В Bazar.BG от 01 септември 2015г.
Последно активен вчера в 00:06 ч.
Нови факти хвърлят светлина върху произхода на култовото съоръжение Стоунхендж, което вече 100 години е загадка за учените. Както съобщи германското сп. ”Шпигел”, британски археолози са открили каменоломната, в която преди около 4,5 хиляди години са били издялани древните камъни. На територия малко по-малка от половин хектар изследователите са открили многочислени следи, свързани с дейността на хората в далечните за нас времена, които позволяват да се съди за равнището на развитие на тогавашната цивилизация и технологиите.
”Открихме отвесни базалтови срезове, ясен знак, че каменните шисти на онова място са били обработвани от човешка ръка”, разказва Тим Дарвил от Университета на Борнмут.
Каменоломната в района на Керн Менин в Уелс е разположена на 300 км западно от светилището и на няколко километра от реката. Това, че каменните късове произхождат от Пемброкшир, е известно отдавна. Но сега става ясно къде точно са отсечени каменните блокове. Най-важно за историческата наука е, че на основата на изследването могат да се градят предположения за техниката, с която са работили древните строители и как са доставили готовите камъни.
”Строителите на първия кръг на Стоунхендж почти 2,5 хиляди години преди новата ера вече са можели да пренасят огромни каменни късове по реката до мястото на строителството”, посочва Дарвил.
Затруднение за археолозите е, че каменоломната е била използвана и в по-късни времена като много от камъните са били многократно преработвани. Все пак, според учените, строителство с мащабите на Стоунхендж, но не би могло да се осъществи в условията на неразвито общество. ”Такъв колосален труд би могъл да бъде организиран в общество със строга йерархическа структура,- смята ученият. - За това са необходими велики, уважавани ръководители”.
Стоунхендж е построен 3000 и 1600 година преди новата ера. Той е най-големият и най-известният в Европа долмен на света. Досега учените не са стигнали до единно мнение кой и с каква цел е издигнал съоръжението.