се е говорило и писало. България даде на източните славяни висшия слой на езика, "полюса на духовността", обогатил извънредно нашия език, вдъхнал му нравствена сила и способност да възвисява мислите, понятията и представите. Това е езикът, на който са доверявали най-възвишените мисли, на който са се молили и на който са писали тържествени слова. Той през цялото време е бил "редом" с руския народ и го е обогатявал духовно.

После поезията заменя молитвите. Помнейки молитвеното минало на нашата поезия, трябва да пазим нейния език и "високите ѝ ценности".
Акад. Дмитрий Лихачов


Последната книга на видния съвременен учен академик Д. С. Лихачов е равносметка на всестранното изучаване на хилядолетната руска култура и нейното историографско осмисляне. Академик Д. С. Лихачов отстоява хуманистичната концепция за единното културно пространство и развенчава много митове, като обосновава европейската ориентация на руската култура, която е вградила в себе си християнските ценности. Авторът нееднократно подчертава, че значителна роля в усвояването на християнската писмена култура са играли българите и тяхната писменост.

Същевременно той разкрива природата на националната самобитност на Русия, проявяваща се в каноните на изконно руската естетика и в православната религиозна практика. Тази проб­лемна и дълбоко лична книга ще предизвика у внимателния читател не само съпричастност към великата култура и съдбата на Русия, но и съзнанието за отговорността на всеки към нашия общ дом - към живата и неживата природа, както и към онази част от света, която човекът сам изгражда - културата.

Дмитрий Сергеевич Лихачов (1906-1999) е руски филолог и културолог, академик и член на Академията на науките на Русия.

Изследовател на средновековната руска литература, изобразително изкуство, история и фолклор. Обект на негови проучвания са и византийската и славянска литература и изкуство. Изследванията му засягат и старобългарската литература и изкуство, в частност делото на Кирил и Методий, Търновската книжовна школа и нейното влияние върху руската литература, което той определя като "Второ южнославянско влияние".

Роден е в семейството на инженера електротехник Сергей Михайлович Лихачов и Вера Семьонова Лихачова. В периода 1914 - 1923 г. учи в гимназията на Императорското човеколюбиво общество, гимназията и реално училище "К. И. Май" и съветското трудово училище "Л. Лентовский".

От 1923 до 1928 г. е студент в романо-германската и славяно-руската секция на отдела по езикознание и литература на факултета за обществени науки към Ленинградския държавен университет. На 8 февруари 1928 г. е арестуван заради участието си в нелегален студентски кръжок, обвинен в контраревюлюционна дейност и осъден на 5 години лишаване от свобода. През ноември е изпратен в Соловецки лагер със специално предназначение (Соловецкого лагеря особого назначения).

Освободен е предсрочно на 8 август 1932 г. и се връща в Ленинград. Работи като литературен редактор и коректор. През 1935 г. се жени за Зинаида Александровна Макавеева. През 1937 г. се раждат дъщерите им, близнаци, Вера и Людмила. От 1938 до 1954 г. е научен сътрудник в Института за руска литература към Академията на науките на СССР. През 1941 г. е в блокирания от немците Ленинград. Защитава научна дисертация.

От 1960 до 1966 г. е заместник-председател на Обществото за българо-съветска дружба. От 1963 г. е чуждестранен член на Българската академия на науките. Награден е от президиума на Народното събрание на НРБ с орден "Кирил и Методий", I степен. Участва в V Международен конгрес на славистите. През 1964 г. чете лекции в Унгарската академия на науките. Участва в симпозиум, посветен на Вук Караджич в Югославия. Изследва запазените тук славянски ръкописи.

Във връзка със заплахата от ядрен конфликт по време на Студената война, се ангажира с усилията за разоръжаване и мирно решаване на политическите противоречия. Участва в международния форум "За безядренен мир, за оцеляване на човечеството" в Москва. Пътува в Италия за участие в организацията на фонда "За оцеляване на човечеството в ядрената война".

Като учен Лихачов се оформя през 30-те години на 20 век, когато в СССР се възражда интересът към рускатадревност, пренебрегвана през годините непосредствено след Октомврийската революция. Първите му големи изследвания касаят старите руски летописи. През 1947 г. той издава труда си "Русские летописи и их культурно-историческое значение" ("Руските летописи и тяхното културно-историческо значение"), в който разглежда летописният жанр като основен в старата руска литература.

Голям интерес за Лихачов представлява "Слово о полку Игорове", на когото посвещава множество изследвания. Ученият изтъква художествената и естетическа стойност на древноруските писмени паметници, правейки аналогия между тях и съвременното им руска живопис. На базата на тези си изследвания, Лихачов изгражда духовният образ на средновековният човек в Русия. Интерес за него представлява византийската и старобългарска литература, взаимоотношенията им с руската и влиянието което оказват върху ѝ. Той високо оценява книжовната дейност на братята Кирил и Методий, Йоан Екзарх, Евтимий Търновски и неговите ученици.


Преглеждания: 428
Още обяви в Bazar.BG
Цена
Цена:
44,10 лв
3516 рейтинг
Книжен храм ЕООД
Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 06:59 ч.
20171 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!