В Bazar.BG от 01 септември 2015г.
к-298-2414439
Красимир Бачков е роден на 18 август 1958 г. в гр. Добрич. Завършва висше педагогическо образование в Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски”. Работи като учител по изобразително изкуство, директор и помощник директор на училище.
Член е на СБП-София, Сдруженията на писателите в Добрич и Варна, член на УС на Сдружението на писателите в Добрич, член на ”Славянска академия”, съосновател и редактор на вестник ”Антимовски хан”. Има много национални награди за проза.
Превеждан е на английски, руски, украински и словашки.
”В разказите си Красимир Бачков създава изключително интересни образи на обикновени хора - тези, които не се срещат в лъскави списания, скъпи офиси или по градските булеварди. Но затова пък са толкова пълнокръвни и истински. Описва случки, уж незначителни на пръв поглед, но затрогва сърцето с всеки детайл. Навлиза дълбоко в душевния мир и на най-малкия човек, на децата, на малцинствата, отхвърлени от обществото, на селянина. Виждаме хората с тяхната болка и обреченост, с радостта и възторга от живота. Бих казала с Йовковско майсторство извайва образите и създава усещането за морал, естетика и красота, така както правеше и големият ни класик. Като че ли оживяват образите от онази Добруджа, но с днешните болки, човешки добродетели и недостатъци.
Притихваме пред обречеността на селския човек, чул страшната лекарска диагноза, но намерил кураж и достойнство да поиска от уличния музикант да му изсвири истинско българско хоро. Да го изиграе с цялата си душа, свободен и обречен, за последно. В шумното ни ежедневие сетивата ни не долавят прекрасните неща, които само човек с чистотата на дете успява - авторът умее да се вслушва в гласа на животните - глас, който малцина чуват и разбират. Едно счупено краче на птица, детската състрадателност, човешката добродетел - майсторът разказвач ни кара да усетим пълнокръвно света около нас и да вярваме, че можем да го направим по-смислен и по-добър.
Авторът е особено чувствителен към социалната несправедливост, от незаслужената бедност, на която са обречени възрастните хора, лишени от достойни старини, децата, изоставени и безпризорни. В неговите разкази, така както и в живота, човекът е изправен пред избор - да оцелява духовно или физически. Всеки взима решението за себе си. Цената на пъстроцветните ”български чорапи” срещу цената на политическото безчувствие. Читателят избира сам. Авторът не натрапва мнение - той предоставя своя разказ. Умело и разтърсващо.”
Снежана Галчева - Председател на Салон за българска култура и духовност - Чикаго, в. ”България Сега”
60 неочаквани срещи
Красимир Бачков