Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 08:43 ч.
Тази книга е посветена на психотерапията на обсесиите, най-известни сред които са фобиите и маниите, а заедно с тях и различните суеверия и обсесивно-компулсивното разстройство.
На практика голяма част от тях в някаква степен съществуват латентно като обичаен скътан страх или като скрито влечение. Те стават проблем поради някаква причина, предизвикваща и отключваща тяхното патологично разрастване ѝ придобиване на характеристики, които стават опасни както за душевното здраве на отделния човек, така и за околните. В такъв смисъл те имат голяма обществена значимост, защото тези психични страдания засягат твърде голяма част от българското население. Освен това при някои от тях са налице и тенденции да разширяват своя обхват. В същото време липсват методически инструкции и инструменти за превенцията ѝ за терапията на обсесиите, в частност на фобиите и маниите, които да могат да се ползват успешно в практиката. Самите обсесии са изключително разнообразни и имат свой специфичен облик, свои характерни причини, форма на проява и динамика при всеки отделен пациент.
От това следва, че е необходимо да се предложи в достатъчно достъпна форма сравнително голям регистър от възможни ефективни психотерапевтични противодействия, които да може да се ползват от по-широки кръгове психолози и психотерапевти, както и да може да помага за ориентация на близките на пациентите, а и на самите тях, ако това е възможно и уместно. В книгата, която в същността си представлява практическо ръководство за работа с пациенти, са разгледани въпросите за природата и проявите на всяка една от включените обсесии; разглеждат се характерните особености на протичането им; факторите и причините, които обуславят появата и развитието им като психичен проблем; описват се евентуалните лоши последствия; представят се най-добрите начини за диагностициране (включително и за диференциална диагноза, където е необходимо) и според нас най-ефективните за българските условия възможни методи за психотерапия. Самите психотерапевтични методи са от различни направления и школи на психотерапията – психоаналитично направление, бихейвиористко направление, юнгианска школа и други. Посочват се и най-ефективните за терапията на дадена обсесия разновидности на nсихотерапевтичната практика – групова терапия, семейна психотерапия, котерапия, сугестивни методи, аверсивни методи и други особено внимание е обърнато на тези методи, спрямо които общо взето има натрупан психотерапевтричен опит и е доказано, че резултатите от лечението са добри.