Отговаря бързо
Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 01 септември 2015г.
Последно активен днес в 00:00 ч.
к-21- 2219619
Часовникът
Любомир Петрушев
За времето и неговото измерване
Представата за времето и необходимостта от неговото измерване са възникнали като практическа потребност на хората още в най-стари времена. Но столетия наред- не само в древността, а и през Средновековието, не е била нужна особена точност при неговото отчитане. Протичането му определяли по редовно повтарящи се събития- преди всичко по явленията, свързани с движението на Слънцето и звездите. Но в обикновения живот по-важни били редът и ритъмът на периодичните, бавно протичащи природни процеси, свързани с обработването на земята, отглеждането на домашните животни и други важни човешки дейности, а що се отнася до всекидневното определяне на времето - достатъчно било и кукуригането на петлите.
В древността само на астрономите били необходими точни начини за определяне на времето. Така едновременно с астрономията се появила и развивала още една наука- ”гномониката”, или науката за часовника. Какви са били първите единици за измерване на времето? Астрономическите изследвания и познания още през древността насочили учените към резултатите от двете видими, периодични движения на Земята- въртенето около собствената й ос и обикалянето около слънцето. Така били определени и двете основни мерни единици- денонощието и годината.
За земния жител звездите се движат от изток на запад. Една част от тях за нас, жителите на северното полукълбо, са разположени под хоризонта и ние въобще не ги виждаме. Други са винаги над нас и никога не залязват, а някои, както Слънцето, всеки ден изгряват и залязват.