Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен 22 ноември в 16:36 ч.
Публикувана/обновена на 18 септември в 11:59 ч.
Книгата обхваща темите от Стария завет, от Сътворението на света до Страшния съд и Апокалипсиса.
“Мистерията на българските стенописи” , публикувана от издателство “Инле” е книга, разказваща (именно разказваща!, а не информираща!) живота на идеи, въплътени в образи. Разказ, здраво стъпил на солидни теологически, исторически, културологични и изкуствоведски знания. За много хора днес, както за живелия през 6 век св. Григорий Двуеслов, стенописите са “библия за неграмотни”. Авторките не са съгласни с това определение и увлекателно развиват своите доводи, че изображенията разкриват развиващ се свят, който е в непрекъсната връзка с писаното каноничко и неканонично слово, с представите и културната памет на християните както на Изток, така и на Запад от най-ранните векове , та до днес.
“Главните действащи лица в книгата на Веселина Вачкова и Марияна Шабаркова-Петрова са образите в храма, които българите са съзерцавали през вековете. Но не си представяйте текст-описание и иконографски анализ на стенописи в знайни и вече отдавна забравени храмове, придружени с илюстрации, текст, пропит от фалшиво смирение. Цялостното представяне на Бога и проследяването и сравняването на общото и отликите в представата му не само за Исус, а и за всички свещени персонажи е майсторски описано от авторките. Те “превеждат” и обясняват вложените метафорични послания в образите за героите на Свещената история на християните и тяхното развитие през вековете.
“Това е една необичайна книга, зад която стоят години изселвания на текстове, изображения и културно-исторически контекст. Книгата е предизвикателство за въображението, особено в илюстративната част, където с цвят се насочва вниманието на читателя към стенописите от българското културно пространство. Прекрасно написаният текст може да се чете просто за удоволствие, за да се научат куп любопитни факти за християнската вяра и образност. Далеч по-интригуващо е обаче четенето с молив в ръка заради отворените теми, изискващи продължение и подсказани и изказани хипотези.”
Проф. Дин Валерия Фол